“Champions”, Barcelona nė finale

Shko poshtė

“Champions”, Barcelona nė finale  Empty “Champions”, Barcelona nė finale

Mesazh nga BORIAN Wed May 04, 2011 11:40 am

Barcelona ėshtė skuadra e parė finaliste e Ligės sė Kampioneve. Katalanėsit edhe pse barazuan 1-1 me Real Madrid nė Camp Nou, shkojnė nė Wembley falė fitores 0-2 tė gjashtė ditėve mė parė nė Bernabeo.

Ndryshe nga takimi i parė, Real Madrid zgjodhi tė luante nė sulm, edhe pse gjendej pa Murinjon nė stol dhe me mungesa cilėsore si Pepe dhe Serxho Ramos, tė ndėshkuar me kartona tė kuq ndeshjen e parė.

Madrilenėt nė fushė zbresin me Kakanė, Ronaldon, Di Marian dhe Higuain dhe ushtrojnė presion mbi skuadrėn katalanase qė nė minutat e para tė takimit. Por me rrjedhjen e minutave, katalanasit nisin tė marrin frenat e takimit nė dorė, duke rrezikuar disa herė edhe pėr tė shėnuar me goditjet e Pedros, David Vilės dhe Mesit.

Por, pavarėsisht pėrpjekjeve tė tė dyja skuadrave, pjesa e parė pėrfundon me rrjeta tė paprekura. Pjesa e dytė ishte njė shėmbėlltyrė e pjesės sė parė. Reali sulmon mė shumė minutat e para, por pa arritur tė gjej golin e avantazhit, pėrkundrazi, ndėshkohet nė minutėn e 54 nga Pedro, i cili u vidhet mjaft mirė mbrojtėsve merengues duke dalė i vetėm pėrballė portierit Kasijas dhe nuk gabon, Barcelona shėnon.

Reagimi i Realit mbėrrin nė minutėn e 64 kur Marcelo shtyn nė rrjetė njė top tė devijuar nga Viktor Valdes pas goditjes sė Di Marias. Rezultati barazohet nė 1-1 dhe Real mban gjallė shpresat pėr kualifikim, ėndėrr kjo e sfumuar me kalimin e minutave, qė nuk sollėn ndryshim rezultati.

Barcelona-Real Madrid mbyllet me rezultatin e pėrgjithshėm, nė tė dyja takimet gjysmėfinale tė Ligės sė Kampioneve, 3-1, katalanasit prenotojnė biletėn pėr nė Wembley duke pritur ditėn e mėrkurė pėr t’u njohur me skuadrėn kundėrshtare, qė sipas tė gjitha gjasave do tė jetė Manchester United, falė fitores 2-0 nė transfertėn e luajtur nė Gjermani kundėr Shalkes.

P.S. Nuk besoj se mund te kete ndonje ekip ne gjith Globin qe matet me Barcelonen.
Kan nje kontroll perfekt te topit + dhe Lionel Messin.