♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

+6
sibela
angeleye
Dolche Raggazza
Ylli
Morena
Naqja Shkodrane
10 posters

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Fri Dec 21, 2012 7:45 am

Dashuria ėshtė det, gjithkush mund tė zhytet, por ai qė s'din t'notoj, mund edhe tė mbytet!

Dashuria ėshtė e verbėr, ē'menduria e pėrcjell!!

Dashuria ėshtė njė kopsht me lule nėse hyn aty dije se u ngule!

Dashuria ėshtė nje thesar i humbur qė kėrkohet nga njerzimi,i cili neve na kujton,pse ja vlenė me jetu! I cili neve njerizimit na bėnė tė qmendemi nėse ne atė e fitojmė apo e humbim.

"Dashuria e papjekur thotė: "Tė dua sepse kam nevojė pėr ty", dashuria e pjekur thotė: "Kam nevojė pėr ty sepse tė dua".

Dashuri mundet tė jap vetėm ai qė dashuron!

Dashuri, njė emer, emer qė tė therė nė zemer qė kur pėrmendet emri i saj lotėt rrjedhin e vuajtja s'ka skaj.

Dashuria e vėrtetė ėshtė kur zemra dhe mendja jote thonė tė njėjten gjė!

Emer qė duhet mė shumė se vetvetja emer qė e din e ē'ėshtė e vėrteta, qė tė benė njėmijė vjet tė jetosh e tė benė ē'do gjė ta gėzosh! Dashuria!

Nėse mė do me lerė tė qetė qė ta vėrtetoj se a tė dua me tė vėrtetė, e nėse kujton se mė ke fituar ky ėshtė njė mendim i yti i gabuar.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Fri Dec 21, 2012 7:47 am

- I shkruaj nė letra, por kujt nuk e di, Enigmes, ėnderres qė nė foto se pashė, i shkruaj asaj pėr tė cilėn mbaj zi,
i shkruaj asaj qė nė tė, nė dashuri rashė.

- I shkruaj zemrės qė mundohem ta pėrvetsoj, asaj tė cilės dashurinė qė kam ndaj saj nuk din ta kuptojė.

- Mė fal zemėr se ndoshta mė flajet e mija tė ledova , me fal shpirt se ndoshta nga dashurija tė gjykova.
Mė fal e dashur se veē pėr ty unė mund tė jetojė, mė fal Syri im se pa ty unė nuk dua tė egzistojė.

- Mos harro: Se vetėm ty tė deshta nė kėtė botė, mos harro se pėr ty mbrem su ndalen lot. Mos harro se pa ty ēdo gjė ėshtė e kotė, mos harro se tė dua ma shumė se dje, sotė.

- Mė kujto edhe kur tė thojnė se nuk jam gjall, mos harro se as guri s’kishte plas ma parė.
Mė thuaj njė herė se kotė nuk ishte krejt ky vajtim , mos harro se ti je e vetmja lumturi nė shpirtin tim.

- Mos lejo qė tė behem i dashurisė, edhe njė viktim , mė thuajė njė herė,
se mė don sa tė dua shpirti im. Mos mendo se edhe nėse me Ty nuk jam, mė beso se vetėm ty tė deshta, me zemėr tė them!

- Edhe pse thonė se koha hakmerret me harresė ndaj kujtimeve, dashuria ime pėr ty kurr nuk do tė zbehet.
Dhimbje e madhe pėr mua do tė ishte t'i harroj ditėt mė tė lumtura tė jetės sime. Kam kėrkuar njė njeri si ti pjesėn mė tė madhe tė jetės sime, por ishte shumė vėshtirė ta gjeja.
Dhe befasisht u ktheva, dhe ti ishe aty.

- Kur tė bie shi, dil nga shtėpia dhe leri pikat qė bien tė tė prekin,
janė puthjet e dashurisė qė prej shumė kohėsh kam dashur tė t'i jap.

- Ēka tė shkruaj kur s’kam as fjalė, nuk kam as zemėr, se tė gjitha ti kam falė!

- Lulet nuk mi pranove, tani mė ke zemėruar, kėtė gjest do ta kuptojė se dashurinė time ke refuzuar!

- Bie tė fle, tek ti mendoj, nė enderrat e gjumit ty tė shikoj,
zgjohem nė mėngjes ty tė imagjinoj, pėr tėrė jetėn ty tė dashurojė.

- Do desha tė isha njė pikė loti qė tė lindja nė sytė e tu, tė jetoja nė faqet e tua dhe tė vdisja mbi buzėt e tua. Dy pika lot' pėr dashuri, dy zemra qė ndodhen ende nė vetmi,dy zemra tė arta, dy zemra tė zjarrta,
e duan njėra tjetrėn edhe pse jan tė larta !

- Ē'tė them tjetėr ,tash pėrveē se mendo mirė. Mė lėr tė iki nėse tė pengoj ose : Tė dua ,mė thuaj.

- Ēdo ditė po vdes nga pak, se dhemjen e kam afėr e ty tė kam larg. Kam prit e nuk ke ardhė,
pse s’mė vrave ti, po mė le tė gjallė. Vonė ėshtė, vonė ėshtė pėr tė qar, vonė ėshtė pėr tė qesh,
vonė ėshtė pėrseri pran meje tė jesh!

- Jetoj si nė parajsė, nė njė botė krejt tjetėr, nuk di se ē'bėj, nuk di nga shkoj.
Gjithmon njė buzėqeshje mė pėrkėdhel krejt fytyrėn kur kujtoj syt e tu. A nuk e vėn re o e dashur se sa i dashurm jam pas teje?

- Kur mė dhe dashurinė zbulova jetėn, kur tė dhashė vetėn time zbulova lumturinė.

- Mbi detin e qet lundronte njė flet . Mbi tė shkruante tė dua pėr jetė!

- Merre zemren time tė shkret mbyte me durė tua pastaj knaqu nė kėtė botė se mė s’tė them tė dua!
Se kjo zemėr veē pėr ty ka rrah dikur, por ti kėtė se kuptove kurrė!!

- Mos loto nėse shkoj e s'kthehem. Mos mė pyet si jam, kur e ndien si ndiehem.

- Mos mė pyet si jetoj kur mė ke lėnė vetė, mos kėrko falje nga zemra qė njė herė e vret.

- Mos trokit mė nė dern time, se ajo ėshtė mbyll, sė nė zemrėn qė e theve kurr s’ke pėr tė hyrė.

- Mos mė thuaj, se mė ke dashuruar, tash ėshtė vonė, shumė vonė pėr tu penduar.

- Mos mė pyet pėr ato ēaste qė dikur me mua kalove, mos loto pėr fatin tonė qe ti vetė e shkatėrrove!!!

- Nė mendjen time shpalos kujtime njė nga njė ,nė njėren nga ato e gjejė tregimin pėr ty ,athua ku je ti!?
A thua ėnderr ishe ti!?

- Nėse nuk tė thash se pėr mua je ti ajo qė mė fal buzėqeshje, ajo qė mė fal ngrohtėsi.
Nėse s'ta shpreha dot sa shumė tė dashuroj fajin e kish natyra qe si dha zemrės gojė. - Njė mijė poezi do ti shkruaj pėr ty ,por asnjėra s’bėnė punė ,qė tė kthehesh tek unė,
mollė e ndaluar, e ndaluar pėr ne, qenka dashuria jonė, qė u mbulua me dhe!!

- Tash nuk jemi afėr, si dikur nuk jemi, pėrveē njėri tjetėrit tjetėr gjė nuk kemi!

- Tė pres jashtė botės aty ku realiteti bėhet magji, tė pres aty ku urrejtja bėhet dashuri,
ku lotėt kthehen nė rreze dielli. Tė pres aty ku le krenarinė pėr gjithmonė, tė pres aty ku zemra ime s’do tė vuaj mė!

- Sa tė ēmuar janė sytė e tu pas gjithė kėsaj qė kam parė. Sa e varfėr ėshtė gjithēka qė shohė, kur shohė sytė e tu.

- Si guxove qė zemrėn time tė ma marrėsh ashtu, si rrezikove kaq shumė. Ke harruar ēka tė kam thėnė! Borgji me borgj lahet, sepse edhe zemrėn tėnde kam unė.

- Shumė tė dua nė kėtė natė, eja e mos mbaj inat, mos u bė zemėr e ngrutė, jeta ėshtė e shkurtė!

- Pa u lind po e braktis kėtė dashuri, mos harro kur mė the: Do tė jetoj vetėm pėr ty, o ti dhe vetėm ti!
Ti je shkaktare pėr kėtė vetėmi.

- Pa ty nuk mundem tė rri, pa ty jeta mė bėhet hi, pa ty jeta nuk mjafon, se zemra e ime e shkret vetėm ty tė don !

- I thash lotit pse qan mu pėrgjigj: Pėr ty! I thash po boll qave pusho, ai mė shumė rrodhi nė sy!

- I thash zemrės pse je mėrzitur mu pėrgjigj nė heshtje: Jam lodhur duke pritur, mė tha me gjysėm buzeqeshje.

- E pyeta ē’kuptove nga dashuria? Mė tha: Shpirtin e lenduar nga vetmia,
tė gjitha pėrveē lumturise dhe ngadal fshiu lotėt e mia.

- Pastaj nė vetmi ngela nė dhomė me shoqerin e lotėve nė sy dhe me zemren e lėnduar pėr njė vajzė,
se nuk mund tė jetoj dot unė pa ty !!

- S'kam besuar se mė ik si era, s'kam menduar tė jetoj pa ty,
s'besoj se erdhi pranvera derisa s'pushojnė tė lotojnė kėta sy !

- Nė ēdo hap nė ēdo vend dhe nė gjum mė bie ndėrmend. Kur flej mė duket tė kam pranė,
kur qeshi mė duket mė shikon,
kur qaj mė duket mė pajton. Eja pranė meje !!

- Ti prap mė thua se mė don, por ti po shkon dhe po gabon. Si harrojė ata sy, si dhe lotėt qė tė rrodhen ty!

- Ti me fajson pėr atė gabim, ti po hidhrohesh pa kuptim! Kujtohu se ē’po bėn, dashurin tonė ku po e len!

- Kur rrjedh njė lot besoje se e ka me tė vėrtet, kur vuan njė zemėr pa ty nuk rri dot e qet!

- Kur njė zė i lenduar do qė tė tregojė diēka, dėgjoje me vėmendje se pėr ty shumė dashuri ka!!

- Kur njė dhimbje thėrret, mos e luaj mė me tej por mbaje pran vetės dhe shėroje qė andej.

- Kur dy sy tė shikojnė tė lenduar e me trishtim puthi e mbeshteti nė zemėr,
sepse ata janė sytė e mi, se ti je shpirti im!!

- A t'kujtohet ajo natė ,ajo natė e ftohtė, kur mė le e dashur duke qajtė me lotė!
Mbaje fjalėn e dashurisė kurr mos e harro bėhu besnike dhe gjithmonė beso! Por, prej ditės qė s’tė pash, prej ditės qė shkove, unė pėr ty mendoj por ti mė harrove !

- Mos mė veshtro e heshtur mos mė kėrko, tė lutem mė harro!! S’mėsove tė duash prandaj do tė vuash,
> nuk do tė jeshė mė puthja ime nuk do tė keshe mė ledhatime. Tė lutem shko, tė lutem mė harro !!

- A e ke provuar atė ndjenjė kur tė vjen t’i thuash shpirt, asaj qė e dashura jote s’ėshtė?
Kur i thua zemėr asaj qė nuk rri me ty, pranė, por zemrėn me ty e ndan?!

- Ē'do ditė pa ty, ėshtė si njė ditė pa diell. Ē'do mbrėmje pa ty, ėshtė si njė natė pa yje.
Ē'do orė pa ty, ėshtė si njė jetė pa ndjenja. Ē'do minut pa ty, ėshtė njė minut si mos tė isha nė jetė.
Ē'do sekund pa ty, ėshtė si mos t’mė rreh zemra. - Deshirojė tė shoh me sy e tė mos digjem mall pėr ty, vetėm ta dish se sa tė dua s’do jetoje as njė orė pa mua!

- Digjem, pėrvėlohem se tė dua shumė, ditėn mendohem, natėn rri pa gjumė.

- Dua qė sa mė pare, kur tė zgjohem njė mėngjesė, pranė meje tė tė takoj ty. Ti je krijesė e veēantė e zemrės sime. Mė mungon pa masė!!

- Dy zemra lindin, dy zemra qeshin, dy zemra qajn, dy zemra vdesin. Njeriu pa dashuri si nėna pa fėmi,
dashuria pa takim si Pranvera pa gjelbrim !!

- E dua edhe shiun tash. I mbyllė sytė dhe e ndjej ende ēastin kur mė preke nė dorė.
Tė shiqova turpshėm, e ti mė buzėqeshe. - E pash shkėlqimin e shikimit tėnd nė sytė e tu, rrezet e tė cilit mė bėnė tė ndjej dridhje tė lehta nėpėr gjithė trupin.
As qė kam menduar se do tė ndihem ndonjėherė ashtu si atė ditė.

- E plaguar zemra ime larg teje, i helmuar shpirti im pa ty ,
kur tė takohemi pėrseri do t’ma shėrosh plagen me dashuri!!!

- Eja me mua se ty tė kam shpres, eja me mua se pa ty s’du tė plakem dhe vdes.
Ti je djelli qė mua mė ngroh, ti je ėndrra qė unė ēdo natė e shoh!

- Eja ti mos vono, eja ti po tė pres. Eja ti, vetėm ti hapma qiellin!

- Ėshtė e pamundur tė mos pėrėndon dielli, kur egziston nata!
Ėshtė e pamundur tė jetojnė njerėzitė gjithmon kur egziston vdekja!
Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti !! - Fjalėt e mija s’di sa ti i kupton, a din ti qė zemra ime ty shumė tė don !

- Isha duke pi qaj nė ty kesh duke mendu,mu derdh qaji nga gota pėr pak kesh tu pėrvelu.

- Kujto erėn e malit ,kujto erėn e lehtė, kujto zemrėn time qė tė don pėr jetė!

- Kur jam nė mendimete t’kam pran zėmres sime kur rrugės heci, shkoj, veē pėr ty mendoj!

- Kur po e kqyri qiellin, po tė shoh ty, kur po e kqyri diellin, po tė shoh ty,
kur po e kqyri hanen, po tė shoh ty. Ej, largou bre pak!

- Kur tė pash mė lindi simpatia.Kur mė buzqeshe e dita se qenka dashurija.
Kur mė fole e dita se do tė mė thuash: Tė dua,
kėtė e vėrejta nga buzėt e tua. - Me gishta po shkruaj atė ēka kam nė mendje qė tė tregojė, askėnd pėr pos teje nuk e dashurojė !

- Mė kujtohet dita kur tė takova ty. Nė zemrėn time ndjeva ngrohtėsinė e flakės qė u ndez.
E ndiej edhe tash. Tė dua.
Pėrgjithmon vetėm ty!!

- Mė nxeht se nė zjarr mė shtrejt se liria, nė shpirtin tim pėr ty qėndron dashuria.

- Mos e merr atė lule qė ta falin brigjet po merre zemren time qė ajo pėr ty digjet.

- Mos mendo se nė ty nuk mendojė apo tė harroj, vetėm ty tė dashuroj!
Zemra ime rreh veē pėr ty se ty t'kam si dy sy!!

- Nė zemren time ėshtė njė bashqe,nė atė bashqe gjindet njė lule e ajo lule m’je ti ! Nėse nuk tė thash se pėr mua je ti ajo qė mė fal buzeqeshje ajo qė mė fal ngrohtesi,
nėse s'ta shpreha dot sa shumė tė dashuroj fajin e kish natyra qė si dha zemrės gojė!

- Nėse ti mė don ma thuajė tė vėrtetėn, s'do ta jap veē zemren por por ta jap dhe jetėn.
Nėse ke zemėr ndaje bashk me mua, nėse ke fjalė, mė thuaj tė dua!!

- Nuk di. Nuk njoh. Nuk dua tė kuptoj. Nuk dua veē... tė harroj!

- Nuk di shumė, por e di se ti je arsyeja pse unė jetoj. Kur ma dhurove dashurinė, mė mėsove se si duhet jetuar.

- Nuk e di ndryshe si ta pėrshkruaj kėtė ndjenjė pėrveq me fjalėt se,
kur unė jamė pranė teje thjesht fluturoj nė lartėsitė hyjnore dhe ndihem si krijesė mė e pasur nė botė.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Fri Dec 21, 2012 7:49 am

- Njė ditė mė pyete: Kė dua mė shumė?! Tu pėrgjigja: Jeten time. Ti ike duke qarė pa e ditur se ishe ti "Jeta ime" !!

- Oh po po, e imja do tė jesh,duart e mija kanė me t'zhvesh...,
oh po po,unė veē njė gjė e di, tė gjithė do t'na kenė lakmi.

- Pa ty hėna nuk ka dritė,pa ty djelli nuk rrezit,pa ty jeta ime nuk ka kuptim se ty tė dua ,
veē ty shpirti im !

- Puthja! Dy herė hyra sot ne dush, dy herė dola i tharė. Puthjen qė mė le nė gushė nuk desha uji tė ma marrė!!

- Puthjet mė tė ėmbla ti mi ke dhuru jetėn ty ta fala kur mė the: Tė du!

- Qė nga hera e parė kur unė ty tė shikova, nga ato momenente unė nė ty u dashurova !

- Sa kam deshirė tė lahem me ty nė kadė tė mė reshqasish mbi trupin tim ta ndjej aromen tėnde ..
miss you .. puthje zemėr!!

- Se gishta si ata kurrė s'kisha parė, zemren tė ta krehin radhė mė radhė.
Tė tė puthin shpirtin, buzė si ato
s'kisha ndjerė, dehje si ajo s'mė kish ndodhur tjetėr herė!!

- S’pata kohė tė them: Tė dua, se mė ndalen buzėt tua qė gjithmon tash po mė shfaqen sikurse ditėn edhe naten!

- Sytė e tu aspirin, goja jote ampicilin, durt e tua andoll , zėri yt i ėmbel sirup pėr koll.
Deshta me tė tregu ,se je ilaq pėr mu !!

- Shiu rrjedh nga qielli,uji nga deti, mė dhuro njė puthje se nuk bėhet kiameti !

- Tė dua pa masė tė dua pa mbarim tė dua mė shumė se sa shpirtin tim.

- Tė dua ,tė dua pėr ty do tė vdes por ti a mė don mua? Pėrgjigje po tė pres!

- Tė dua me shpirt ,tė dua me zemėr dėshirojė tė kemi tė njėjtin mbiemer.

- Tė dua si vetė vetėn nuk gėnjej nė dashuri, pėrgjithnjė tė jesh e imja dhe e vetmja lumturi!!

- Tė dua - shqip, Je t'aime - frangjisht, Ik hou van jou -flamisht ,Jeg elsker deg -norvegjisht,I love you -
anglisht,ich liebe dich-gjermanisht …,tė dua seriozisht.

- Tė falėnderohem pėr atė qė mė the “PO” si dhe pėr kujtimet e mrekullueshme qė edhe sot nė zemrėn time shfaqin lumturi.
Tė falėnderohem pėr buzėqeshjet tua dhe puthjet. Tė falėnderohem pėr dashurinė tėnde.

- Tė kisha qen shqiponjė tė kisha fluturu, kisha ardh tek ti njė puthje ta kisha dhuru,
nė sy tė kisha shiqu dhe me mall tė kisha pėrqafu !

- Ti je njė dėshirė magjike qė ēdo njė deshiron tė ketė, dėshira ime u plotsua se tė kam ty pėr jet.

- Ti je njė ėnderr e nates, shumė herė pėr ty ėnderroj, kur vjen nė ėndrren time dijė se shumė tė dashurojė.

- Ti je ėndrra qė ėndrroj ti je shpirti qė mė mban, tė takova dhe mė ike tash tė ndjejė qė s’tė kam pran.

- Ti je shpirti qė m'frymon fryma jote gjall mė mban, ti je hana qė ndriēon rrezet tua dritė mė bajn.

- Ti je shpres ti je gėzim ti je loqka e shpirtit tim tė kam hėnė tė kam diell tė kam zemėr tė kam shpirt
tė pres me shpresė me pa durim qė t’mė bėhesh fati im.

- Tė ėndėrrosh njė Princeshė ėshtė mrekulli, por tė dashurosh njė Princeshė ėshtė e pa pėrshkrueshme. Princesha ime!

- Ti je zogu im i dashurisė. Do tė dėshiroja mė shumė se gjithēka tjetėr nė botė, tė jem pranė teje.
Kur ti je largė meje, jamė sikur zogu pa njė krah.

- Ti s'vjen, koha ėshtė ndaluar unė qaj pėr ty retė qajnė pėr ne!

- Unė e di se dashuria e jonė ashtu siē ėshtė, ėshtė mė e fortė se vet ne, ėshtė mė e fortė edhe se gjithė tė tjerėt.

- Veē njė herė,veē njė herė do tė doja tė t'puthja veē njė herė,
veē njė fjalė ooo veē njė fjalė do tė doja tė t'thoja o mojė vajzė,
do tė doja tė t'du, vetėm ti je pėr mu,dua tė ledhatojė e tė pėrqafojė!Do tė doja tė fluturojė lart nė yje tė vallzojė,
me ty do tė doja jetėn ta kaloja!!

- Veē njė ēast do doja,veē njė ēast zėrin ta dėgjoja,do tė doja veē fytyrėn ta shikoja,
do tė doja veē njė ēast me ty tė qėndroja,
do tė doja veē njė ēast puthjen tėnde ta shijoja.

- Afrohu dhe mė ngroh zemrėn qė pėr ty po vuan, afrohu dhe largo dhimbjet qė aq gjatė mė munduan!

- Afrohu mė afėr dhe nė sy mė shiko, afrohu dhe mė thuaj njė fjalė, mė thuaj qė mė do!

- Afrohu ngadal dhe mė fal ngrohtėsin. Qėndro me mua qė tė kemi dashurinė!

- Asnjėherė me gisht guri s’mund tė gdhendet asnjėherė me fjalė mali s’mund tė shembet,
por njė fjalė e hidhur zemren mund ta thyejė shumė lehtė. Dashuria me fjalė mund tė vritet.
Ēdo gjė thyhet dhe ndoshta prap ngjitet por njė zemėr kur thyhet njė herė smund tė ngjitet sa tė ketė hėnė dhe diell.

- Atėherė shko tė lutem, gjeje fatin tėnd. Pse qan tani kur ėshtė vonė dhe qė mbaruan tė gjitha me ty!?
Dėshiroj qė ti ta dish se unė dhe ti ishim dikur por nuk do tė jemi mė kurrė bashk.

- Dashuri, kaq ditė qė po tė pres, bie shi, e di, dhe qielli derdh trishtim. Si mund tė rroj pa pakėz diell,
si mund tė rroj unė pa ty jeta nuk ka kuptim.

- Dashuria ime pėr ty do tė mbarojė atėherė kur njė piktor i verbėr do tė arrijė tė pikturojė zhurmen,
e njė petali trėndafili qė bie mbi tokė ngadalė.

- Deri kur nė vuajtje, deri kur nė vetmi, deri kur zemra ime tė shpresoj pėr ty!

- Dikur jetoja pėr ty dhe syt e tu dhe tė doja aq sa s'duhet njeriu. Tė gjitha i bėra tė ishe nė prehėrin tim, dhe ishe!
Por lumturia kishte marrė rrugė tjetėr tash neve na mbet vetėm pikllimi. “ Ik largoju nga unė, nuk jam pėr ty! “

- Disa njerėz thonė se dashuria jonė ėshtė plotėsisht e gabuar dhe se ne duhet tė shiqojmė jetėn mė realisht.
Ata thonė se gjasat pėr ne janė tejet tė pakėta! Pyetem, athua ēka shohin sytė e tyre.
As qė e dijnė ata se si ndihem unė pranė teje dhe as qė kan me e ndier kėtė ndonjėherė.
Thjesht disa njerėz Zoti i ka dėnuar tė jenė tė liruar nga ndjenjat.

- Do tė vdes me zemėr tė thyer, nga ti jam e zhgėnjyer! Se ti mė vrave pa mėshirė!!

- Duke tė humbur ty, humba dhe veten.Tani nuk mund ta gjejė dot as njėren e as tjetrėn !

- Dhe pse e kam kaq tė vėshtirė, po tė pėrze nga zemra ime,
mė mirė ndriēo si yll i largėt , dhe mė dil veē nė ėndėrrimė.

- E di, se dimri do tė shkojė dhe vera vjen pėrseri , dot m'kėrkojh derė mė derė , por s’do tė jem mė aty.

- E kam frikė tė mbes nė vetmi se tė dua dhe ti atė e di. Dhe nėse ty stė kam kėtu atėherė nuk mundem mė me jetu!!

- Edhe kėnga e bilbilit pa ty mė duket vaj! Edhe nėse gezohėm pa ty mė vijė tė qaj!
Edhe pse ike nga jeta s`tė ndaj!Kujtimet me ty nė zemėr i mbaj!

- Edhe nėse kurr mė nuk mė thu se mė don edhe nėse kurr nuk mė fol edhe nėse mė thu shko nė RR.S
te unė do mbetesh qysh je kanė qė nga biseda e parė qė kemi bėrė!

- Edhe pse mė nuk kam ndjenjė dashurie, mallin e respektoj.
Respekti pėr ty ėshtė e vetmja ndjenjė qė mė ka mbetur brenda meje dhe nuk po dua ta zhduk.
Dhe malli nė kėto momente nuk po mė lė vėrtet tė qetė.

- Ėshtė e leht tė gjesh njė tė dashur dhe tė ruash njė mik, por ėshtė e vėshtir tė gjesh njė mik dhe tė ruash njė tė dashur!!

- Gjumi nuk mė zė, nuk mė flihet, pa ty e dashur nuk mė rrihet.

- Hape qiellin pėr mua sillma dritėn e diellit, hape qiellin dhe retė do tė ikin. Do tė shkrihen larg,
diku larg pėrgjithnjė po unė dua qė diellin tė ma sjellėsh veē ti.
Si mund tė jetoj pa pakėz qiell? Si mund tė jetoj pa ty?!

- Ike ti dhe diēka u kėput brenda meje. Buzėqeshja ime pa gaz u bė dhe dielli u fsheh pas njė reje.

- Ishe e vetmja nė jetėn time me tė cilin unė ndaja gėzime.
Ditėt qė sė bashku kaluam mė duket se shumė shpejt pėrėnduan.

- Jam shumė i brengosur zemra mė loton shpirti im i lodhur ty tė kėrkon.

- Jemi aq larg sa duhet t'kaloj male e dete tė vij tek ty, tė tė gjejė.
Jemi aq larg por nė ēdo ēast si mjegull e lehtė ti qėndron mbi mua ti det herė i qetė, herė i trazuar.

- Jo s'kam dashur asnjėherė tė mashtroj njė vajzė, por si mund tė tė fitoj kur ti mė rri larg.
Nuk e di se ē'mund tė bėj tė mė dashurosh, pak mė shumė ti duhet te mė mendosh!! Nuk e njeh nė sytė e mi,
ty tė dashuroj, pres me ankth qė ti tė vish, veten po shkatėrroj.

- Kėtu jam dhe po pres qė pran meje tė ulesh. Eja dhe zbukuroje dashurinė, bėje si njė kuror lulesh!

- Ku shkon e dashur? Midis dy botėve, midis dy jetėve, njėra e lėnė, tjetra e pa nxėnė ku shkon e dashur?
Ėndesh rrugėve si hije me bukuri pėrėndie, natyrė pranvere pėr rrethė pėr ty asnjė shije!!

- Ku mbet dashuria jonė, mė thuaj ku shkojė!!! Kaq shpejt pėr tė u bė vonė, unė nuk e kuptojė! Ti mė ike pa e ditė,
mė le vetėm kur nuk e kam pritė, tani sillem poshtėė,lart,mbrenda unė e ndiej dashurinė e zjarrt.

- Kur t’u afrova nė fillim desha vetėm tė lozja.. Tani qė tė njoh nuk jam i denjė pėr ty!

- Kur erdhe ishe plotė gazė, kur me shiqove me dhe fuqi, kur mė pėrqafove me dhe besim.
Kur hyrė nė zemren time fjalės dashuri i dhe kuptim !!!

- Mallin e kam rujt nė zemėr ka shumė kohė unė s'tė kam parė, syt' e tu s'i kam harruar tė dua si mė parė!
Ndaj mos guxo te ikėsh larg, jo, jo nuk dua tė vuj pėr ty, se do ti fal ēfar' kam mojė vajzė qė pėrherė tė jem me ty!!

- Megjithatė po tė uroj, u bėfsh prapė yll e lėshofsh nurė, mė pas besoj se edhe pėr mua,

- Mbi ndjenjėn tonė ra deborė, gjithēka mė tutje ėshtė e kotė pra lamtumirė,
veē lamtumirė, se mirupafshim s'tė them dot!!

- Mė kujtohet dita kur tė takova ty. Ndjeva diēka qė kurrė mė parė nuk kisha pėrjetuar.
Dėshiroja ta ndal kohėn. Ajo ditė me shi,
e ne tė dy pėr njė ēast tė strehuar.
Dėshiroja qė kurr tė mos ndalet shiu qė mua mė sjelli gėzimin mė tė madhė tė jetės.

- Mė lerė tė tė prek flokėt, ngadal ti ledhatoj. Mė lerė tė tė them njė fjalė, tė them: tė dashurojė!

- Mė premtove se gjithnjė do tė jesh pranė meje. Gjithnjė do t’i mbaj mend kujtimet qė i krijuam sė bashku.
Kisha dashur qė kurr tė mos pėrfundojnė ato ditė.

- Mos i hap krahet qė tė fluturosh. Hapi krahet qė tė mė pėrqafosh!

- Mos mė rri larg sepse sytė lotė mė pikojnė. Mė shiko me vėmendje, shiko dy sytė qė t’dashurojnė!!

- Mos m'largo nga zemra,kur tė largohem nga syt,mos ma mbyll deren,pse s’jam fati yt!
Mos m'thuaj jeto kur jeta ėshtė trishtim,mos m'thuaj tė qeshi kur nuk kam gėzim!!

- Mos mė thuaj me zė tė mekurm, se jeta ėshtė njė ėnderr e kotė sepse shpirti i fjetur ėshtė njė shpirt i vdekur!

- Nė asgjė tjetėr s’mendoj kur syt e tu i shikoj. Dhe i qetė kurr nuk rri sepse mendimet mė shkojnė tek ti.

- Nė ēdo hap nė ēdo vend dhe nė gjum mė bie ndėrmend. Kur flej mė duket tė kam pranė,
kur qeshi mė duket mė shikon, kur qaj mė duket mė pajton. Eja pranė meje !!

- Nė ėndrrėn time ishim vetėm ne tė dy. Unė qė u dashurova te ti, por ti kėto nuk e kuptonte sepse ishe largė meje!
Desha tė afrohna por ti u largove prej meje. Sa u zgjova prej gjumit ti ishe ikė diku ku nuk tė gjeja ty.

- Nė kėtė natė me shi malli mė ka marrė pėr ty. Nė kėtė natė me shi unė mendoj pėr ty.
Nė kėtė natė me shi eja mos mė le nė vetmi, se zemra ime tė don vetėm ty!

- Nė mes tė natės erdhe ėndėrrat mi prishe ti, pėr mua ishe e vdekur e humbur nė gjithėsi.
Mė ler tė qetė tė lutem gjumin ti mos ma prish, qelqi njėherė thyhet nuk ngjitet sėrish!
Dėgjoje pikėllimin qė shpirtin ma copėton qė bie bashkė me shiun sytė m'i mjegullon.
- Nė mesin e natės, nė terrin e zi, unė rri i zgjuar, dhe mendoj pėr ty! Hapi krahėt lartė nė qiell,
ti pėr mua je diell, por i lumtur prap nuk jam, se ty afėr nuk tė kam!

- N'vendtakimin tonė tė pres si gjithmonė, por ti mė the: Mos mė prit atje!Pėrsėri tė pres,
i jap vetes shpresė, pasi jam zotuar, kemi me u takuar! E di se do t'vish, e di se s'mund tė rrish,
e di se gabon pse ashtu e vepron. Kaloi kohė e gjatė, u bė ora natė tani ėshtė vonė,
s'erdhe si gjithmonė! Mendoj i vetmuar: ndoshta je penduar. Mė duket do t'pres, i jap vetes shpresė.

- Nėse duhet do t’jetoj me lėndimet e tua por unė kurr s’do tė vdes, jetoj se tė dua!

- Nėse sonte dalim bashk dua tė jesh mė e mira.Veshu mirė e pėr merak, shoqet po ta kan inatin.
Ja kan nis e po flasin,shumė e vogėl e ēfarė fati !? Mos beso ti fjalė tė kota, mos beso ēka flasin bota,
beso veē fjalėt e mia se mė dogji dashuria!

- Nėse vendos tė mė lash, lem kur bjen shi, sepse kėshtu nuk i shef lotėt e mi,
vendos kur ėshtė mjegull dhe vjeshtė, kėshtu nuk mė shef tė mėrzitur edhe e kam mė let qė tė vdes.

- Nuk mund tė mblidhen gjethet e vjeshtės, e nganjėherė as shpirtėrat nuk e gjejnė udhėn e kthimit.
Unė nuk e kam gjetur akoma, ndaj endem ngadalė nė vende qė kam parė, e atje, atje mė vėshtrojnė.
Ajo ēka shohin sytė ėshtė formė, jashtė e brenda saj unė endem, shpirt!!
- Nuk po tė shkruaj pėr tė t'thėnė se tė dua shumė, jo as pėr tė t'thėnė se pėr ty po derdh lot nė kėto momente.
Ajo qė sot mė shtyn tė shkruaj ėshtė malli qė kam pėr ty. Vėrtet nė kėto momente po ndjej mall.

- Njė ditė kur te zgjohesh mos lag sytė me lot dikush qė tė tregon qė s’jam mė nė kėtė botė.
Mos pyet: Se si vdiqa por pyet si jetova si me kaluan ditėt e fundit qė pa ty kalova!

- Pa ty bota e humb kuptimin, pa ty jeta e humb drejtimin, pa ty loti im po e ujit tokėn,
pa ty dhimbja po ma qan koken. Me ty nisa drejt jetėn por e humba edhe vetė vetėn pėr mua s`mbeti tjetėr veē ėnderr e vjetėr!

- Pastaj buzėqeshja ime shkoi atė natė sė bashku me ty. Ti u ktheve por ajo jo,
morri rrugėn e pa njohur pėr tė than ty lamtumiren e fundit dhe ditėve qė dikur i kaluam bashk me ty.

- Pata njė ėndėrr nė jetėn time, dhe mendoja se kurr nuk do tė pėrmbushet.
U pėrmbushė ditėn kur tė takova ty. Mė kujtohet kur e pėrjetova pėrqafimin tėnd.

- Pėr ty e dashur shumė po mendoj dhe as njė ēast nuk mundem tė tė harroj. Pse kėshtu po ndodhė as vet nuk po e kuptojė,
ndoshta bukuria jote aq shumė po mė tėrhek sa qė pėr ty mund tė falė edhe kėtė jetė.

- Pėrse sonte yjet nuk shkėlqejnė! A thua edhe ata mungesen tėnde e ndjejnė !
Tė lutem mendo pak pėr mua dhe nė zemren tėnde ruaj pakė vend pėr mua!!

- Po ti ku mė je, nė ėndėrr a mė sheh?
Kur ika veē ty tė mbarta me vete se nuk e dija se sa orė zgjaste rruga nga Dashuria nė Dashuri.
Kur ika ndjenjat nuk i zhvesha dot, si lėkurat vitaminoze tė portokallit.
Ku jam? Ku je? Nuk e di !!

- Pse erdhe kaq vonė?! Pse erdhe kaq vonė tek unė, kur gruri u korr e nė fushėn e tharė mbeti vetėm kashta?

- Pse erdhe kaq vonė?! Pse erdhe kaq vonė tek unė, kur edhe dera e fundit u mbyll. Dhe dimri tė la pėrjashta?

- Pse kjo Zemra ime kėrkon dashuri prej teje? Tė lutem kthehu pėrsėri dhe rri pėrgjithmon pran meje!

- Pse mė rrah shpejtė zemra kur flas me ty, pse mė rrjedh loti kur mendoj nė ty?!
Pse njė herė nuk mu afrove pse buzen tėnde nuk ma dhurove?! A e din se tė mbaj mall, a e din sa mė mungon.
Ah shpirtė, eja mė ledhato, eja me dorėn tėnde mė lemo.

- Pse moj vajzė tė mbaj nė zemėr, si mė hyrė kėshtu nė shpirt?! Si mendjen ma ke tėrhjek?!
Pse nė mua nuk ka mė hapesirė por vetėm ty aty tė ndi? Do tė kalon koha, do tė rrėnohet gjithėsia,
do tė pėrfundon jeta por ti nga unė do tė mbetsh ajo, gjithė e vėrteva.

- Pse tė desha ty ?! Sepse ti prure tek unė thesarin e rinisė sime qė unė e kisha kyēur.
E kyēin e kisha fshehur,harruar e humbur diku. Si munde ta gjesh ti?

- Por ti shumė shpejt shkove tė gjitha i harrove. Tash tė pres kėtu qė tė jesh me mu.

- Rrija netėve pa gjumė, mendoja pėr ne, pėr fjalėt qė thoshe dhe kėtė se di pėrse.

- S`arrija tė kuptoja pse kaq shumė tė doja. Nuk e kuptoja pse nuk flija dhe nė shtrat tė mendoja.

- S'besoj se do tė lėndohesh shumė, ti ende s'din ē'ėshtė dashuria, ndaj s'mundė ta kuptoje dot , prushin e ndjenjave tė mija.

- S'kam besuar se mė ik si era, s'kam menduar tė jetoj pa ty, s'besoj se erdhi pranvera derisa s'pushojnė tė lotojnė kėta sy !

- S'kam dashur kurrė tė tė lėndoj se tė kam dashur sa s'ka mė, po ti mė ikėn mė largohesh, ndaj dhe unė ika e po tė lė.

- Shiko sytė e mi dhe do tė gjesh dashurin. Qėndro pran meje dhe do tė falė lumturinė.

- Shumė e rėndė jeta pa ty, s'mė ndalen lotėt nė sy. Zemrat tona mė s'bashkohen as kėto plagė mė nuk sherohen.
Nėse kėto rreshta i lexon, shkrimin tim e dikton, vetėm nė mua pak mendon, dhe e din se zemra ime ende tė don!!

- 1+1=2 tė dua vetėm ty! 5+5=10 tė dua pėr jetė! 1-1=0 ment mi morre sherro! Ndaq me plus ndaq me minus, ndaq pjestim,
ndaq barazim tė dua shum o Shpirti im!!

- Deri kurė nė vuajtje, deri kurė nė vetmi, deri kurė kjo zemra ime do tė vuaj pėr ty !

- Dhe nėse kam lėnė diēka tek ti, njė ndjenjė tė vogėl dashurie apo respekti, tė lutem mbroje, mos e fshij nga kujtesa jote.

- Dy lule qelin ato herė do kur do thahen,por zemrat tona kurr nuk do tė ndahen.

- Nuk premtoj te te dua perjete sepse asgjė ne kėtė botė nuk ėshtė e perjetshme,
por premtoj qe nuk do tė heq dorė nga dashuria pėr ty njė ēast para se pėrjetėsia te mbaroje..

- Dy zogjė jemi njė shpirt e kemi,mė vjen shumė keq e dashur qė afėr s’jemi.

- Dy sytė e mi rrjedhin vetėm lot ngase jemi larg njėri tjetrit dhe s`tė pėrgdhel dot.
Zemra ndjen dhembje dhe mė s`ndjen gėzim ngase ti mė mungon nė krahrorin tim.

- Eh, sa e sa orė e ditė mė ikin duke tė menduar ty,
netėve pėrpilitem dhe ndjej shtėrngimin nė zemėr lotėt mė rrjedhin pa pushim deri sa bien rrezet e diellit mbi dritaret e dhomes sime,
atėherė lotėt teren nga ngrohtesia e rrezeve mbi fytyren time.

- Edhe pse je larg edhe pse je larguar me sy nuk tė shohė me zemėr tė dua,
po tė pres me vuajtje e me vaj,dashurin ton nė zemėr e mbaj!

- E kam njė dėshirė, oh sa ėshtė e thjeshtė me ti puthė buzėt tjetėr s'kisha deshtė.

- Edhe pse tani ne jemi larg njėri tjetrit,unė pėrseri tė dua dhe ashtu do mbetet !

- Kur mbi varrin tim fillon punimi, kur mbi kokėn time fillon vajtimi, kur mbi varrin tim vėndohet kurora,
atėherė dije e dashurse pėr jetė tė harova!

- Sa mundem tė shoh, sytė e mi ty do tė kėrkojnė, sa mua mė rrah zemėra, ty do tė kujtoj!

- Sonte shoh njė dorė qė s'mė bindet, shoh dy sy qė tė kerkojn,
ty e dashura ime dhe ndjej njė zemėr qė ndoshta s'mė pėrket mua,
ndjej dashuri qė mė pėrbin krejt trupin dhe pastaj shpirtin, mendimin,
gjakun, nervat dhe ēdo qelizė tė qenies time.

- Dashuri ,dashuri, nuk thuhet kotė se fillon me puthje dhe mbaron me lotė!

- Ta fali si kujtim shpirtin tim. Nėse shpirti s’tė mjafton ta fali syrin qė pėr ty loton.
Me lot nė faqe me lot nė sy , me zemėr tė helmuar mendoj vetėm pėr ty.

- Gjithėnjė tė kujtojė ,kurr s’tė harrojė se nga zemra ime nuk mundem qė tė largojė .

- Jam unė qė tė thėrras me zė te shurdhėr dhe vuaj brenda vetes kėtė dashuri. TĖ DUA me shpirt.

- Kur tė ndihesh vetėm dhe tė mos kesh qetėsi vėre doren nė zemėr pėr mua pak mendo ulu pranė dritares dhe hėnėn shiko
atėherė unė nga larg do tė ndiejė se vėrtet mė do,
tek dritarja do vrapoj ngre kokėn dhe hėnėn shikoj dhe atje larg nė qiell nė largesi do tė bashkohen shikimet tona plot dashuri.

- Le tė fryjė er' e ftohtė, s'ka ē'mė bėn dimėri mua: Dashuria mė mban ngrohtė, se pushtoj atė qė dua.

- Me ta dhuru njė lule ,lule ti je vet. Me ta dhuru njė puthje nuk mundesh me fjet.
Unė tė them tė dua e ti s’mė beson, pyte zemren time ajo tė tregon !

- Me ty mė qeshte zemra edhe kur ajo qante, me ty mė ngrohte dielli edhe kur biente shi.
Ty tė besoja edhe kur mė gėnjejshe.Me ty bisedoja edhe kur ėndėrroja !!!

- Mė duket sikur tė gjitha fjalėt para teje janė tė kota! Dhe dal nga kjo gjendje,
e bie pėrsėri, e si mund tė jem i qetė kur nė zemėr je ti?! Prandaj shko moj vajzė, shko ti prej kėtej, largohu...

- Mos mendo se tė kam harru, mos mendo se tjetėr du, mos mendo se zemren time tjetėr kush ka me gėzu.

- Nė ketė natė tė qetė pran dritares qėndrojė,shiqojė yjet nė qiell dhe pėr ty mendojė.

- Nė lule me erė putheshim ngaherė, dhe si burr' e grua losnim nėnė ftua.

- Nė ėndrrėn time ishim vetėm ne tė dy. Unė qė u dashurova nė ty,
por ti kėtė nuk e kuptoje sepse ishe largė meje…Desha tė afrohna por ti u largove prej meje.
Sa u zgjova prej gjumit ti ishe ikė diku ku nuk tė gjeja ty.

- Nėsė do tė mė marr malli pėr ty do ta gjej, ta shuaj nė skutat e kujtimeve tė mija qė i ruaj tė pastra.

- Nėse e don Bukurin, atėher mos mė duaj mua, sepse ka tjer qė jan mė tė bukur se unė. Nėse e don menqurin,
atėher mos mė duaj mua, sepse ka tjerė qė jan mė tė menqur se unė. Nėse e don pasuri, atėher mos mė duaj mua,
sepse ka tjer qė jan mė tė pasur se unė. Por nėse e don dashurin, atėher duam vėtėm mua,
sepse nuk ka asnjė qė tė dashuron mė shum se unė!

- Nėse ngjyra mė mungon do ta prejsha gishtin tim e me gjak qė mė pikon do ta shkruaja ketė kujtim.

- Nėse pėr mua mendon njė e-mail ma dergon. Nėse me zemėr mė don thirrem nė telefon,
zėrin ta dėgjoj dhe tė tregoj qė shumė tė dashuroj, kurr nuk tė harroj!

- Ngado qė e hedh dorėn tė parfytyroj se tė prek. I prek ato flokė tua tė gjata,
atė trup tė bukur mendoj se jam i ulur mbi prehėrin tėnd dhe ngadalė mė perkėdhel.

- Nuk mė duhet kjo jetė nuk mė duhet kjo rini, kur s'tė kam afėr meje gjithmonė do tė vuaj pėr ty!

- Puthjet mė tė ėmbla ti mi ke dhurua, jetėn ty ta fala kur mė the tė dua.

- Sa e ėmbėl ėshtė jeta, sa e ėmbėl ėshtė rinija por mė e ėmbla qenka dashurija !

- Tė lutem shko pa lot nė sy, tė lutem shko se s’jam pėr ty! Tė lutem shko koken mos e kthe,

mos mė shiko mė se ti vet mė parė nuk deshte mė. Dashuria jonė u zhduk si dielli nė pėrendim,tė lutem shko se mė s’ka kthim !!.

- Tė jetosh ēdo ēast kur njė pjesė e qenies tėnde jeton larg dhe aq mė keq kur e di qė s'tė pėrket aspak.
E ē'rėndėsi ka pėr mua, veē ekzistencės tėnde!?

- Tė vėshtira janė ditėt kur syri loton, zemra nuk e gjenė ngase ka shumė largė atė qė shumė e don !

- Ti ndoshta imagjinon ēdo tė thotė tė duash dikend nė heshtje, nė kėtė largėsi tė mallkuar,
tė mendosh dhe tė kalosh ditėt pėrgjysėm.

- Unė do tė dua deri nė pėrjetėsi vetėm ty dhe kėtė fjalė do ta mbylli brenda nė shpirtin dhe kurrė s'do ta tradhėtoj veten time
« Ndryshimi i fundit: 30-06-2007, 00:16:42 nga M A X »
E identifikuar
Love and Sex
U.J.K.U



Re: Thėnjė Dashurije
« Pėrgjigju #17 mė: 18-06-2007, 14:02:13 »
Buzet si qershi mi ke
Gjuha jote shijen e llokumit te le

Gushen te bute me arome trendafili
Rrezen e veshit floket ta bejne me ere kajrafili

Gjoksin te bute e te embel si kajsi
Thithkat te shijojne si nje femi

Barkun e derdhur me nje kerthize lajkatare
Diku me poshte vijne ca baluke ne fund fare

Nen to gjendet nje xhevair i shkruar
I cili me petale eshte i mbuluar

Si ti hapesh me kujdes
Para syve te del nje kercellth me ves

Nen te gjendet tyneli i bekuar
Te gjithe do te vdisnin per ta provuar............ ..

E identifikuar
mishel

Re: Thėnie Dashurije
« Pėrgjigju #18 mė: 26-07-2007, 21:23:43 »
Pas darke

Qelqet e lodhura te gotave
Rrezellojne zbehte me pas
Gjithe naten mallengjyeshem do kujtojme
Buze te bukura grash

Ne mengjes te lavamani I bardhe
Ujet do te vershoje me furi
Dhe qelqi, si pas heqjes se kujteses
Do te ndrite , steril , perseri

Ndonese , ndoshta, po te shohesh me kujdes
Nje kontur do te kete mbetur i zbehte.
Sa darka do te duheshin valle
Per te ngjallur te akulltin qelq?


Sa dihatje , frymemarrje, buze
Te bukura grash…ku ta dish
Por gjate udhes drejt ndergjegjsimit
Qelqi do te thyhej natyrisht

Dhe ne renien e tij kristalore,
Ne perndritjen e fundit tek plas
Do te kete si ofshame te fundit
Te qeshura e lote grash.
E identifikuar
Kisss
Gjinia:



Re: Thėnie Dashurije
« Pėrgjigju #19 mė: 13-08-2007, 17:23:14 »
"me dy tela ciftelia, me dy zemra dashuria"
E identifikuar
Mė i mirė ėshtė njeriu i durueshėm se trimi i fortė,
dhe ai qė zotėron vetveten se ai qė pushton qytete.
www.RadioVallezimi. com
anonimus
Gjinia:



Re: Thėnie Dashurije
« Pėrgjigju #20 mė: 23-08-2007, 08:31:54 »
Nėse dashuria ėshtė faj,atėherė te dy jemi fajtore:
Unė qe te adhuroj e ti qe je pėr t'u adhuruar!

T'i ofrosh shoqeri dikujt qe don dashuri eshte njesoj:
Si t'i japesh buke dikujt qe po vdes nga etja!
E identifikuar
"Kurrė s'do tė heq dorė vetėm pse njerėzit thonė Jo"
DOLCE GIRL
Gjinia:



Re: Thėnie Dashurije
« Pėrgjigju #21 mė: 26-08-2007, 17:15:46 »
Dashuria te hedh ne lume e te thote ste hodha une......
Dashuria eshte nje pike loti qe te rrjedh nga faqet kur nuk je i zoti
Dashuria dashuron dashurine qe dine te dashuroj dashurine e dashuruar


(Te lutem heres tjeter me shkronja nomale jo te medha )


« Ndryshimi i fundit: 26-08-2007, 22:42:36 nga Capkenja »
E identifikuar
**.TE GUXOSH ... Ky eshte kushti i perparimit ...
mishel

Re: Thėnie Dashurije
« Pėrgjigju #22 mė: 07-09-2007, 20:18:27 »
Mos mė shiko ashtu


Mos mė shiko ashtu nė sy,
kur e di ē'ndodh me mua,
qė si fėmi i besoj sytė e tua
Ndaj mos mė shih mė ashtu,
mė mirė fshihi sytė diku
dhe pse malli tė ka marrė
tė zgjosh tek unė pranverė,
Ti qė m'ike herėn e parė
a thua s'do ikėsh kėtė herė?
E identifikuar
dreamm
Gjinia:



Re: Thėnie Dashurije
« Pėrgjigju #23 mė: 07-09-2007, 20:40:48 »
"Nese dashuria jone eshte si vera,,me mbush dhe nje gote tjeter"..

Dashuria eshte nje shpirt i vetem..ne dy trupa..

Dashuria nuk eshte gjithcka..por pa te.. ne jemi asgje..
E identifikuar
etno3


Re: Thėnie Dashurije
« Pėrgjigju #24 mė: 19-10-2007, 08:55:49 »

E di qe nje dite do me kerkosh po sbesoj qe do me takosh ,do jen veq kujtimet e bukura qe dikur i kem jetuar ne rruget eketij qyteti...
E identifikuar
Hajt kalo ktu pari ti ushqej keta sy
krejt mirren me diqka e un menoj per ty
T`rrihet a s`trrihet un veq me ty kisha nejt
kur jom ngat teje i harroj krejt
senet tjera , s`m`rrihet as me havera
prania jote m`nxen sikur kur bohet vera
Capkenja

Re: Thėnie Dashurije
« Pėrgjigju #25 mė: 19-10-2007, 14:45:56 »
Ndshta largesia mund te na bej te huaj...por kurre te panjohur per njeri tjetrin!
E identifikuar
Buzeqeshja
Gjinia:



Re: Thėnie Dashurije
« Pėrgjigju #26 mė: 31-10-2007, 21:42:16 »
Dashuria esht porsi qielli, i bukur ta shikosh por s'di c'ka ne te...
E identifikuar
Ne kete moment Charlin e dua ne shtratin tim!!
arbias
Gjinia:



Thenje per Dashurin
« Pėrgjigju #27 mė: 01-11-2007, 22:50:49 »


Thenje per Dashurin



Kur njeriu dashuron nuk ka frike...
Miqesia e vertete nuk e njeh ziline dhe dashuria e vertete nuk i njeh nazet...
Qesh me Dashurine ai qe nuk ka qene kurre i brengosur prej saj...
Ne dashuri teper nuk eshte Mjaft....
Xhelozia lind me dashurine po nuk vdes gjithmone bashke me te...
Ne rini jetojme qe te dashurojme ne pleqeri dashurojme qe te jetojme...
Dashuria ben boten te rrotullohet ose e thene ndryshe
Love makes the world go around
Gold makes the world go around too
Dashuria eshte cmenduria e nje njeriu per aq kohe sa e jeton
dashuria s'eshte egoiste
menyra me e mire per te dashuruar eshte te dashurosh sikur s'ke qene lenduar asnjehere
Kur je i trishtuar shih ne syte e atij qe dashuron dhe ne ato sy do te gjesh forcen per te buzeqeshur
Ndoshta eshte budallallek te qash per dike, por eshte e mrekullueshme te mendosh qe lotet mund te thone ate qe fjalet s'e thone dot kurre
Kurre mos ji i friksuar ti thuash dikujt qe e do, ata mund te ta thyejne zemren, por ti mund te thyesh te tyren nqs nuk ja thuaj
Dashuria sheron njerezit, te dyja palet, edhe ata qe e japin dhe ata qe e marrin
Dashuria nuk ka te beje me ate cfare ti pret te marresh, ajo ka te bej me ate qe ti do te japesh- e cila eshte gjithcka



Dashuria eshte gezimi per tu bere dy.
Dashuria eshte frika per tu bere tre.
Dashuria eshte tmerri per te ngelur nje.
Dashuria eshte dobesia fizike e shpirtit
Dashuria eshte poezia e ndjenjave



Dashuria eshte nje Keshtjelle me mure te larta, qe ka vetem nje porte.Kur futesh ne te kjo dere mbyllet per te mos u hapur me kurre, dhe per te te lene ne gjelberimin e pafund te kopshteve te keshtjelles
Dashuri ashte qe te ben te dashurosh
Dashuria eshte qe te ben te gezosh,
Dashuria eshte qe te ben te vajtosh
Dashuria eshte lumturi kur e ke prane
Dashuria eshte sherim kur ke doktorrin ose doktorreshen afer.
Dashuria eshte semundje dhe iluzion kur je larg.
Dashuria eshte vuajtje kur je i sinqerte."
Dashuria ta djeg zemren si zjarri drute.
Dashuria eshte verbim kur vendoset para arsyes."
Dashuria eshte shurdhim kur te largon nga njerzit e tjere.
Dashuria eshte memece kur nuk ke fantazi."
Dashuria eshte e shkurter kur dashurohesh mbas te bukures.
Dashuria eshte roberi kur dashurohesh ndaj pasurise.
Dashuria eshte liri dhe lumturi kur dashurohesh me njeriun e mire.
Dashuria qendron ne zemer prandaj sduhet te zgjedhi vetem me sy.
Sakrifica ,sinqeriteti ,fantazia, arsyeja ,xhelozia dhe besimi ..... jane velat e dashurise pa to ajo humbet ne detin e trazuar te jetes komplekse
Dashuria eshte celsi prej floriri qe hap dyerte e lumturise.
Shoqeria perfundon ne dashuri ndonjehere, dashuria ne shoqeri ? Kurre
Ne qofte se e do dike lere te lire, nqs ai vjen tek ty, eshte i joti, nqs nuk vjen, ska qene, dhe nuk do te jete i joti asnjehere.
Gezimi eshte rrjeta e dashurise qe ze shume shpirtra
DASHURIA ESHTE HUMNER QE PO RE STE GJENDEN ME AS KOCKAT
DASHURIA ESHTE SEMUNDJE E PASHERUESHME
DASHURIA ESHTE SYRI I NJE TE VERBRI DHE DEGJIMI I NJE TE SHURDHERI
PA DASHURI SKA JETE DHE JETE PA DASHURI KURR SMUND TE KETE






Do te levdoj dashurine
barabar me perendine
se dashuria e vertete
na mban te gjalle ne jete
Se kam pare perendine
shoh ngahere dashurine
dashuria mbreteron
se njeriu pa te srron
Cilen te besojme tanime
perendine a dashurine
perendija e vertete
eshte dashuria vete


Kush vjen pėr mirė troket nė derė; kush dashuron, derėn e gjen tė hapur.
Tagora

Ngrije urėn e dashurisė deri nė diell, vetėm ajo na lidh me jetėn, vetėm ajo na lidh me njerėzit.
A.Podrimja

Dashuria i ka ligjet e veta tė zhvillimit, stinėt e veta jetėsore si lulja , jeta e njeriut. Ajo ka pranverėn e hershme, verėn e nxehtė dhe, pas tyre, vjeshtėn e cila pėr disa ėshtė e nxehtė, e ndritshme dhe frutdhėnėse, ndėrsa pėr disa tė tjerė e ftohtė, e zymtė dhe e mjerė.
Bjelinski

Nė fillim tė dashurisė dashnorėt flasin pėr tė ardhmen, e kur ajo ėshtė nga fundi, flasin pėr tė kaluarėn.
Karlo

Dashuria ėshtė zjarr i furishėm. Atė s'mund ta shuajė dot as uji i bekuar. Madje as gjaku. Pregeli

Dashuria? Nė fillim fjalė tė mėdha, pastaj fjalė tė pakta e nė fund fjalė tė shumta.
Pajeroni

Tė lutem, mė duaj pak, nė qoftė se dėshiron tė mė duash gjatė.
Herriku

Dashuria ėshtė ēelės qė tek njeriu ēel ēdo gjė.
Hoperi

Dashuria ėshtė fati, tė cilin ia japim njeri-tjetrit.
Sandi

Dashuria ėshtė i vetmi pasion qė nuk duron as tė kaluarėn, as tė ardhmen.
Balzaku

S'ka dyshim qė dashuria ėshtė fshehtėsi e pashpjegueshme.
Myse

Asnjėherė nuk dashuron mjaft, nė qoftė se nuk dashuron shumė.
Peshi

Njerėzve u pėlqen mė shumė dashuria se martesa, pėr kėtė arsye romanet janė mė argėtues se historia.
Shetmfori

Tė dashurosh do tė thotė tė duash njė tjetėr mė shumė se veten.
Femau

Dashnorėt nė botė shohin vetėm veten, harrojnė se i shohin tė tjerėt.
Platoni

Kur dashuron, edhe majmuni tė duket i bukur, kur nuk dashuron nuk tė pėlqen as lulja lotos.
Kineze

Njerėzit mė tepėr mundohen pėr bukėn dhe dashurinė.
Japoneze

Dashuria asnjėherė nuk lind nė shpirtin e prishur.
Ikbali

Vajza mė shumė i beson dashurisė, se sa nėnės sė vet.
Gėte

Nuk ėshtė vėshtirė tė dashurosh, vėshtirė ėshtė ta shprehėsh atė.
Myse

Dashuria lind, jeton dhe vdes nė sy.
Shekspiri

Tė frikėsohesh nga dashuria do tė thotė tė frikėsohesh nga jeta, e ata qė frikėsohen janė tri herė tė vdekur.
Raseli

Ēdo dashuri kalon, kurse mosmarrėveshjet mbesin pėrgjithmonė.
Dostojevski

Mė duket se mund tė dashurojnė shumė vetėm ata qė dinė edhe tė urrejnė shumė.
Cezari

Nė qoftė se je njeri bėj dashuri, nė qoftė se je lule bėhu mimozė.
Hygo

Mė mirė tė dashurosh dhe tė humbėsh, se sa asnjėherė tė mos humbėsh.
S.Bemardi

Tė dua sepse mė dhe dashurinė. E dua dashurinė sepse ma dhe ti.
Bodleri

Njė dashuri ėshtė, por kopje tė saja ka me mijėra.
La Rosh*****o

Nga gjithė pasionet, dashuria ėshtė mė e fuqishmja, ajo nė tė njėjtėn kohė sulmon zemrėn, kokėn dhe vetėdijen.
Volteri

Dėshira dhe dashuria janė krahė pėr vepra tė mėdha.
Gėte

Dashuria ėshtė prore fisnike dhe e bukur, por e vėrteta kujdeset qė ajo tė kalojė nėpėr pyllin e hithėrave.
Keseli

Ē'ėshtė risia? Njė ėndėrr. Ē'ėshtė dashuria: pėrmbajtja e ėndrrės.
Kierkegardi

Dashuria ėshtė hapėsirė dhe kohė e matur me zemėr.
Prusti

Pas dashurisė nuk ka gjė tjetėr, veē vdekjes.
Zola

Mė fatkeq nga tė gjithė njerėzit ėshtė ai qė nuk dashu-ron mė, e qė nuk mund tė harrojė dashurinė e parė.
Mickijeviēi


Dashuria ėshtė jeta, ėshtė lumturia qė ia mbush zemrėn, ėshtė atmosfera ku ajo merr frymė si tė dojė, ėshtė himni i amshuar qė ia drejton krijuesit.
P.Vasa


Dashuria ėshtė fizikė, ndėrsa martesa kimi.
Dyma

Dashuria ėshtė si zogu, qė mė shumė dėshiron dėnim nga njė dorė se lėmoshė nga dora tjetėr.
Koltoni

Nė dashuri ėshtė e lejuar ēdo gjė: himni, tradhtia, mashtrimi.
La Fonteni

Rruga mė e gjatė pėr nė varr ėshtė rrruga e dashurisė
Spamjolle

Dashuria sheh pėrmes syzeve magjike, tė cilat bakrin e shndėrrojnė nė ar, varfėrinė nė pasuri e guralecėt nė margaritarė.
Servantesi

Kur njeriu ka dashuri, s'ka frikė.
Konfuēi

Edhe nė kasollen mė tė vogėl ka vend pėr dy tė dashuruar.
Shileri

Dashuria ėshtė moralisti mė i kėndshėm dhe mė i qetė.
Bekoni

Dashuria platonike ėshtė vullkan pa erupcion.
Pitigrili

Dashuria ėshtė ajo pa tė cilėn nuk mund tė jetohet.
Remarku

Shumicės sė njerėzve u duhet mė shumnė dashuri, se sa e meritojnė.
Ebner -Eshenbahu

Dashuria nuk fitohet, ajo vjen vetvetiu.
Ueselmani


Dashuria ėshtė tėrė jeta e gruas, kurse njė episod nė jetėn e mashkullit.
De Stali

Dashuro tė tjerėt nėse do tė tė dashurojnė.
Seneka

Sigurisht, ėshtė vėshtirė tė jesh pa dashuri tek ende ke dėshirė tė dashurosh, por shumė mė vėshtirė tė tė dashurojnė kur nuk e do mė dashurinė.
Kurtleni

Ai u martua me tė sepse e dashuroi. Ajo e deshti atė,sepse u martua.
Gilli

Ē'ėshtė dashuria? Rast i volitshėm pėr dhembje tė gjatė.
Eminesku

Koha zakonisht ėshtė e bukur, kur bėn dashuri.
Stivensoni

Besnikėt njohin vetėm anėn triumfuese tė dashurisė, kurse tė pabesėt edhe tragjiken.
Vilde

Mė ėmbėl se dashuria nuk ka, por pas saj vjen urrejtja.
Longfellou

Dashuria ua merr mendtė atyre qė i kanė dhe ua jep atyre qė nuk i kanė.
Didroi

Kur dikush dashuron, ai fillon ta mashtrojė vetveten dhe pėrfundon duke mashtruar tė tjerėt.
Uajldi

Antitezė e dashurisė nuk ėshtė e thėnė tė jetė pėrherė urrejtja. Mund tė jetė njė dashuri e re.
Kotarbinski

Kur njeriu kupton pse dashuron, atėhere pushon sė dashuruari.
Jesenski

Nė qoftė se dashuron, askush nuk mund tė tė bėj gjė.
Kieopatra

Miqėsia dhe dashuria janė dy lule nė njė rrėnjė. Vetėm se dashuria ka disa petale mė shumė.
Klopshtoku

Ku sundon dashuria nuk ka as tė mėdhenj as tė vegjėl.
Japoneze

Nė qoftė se miqėsia nuk pėrmban dashuri, dashuria pėrmban miqėsi.
De KosteriDashuria ėshtė e amshuar deri sa zgjat.
Renie

Ikja ėshtė fitoria e vetme nė dashuri.
Bonaparti

Dashuria ėshtė mė e vjetra, mė e reja, e vetmja ngjarje botėrore.
Rikerti

Tė dashurosh nuk do tė thotė tė jesh i lumtur, do tė thotė tė zgjedhėsh vuajtjen tėnde.
Gogoli

Dashuria ėshtė shpesh rezultat i kurorėzimit
Molieri

I frikohemi vetėm atij qė e duam.
Tolstoi

Dashuria ėshtė si sėmundja infektuese: sa mė tepėr njeriu frikėsohet aq mė tepėr e pėson.
Dekobra

Dashuria lind nga besimi, jeton nga shpresa por vdes nga mėshira.
Monteskie

Dashuria ėshtė si supa: lugėt e para janė shumė tė nxehta, tė fundit shuraė tė ftohta.
Manjani

Dashuritė e mėdha janė tė rralla, siē janė tė rralla veprat e mėdha.
Adleri

Kur ndonjė dashurie i vjen fundi, tė dobėtit kukasin dhe menjėherė gjejnė dashnore tė reja, kurse tė menēurit me kohė i kanė pasur tė rezervuara.
Uajldi


Tragjedia e madhe e jetės nuk ėshtė se njerėzit vdesin, por se pushojnė sė dashuruari.
Momi

Dashuria nuk ka vite. Ajo lind ēdoherė.
Paskali
j
Kush ndalet tė mendohet pėr dashuri, nuk dashuron mė.
Kocebu

Dashuria bėn ēudira ēdo ditė: ajo dobėson tė fuqishmin, forcon tė dobėtin, nga i menēuri bėn budallain, i nga budallai tė menēurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me njė fjalė, i pėrmbys gjėrat.
Polaku

Tė jesh i dashurm do tė thotė mė tepėr se tė jesh i pasur, sepse do tė thotė tė jesh i lumtur.
Tileri

Kam lexuar diku se dashuria ėshtė kapitulli i parė nė librin e madh tė mosmirėnjohjes.
Sandi

Dashuria ėshtė ēėshtje e ndjenjave e jo e dėshirave. Nuk mund tė dashuroj pse dua, e mė sė paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar ėshtė e marrė.
Kanti

Dashuria fitohet me dashuri.
Spanjolle

O zot, kur tė vdes, ruaje nė qetėsinė tėnde vetėm njė fjalė pėr mua:"Kam dashuruar".
Tagora

Dashuria ēdoherė ėshtė fillimi i dijes, siē ėshtė zjarri fillimi i dritės.
Lagerlefi

Derisa dashuria ėshtė e verbėr, s'ka arsye pėr ndarje.
Z.Lenēi

Dashuria ėshtė ndoshta i vetmi shikim i pėrkryer qė mund ta hedhim nė amshim.
Hajsi

Gjendja e dashurisė si duket ėshtė e vetmja gjendje normale e shpirtit tė njeriut.
Ēehovi

Tė dua mė shumė se dje, e mė pak se nesėr.
Zheraldi

Kam pirė qė t'ju harroj. Por pėr fat tė keq, kur jam dehur, ju kam parė dyfish.
Ashardi

Dashuria ėshtė njė lindje e re.
Gjermane

Dashuria ėshtė pėlhurė qė thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qėndisje.
Volteri

S'ėshtė i mirė gardhi me ristela, as dashuria nė fqinjėsi tė mirė; i mirė ėshtė gardhi me dėrrasa dhe dashuria nė largėsi.
Rumune

Sa mė shumė gjykohet, aq mė pak dashurohet.
Shamfori

Atje ku ka mė shumė dashuri, atje edhe dhembja ėshtė mė e madhe.
Qosja

Pėr dashnorin s'ka gjė mė tė ėmbėl se lotėt kur fshi-hen nė duart e sė dashurės.
S.Frashėri

S'ka diell pa dritė, as njeri pa dashuri.
Gėte

Mundet ndonjėherė tė harrohet ēka ėshtė dashuria?
Ruso

Dashuria ėshtė njė ngjarje botėrore, por private.
Polgari

Tė ndahesh vetėm pse mė nuk e do ėshtė budallallėk, njėsoj si tė martohesh me dikė vetėm pse e do.
Gabori

Dashuria ėshtė pėrmbajtja e vetme e gjėrave nė kėtė kohė tė pakuptimtė.
Habe

Kur njeriu dashuron, dėshiron tė bėj diēka, prandaj dėshiron tė sakrifikojė, dėshiron tė shėrbejė.
Heminguei

Dashuria ėshtė si rrobat: kėnaqėsi ėshtė kur i ndėrron shpesh.
Fleēeri

Ta kėrkosh me arsye rrugėn tek dashuria, ėshtė njėsoj si tė kėrkosh diellin me qiri.
Rumi


Vetėm dashuria mund ta ndėrtojė brenda njė nate Murin Kinez.
Koreane

Jeta pa dashuri ėshtė si viti pa pranverė.
Suedeze

Me atė qė duhemi, tallemi mė sė shumti.
Franceze

Ēdo ndarje ėshtė njė pjesė e vogėl e vdekjes.
Fmnceze

Bukuria pėr njė herė, dituria pėr gjithė herė.
Shqipe

Bukuria ėshtė si lulja kur lulėzon, por shpejt vyshket.
Italiane

Bukuria ėshtė premtim i fatit.
Stendali

Tė bukura janė vetėm ato gjėra, qė nuk na interesojnė.
Uajldi

Ishte e bukur si gruaja e huaj.
Morandi

Ari ėshtė i bukur, por bukuria ia tajkalon.
Masingjeri

Bukuria e vėrtetė, si dhe menēuria e vėrtetė ėshtė shumė e thjeshtė dhe e kuptueshme pėr tė gjithė.
Gorki

Bukuria ėshtė diē shtazarake nėse nuk pėrshkohet edhe me menēuri.
Demokriti

Bukuria frenon ēdo zemėrim.
Gėte

Nė gjumė dhe nė errėsirė ēdo gjė ėshtė e bukur.
Vidmari

Bukuria e tėrheq vjedhėsin mė tepėr se ari.
Shekspiri

Gruaja e bukur e vera e ėmbėl, farmak pėr zemėr.
Shqipe

Bukuria ėshtė burimi i tė gjitha dashurive dhe fatkeqėsive tė mėdha.
Lakorderi

Vetėm e vėrteta ėshtė e bukur.
Dekarti

Bukuria ėshtė letra qė i rekomandohet zemrės.
Shopenhaueri

Qeni pėr qenin ėshtė mė i bukuri, ashtu si njeriu pėr njeriun.
Epiharmi

Tė bukurit janė tė bukur vetėm pse janė tė rrethuar nga tė shėmtuarit.
Shezali

Mbretėresha e vetme e vėrtetė ėshtė bukuria e gruas: sundon posa tė paraqitet.
Shileri

Nuk ėshtė e bukur ajo qė ėshtė e bukur, por e bukur ėshtė ajo qė ju pėlqen.
Italiane

Bukuria ėshtė burim i pashtershėm i gėzimit pėr atė njeri qė di ta gjejė kėtė burim.
Kareli

Tė bukurve ēdo gjė u falet.
Boigny

Bukuria gjithmonė u sjell femrave dhe meshkujve mė shumė dhembje se sa gėzim.
Tomazeu

Dashuria e parė ėshtė mė e ėmbėl se mjalti i bletėve.
Dctgestane

Dashuritė e para janė si dhėmbėt e parė: dalin pa dhembje dhe ua lėshojnė vendin tė tjerėve.
Dyma i Ri


Vetėm dashuria mund ta ndėrtojė brenda njė nate Murin Kinez.
Koreane

Jeta pa dashuri ėshtė si viti pa pranverė.
Suedeze

Me atė qė duhemi, tallemi mė sė shumti.
Franceze

Ēdo ndarje ėshtė njė pjesė e vogėl e vdekjes.
Fmnceze

Bukuria pėr njė herė, dituria pėr gjithė herė.
Shqipe

Bukuria ėshtė si lulja kur lulėzon, por shpejt vyshket.
Italiane

Bukuria ėshtė premtim i fatit.
Stendali

Tė bukura janė vetėm ato gjėra, qė nuk na interesojnė.
Uajldi

Ishte e bukur si gruaja e huaj.
Morandi

Ari ėshtė i bukur, por bukuria ia tajkalon.
Masingjeri

Bukuria e vėrtetė, si dhe menēuria e vėrtetė ėshtė shumė e thjeshtė dhe e kuptueshme pėr tė gjithė.
Gorki

Bukuria ėshtė diē shtazarake nėse nuk pėrshkohet edhe me menēuri.
Demokriti

Bukuria frenon ēdo zemėrim.
Gėte

Nė gjumė dhe nė errėsirė ēdo gjė ėshtė e bukur.
Vidmari

Bukuria e tėrheq vjedhėsin mė tepėr se ari.
Shekspiri

Gruaja e bukur e vera e ėmbėl, farmak pėr zemėr.
Shqipe

Bukuria ėshtė burimi i tė gjitha dashurive dhe fatkeqėsive tė mėdha.
Lakorderi

Vetėm e vėrteta ėshtė e bukur.
Dekarti

Bukuria ėshtė letra qė i rekomandohet zemrės.
Shopenhaueri

Qeni pėr qenin ėshtė mė i bukuri, ashtu si njeriu pėr njeriun.
Epiharmi

Tė bukurit janė tė bukur vetėm pse janė tė rrethuar nga tė shėmtuarit.
Shezali

Mbretėresha e vetme e vėrtetė ėshtė bukuria e gruas: sundon posa tė paraqitet.
Shileri

Nuk ėshtė e bukur ajo qė ėshtė e bukur, por e bukur ėshtė ajo qė ju pėlqen.
Italiane

Bukuria ėshtė burim i pashtershėm i gėzimit pėr atė njeri qė di ta gjejė kėtė burim.
Kareli

Tė bukurve ēdo gjė u falet.
Boigny

Bukuria gjithmonė u sjell femrave dhe meshkujve mė shumė dhembje se sa gėzim.
Tomazeu

Dashuria e parė ėshtė mė e ėmbėl se mjalti i bletėve.
Dctgestane

Dashuritė e para janė si dhėmbėt e parė: dalin pa dhembje dhe ua lėshojnė vendin tė tjerėve.
Dyma i Ri


Dashuria e parė i ngjan borės sė parė, rrallė ndonjėherė mbetet.
Finlandeze.

Barra e madhe mund pėr deve, dashuria e madhe mund pėr zemėr.
Mongoleze

Dhuratė e mirė nga i dashuri ėshtė edhe njė tufė bari.
Azerbejxhane

Dashuria as nuk mundet tė blihet, as nuk mundet tė shitet. Ēmimi i vetėm i dashurisė ėshtė dashuria.
Angleze

Dashuria ėshtė e verbėr, por shihet prej sė largu.
Italiane

Dashuria e parė ėshtė shumė e madhe dhe njėkohėsisht shumė e vogėl.
Hygo

Nga tė gjithė budallallėqet qė bėn njė vajzė, mė i madhi ėshtė dashuria e saj e parė.
Kocebu

Njeriu ka shumė dashuri tė mėdha e tė vogla nė jetė, por ka vetėm njė dashuri tė parė.
Dostojevski

Nė dashurinė e parė gruaja do dashnorin, nė tė tjerat do dashurinė.
La Roshfitko
Ai qė tė detyron tė qash, ai edhe tė do.
Shqipe

Dashuria ėshtė kripa e jetės, jeta pa dashuri s'ka asnjė shije.
S.Frashėri

Kur njeriu e ka zemrėn plot me dashuri, shpirti i ushqehet me shpresa.
P.Vasa

-Pse dashuron?
-Qė tė lirohem prej njė pjese tjetėr tė dhembjes qė s'e shterr puna krijuese dhe qė tė frymėzohem pėr punė.
Qosja

Dashuria dyshon dhe beson me tė njėjtėn forcė.
Xoxa

Tė dashurosh do tė thotė tė robėrohesh nga vetvetja.
Spasse

Kush nuk mund tė tregojė sa dashuron, ka njohur vetėm njė dashuri tė dobėt.
Petrarka

Dashuria ėshtė iluzion.
Uajldi

Mėsoni, mėsoni, mėsoni dhe do tė bėheni tė arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do tė bėheni tė mėdhenj.
Tomaseu

Nė dashuri nuk ėshtė rritur askush.
Eemarku

Dashuria dhe fati ndėrlidhen kėshtu qė k'ush ėshtė imun nė dashuri, imun ėshtė edhe nė fat.
Sheli

Kush dashuron nuk guxon tė flasė pėr viktima.
Bjernsoni

Nė qoftė se askush nuk na do, atėhere as veten tonė nuk e duam.
De Stali

Nė dashuri ėshtė e mundur tė falėsh shumėēka, por jo edhe tė harrosh.
Shamfori

Dashuria ka dy pėrcjellės: tė mirėn dhe durimin.
Aligieri

Dashuria ushqehet me shpresė.
Lao Ce

Dashuria ėshtė si ngarja e automobilit: starton ngadalė, vozit shpejt, por frenon vetėm kur ėshtė, shumė 5 vonė.
Sagani




Puthja i ka gdhendur buzėt.
Xoxa

Puthjet janė lajmėtaret e zemrės.
Midėltoni

Momenti mė i bukur nė dashuri, qe vėrtetė na deh, ėshtė hyrja: puthja.
Zheraldi

Duhet ditur se puthja e parė nuk jepet me buzė por me sy.
T.Bernardi

Puthjet pėr gratė janė si gotat e verės pėr ne: njė pastaj edhe njė, derisa nuk shtrihemi.
Linderi

Kur puthja flet shumė, atėhere sigurisht nuk punohet pėr botimin e parė.
Houpi

Tė puthėsh ėshtė si tė pish ujė deti. Sa mė shumė tė pish aq mė shumė ndien nevojė.
Firdusi

Kam puthur dhe kam pirė, gruan dhe cigaren e parė, tė njėjtėn ditė; prej atėhere s'kam pasur kohė kurrė mė pėr cigare.
Toskanini

Oshėtima e puthjes nuk ėshtė aq e vrullshme si e topave, por vrulli i saj zgjat mė shumė.
Holmsi

Njerėzit puthen qė tė mos grinden.
Sartri

Urrejtja dėmton shėndetin.
Dekarti

Mendojmė se jemi tė pastėr, ngase urrejmė atė qė nuk e dėshirojmė.
Jursenari

Vetėm dashurohet dhe urrehet pa arsye.
Renardi

Kur urrehet deri nė moshėn dyzet vjeēare, urrehet pėrgjithmonė.
Konfuēi

Urrejtja ėshtė e shkurtėr, kurse dashuria e pakufishme.
Mistrali

Njerėzit gjithmonė urrejnė mė sė shumti atė qė mė sė tepėrmi e lakmojnė.
Menkeni

Ashpėrsia lind frikėn, por vrazhdėsia lind urrejtjen.
Bekoni

Luftėn e ka krijuar natyra, urrejtjen e ka gjetur njeriu.
Ēapeku

Xhelozia ushqehet me dyshim: ajo shndėrrohet nė ēmendi ose zhduket fare nė ēastin kur nga dyshimi kalon nė siguri.
Morrisi

Aty ku ka dashuri, aty ka xhelozi.
Shekspiri

Xhelozia lind ēdoherė me dashurinė, mirėpo jo ēdoherė vdes me tė.
Shopenhaueri

Vetėm qentė dashurojnė pa xhelozi.
Gorki

Zėri i xhelozisė ėshtė zėri i natyrės, kėrkon monogaminė.
Xhoberti

Zemra bėn gjithēka.
Molieri

Asgjė nuk eshtė mė e ėmbėl dhe mė e fortė se zemra.
Lihternbergu

Ē'ėshtė zemra? Gjė e rėndomtė: shėndet i mirė dhe kujtime tė kėqija.
Heminguei

Mendimet e mėdha vinė nga zemra.
Vovennargu

Arsyeja nuk mė ka mėsuar pėr asgje: gjithė ē'di mė ka dhėnė, mė ka zbuluar zemrėn.
Tolstoi

Kush do ta kuptojė zemrėn e tjetėrkujt, duhet nisur nga vetja.
Gjermane

Ajo qė nuk vjen nga zemra, nuk hyn dot nė zemėr.
Turke

Fitorja mė e bukur ėshtė tė fitosh zemrėn tėnde.
La Fonteni

Zemra mė e pasur ėshtė ajo qė as nuk blihet as nuk shitet, por vetėm dhurohet.
Bernardi


Martesa i ngjan vdekjes, sepse shumė njerėz arrijnė tė pėrgatitur.
Tomaseu

Sido qė tė jetė, martohuni. Nėse merrni grua tė mirė do tė jeni tė lumtur, nėse merrni grua tė keqe, do tė bėheni filozof.
Sokrati

Ai qė ende s'ėshtė martuar, ende s'ka bėrė ndonjė ga-bim tė madh.
Ginisi

Martesa pa fėmijė ėshtė si dita pa diell.
Latine

Martesa ėshtė pėrpjekje qė t'i zgjidhim problemet sė bashku, probleme qė, po tė ishim vetėm, kurrė nuk do t'i kishim.
Sagani

Nuk ka rėndėsi me kė martohet njeriu, sepse ėshtė e sigurt se mėngjesin e ardhshėm do ta kuptojė qė ai ka qenė dikush tjetėr.
Rogjersi

Martesa shkon urtė e butė si vallja, plot shfaqje pleqėrishte; pastaj vjen pendimi me kėmbė tė shtrembėra, qė shkon pėrherė e mė shpejt derisa zbret nė fund tė varrit.
Shekspiri

Martesa e bėrė nė sajė tė kuptueshmėrisė shpeshherė ėshtė mė e suksesshme, se sa ajo e krijuar nė sajė tė dashurisė.
Bekoni

Martesė e mirė do tė ishte ajo midis burrit tė shurdhėr dhe gruas sė verbėr.
Montenji

Martesa nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė krijesė e ēuditshme pėr tė nxirė jetėn e njeriut.
Tolstoi

Nė martesėn fatlume njeriu do mėsuar se s'ėshtė mė i lirė, por edhe nuk guxon tė mėsohet se ėshtė i martuar.
Laubi

Sidoqoftė, mė mirė tė jesh i martuar se i vdekur.
Molieri

Dashuria ėshtė tėrė ajo qė pas martesės mbetet pendesė.
Tueni

Martesa ėshtė ferr dhe parajsė.
Gjermane

Tė martohesh do tė thotė t'i dyfishosh pėrgjegjėsitė dhe tė humbasėsh gjysmėn e tė drejtave.
Shopenhaueri

Martesa ėshtė shkencė.
Balzaku

Njeriu gjithmonė ka dhe mund tė bėjė punė mė tė rėndėsishme se sa tė martohet.
Niēe

Tė ndershmit martohen shpejt, tė menēurit kurrė.
Servantesi

Njeriu martohet pse nuk gjykon, pastaj shkurorėzohet pse ka durim dhe nė fund martohet sėrish pse harron.
Salakru

Martesa vjen pas dashurisė, mu si tymi pas zjarrit.
Shamfori

Martesa; Kėshtu quaj dėshirėn e dyshes qė dėshirojnė tė shndėrrohen nė njė, por do tė bėhen mė shumė se dy.
Niēe

Lidhja martesore ėshtė shkollė e lartė altruiste.
Balzaku

Mosha ideale e mashkullit pėr martesė ėshtė rreth moshės nėntėdhjetė vjeēare, dy minuta para vdekjes.
Sinatra

Martesa ka probleme tė shumta, por jeta e vetmuar nuk ka kurrfarė kėnaqėsie.
Xkonsoni

Martesa ėshtė varr i dashurisė, e gruaja kryqi mbi tė.
Safiri

Nuk ka njeri mė komik se filozofi i martuar.
Niēe

Martesa e lumtur edhe sot pėrbėhet prej treshes: burrit, gruas dhe televizorit.
Buhvaldi

Martesa e dėshtuar ėshtė kur gruaja kalon aq kohė nė kuzhinė sa ē'ka kaluar para pasqyrės para fejesės.
Tuholski

Mosmarrėveshjet nė martesė mė sė shpeshti fillojnė kur gruaja flet shumė, e burri dėgjon pak.
Tuvimi

Shumė martesa janė dėnime me vdekje, ekzekutimet zgjasin me vite.
Strindbergu

Bashkėshortėt jetojnė mė gjatė se tė vetmuarit. Mirėpo, pėr ata kjo ėshtė dėnim.
Houpi

Martesa ėshtė shkolla mė e mirė e rendit, e mirėsisė, e njerėzisė.
Mirabo

Martesa ėshtė fushėbeteja ku mbaron liria personale.
Bekoni

Ekziston vetėm njė zgjidhje pėr martesėn pa dashuri: kjo ėshtė dashuria pa martesė.
Hiēkoku


Nė dashuri ėshtė mbret ai qė dashuron mė sė shumti.
Helvecinsi

Dashuria qė mund tė vdesė nuk ka qenė dashuri.
Auerbahu

Engjejt e quajnė gėzim i qiellit, djajtė e quajnė vuajtje e skėterrės, njerėzit e quajnė dashuri.
Hajne

Turpi ėshtė mėkat i madh kundėr dashurisė.
Fransi

Dashuria ėshtė epshi mė pėshpėritės.
Uilsoni

Nė luftė ėshtė si nė dashuri: pėr tė pėrfunduar duhet t'i shihet fundi.
Haksli

Dashuria ėshtė e verbėr, miqėsia pėrpiqet tė mos shohė asgjė.
Bismarku

Ata qė vdesin duke dashuruar mbesin shehitė.
Muhameti

Tė jesh i dashurm nė vetvete, ėshtė idilė qė zgjat tėrė jetėn.
Uajldi

ashuria ėshtė si lufta: fillon lehtė, por mbaron vėshtirė.
Menkeni

Shumė njerėz qė gjatė tėrė jetės kanė dashuruar mund tė flasin mė pak mbi dashurinė, se sa fėmija i cili e ka humbur qenin para njė dite.
Uajlderi

Jeni tė pėrshėndetur gjithė ju qė dashuroni! Mallkuar qofshin ata qė asnjėherė nuk kanė pasur dashuri; mė shumė mallkuar ata qė ua pengojnė dashurinė tė tjerėve.
Shėnim pompejan

Dashurojmė, sepse dobėsitė i kemi tė njėjta
Suifti

Dashuria ėshtė ethe: ajo lind dhe zhduket, kurse dėshira e njeriut para saj nuk ka kurrfarė hise.
Stendali

Nė dashuri si dhe nė luftė, e drejta gjithmonė ėshtė nė anėn e tė fortit, andaj femra qė dashurojmė gjith-monė do tė ketė tė drejtė.
Myse

Sqarimi i dashurisė ėshtė shkatėrrimi i dashurisė.
S.Bernardi

Dashuria ėshtė si fati: nuk do qė tė vrapohet pas saj.
Gotje

Mė mirė tė mos kesh fare, se sa ta humbėsh dashurinė.
Hebeli

Nuk ėshtė i dashurm ai qė nuk dashuron gjithmonė.
Euripidi

Kush do drurin i do edhe degėt e tij.
Molieri

Nė dashuri, edhe shumė ėshtė pak.
Bomarshe

Biseda mė interesante e dashnorėve ėshtė kur heshtin.
Furnie

Dashuria ėshtė sėmundje e rėndė e shpirtit.
Platoni

Nė dashuri nuk ka shaka. Shumica fillojnė tė shtiren se janė tė dashuruar, qė pastaj tė jenė vėrtetė tė dėmtuar.
Dosi

Tė mos jesh asgjė dhe tė mos duash asgjė, ėshtė njėsoj.
Fojerbahu

Tė gjithė ne jemi rezultat i dashurisė dhe i dalldisė.
Bajroni

Gjuha e dashurisė ėshtėnė sy.
Fleēeri

Dashuria ėshtė dobėsia mė fisnike e mendjes.
Drajdeni

Tragjedia e secilės dashuri ėshtė zemėrgjia






Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Fri Dec 21, 2012 7:49 am

Me ka mare malli te shoh me sy, me ka mare malli te rri me ty, me ka mare malli buzen ta shijoj, jo se e kam puthur ndonjehere, por dua ta provoj

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Fri Dec 21, 2012 7:50 am

Kur dy shpirta duhen shume.........qe te dy frikesohen per te humbur njeri -tjetrin

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Fri Dec 21, 2012 7:50 am

Ne rini jetojme qe te dashurojme ne pleqeri dashurojme qe te jetojme.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Fri Dec 21, 2012 7:50 am

Do te levdoj dashurine
barabar me perendine
se dashuria e vertete
na mban te gjalle ne jete
Se kam pare perendine
shoh ngahere dashurine
dashuria mbreteron
se njeriu pa te srron
Cilen te besojme tanime
perendine a dashurine
perendija e vertete
eshte dashuria vete.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Fri Dec 21, 2012 7:50 am

Dashuria eshte pishine ku te gjithe bien brenda,une nuk desha te bie,por me rreshkiti kemba.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Fri Dec 21, 2012 7:51 am

Djemte duan te jene dashuria e pare e njė vajzė ndersa vajzat duan te jene dashuria e fundit e njė djali...

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Fri Dec 21, 2012 7:53 am

1.Dashuria eshte si nje pike loti qe te rreshket nga dora atehere kur nuk je i zoti.
2.Dashuria e mire kerkohet, me e mira fare lind pa e kerkuar...
3.Dashuria ka shume te fshehta...hera-heres shfaqet papritmas pa dyshime, plot gezim si dita...hera-here digjet si prushi nen hi dhe ndizet flake ne shpirt atehere kur gjithcka eshte shkaterruar..hera-here zvarritet ne zemer si gjarper...hera-here rreshqet pa u kuptuar...
4.Ē'eshte dashuria? Tere nje liber ne nje fjale, tere oqeani ne nje pike loti, shtate pale qiej ne nje shikim, furtune ne nje psheretime, rrufe ne nje prekje, nje mije vjet ne nje cast. Kjo eshte DASHURIA...
5.Dashuria e vertete nuk mund te flase, sepse ndjenja e vertete shprehet me shpejt me vepra se sa me fjale...
6.Dashuria eshte nje, por jeton ne dy zemra...ne dy zemra qe pijne te njejtin fat me te njejten gote.....
7.Dashuria nuk sheh me sy por me shpirt...
8.Ē'eshte dashuria? dy shpirtra dhe nje trup. Ē'eshte miqesia? dy trupa dhe nje shpirt...
9.Xhelozia lind me dashurine,por nuk vdes bashke me te...10.Mendohuni mire kur te beni nje vajze te qaj, se Zoti numeron gjith lotet e saj!!!
11.Akull do te behem dhe buzet do te ti ngri.Dhe po me leshove kurre sdo te ti shkri.Aty do te mbetem ne buzet e tua edhe pse akull gjithmone do te te dua...
12.Te mos duash nga frika se mos vuan eshte si te mos lindesh nga frika per te jetuar.
13.Dashuria eshte thesar kujtimesh.
14.Dashuria eshte si nje lufte:E lehte per tu filluar.e veshtire per tu vazhduar,e pamundur per tu harruar………
15.Dashuria dhe vdekja jane dy mysafir te paftuar.
16.Dashuria eshte e bukur si trendafili,por ka edhe gjemba...
17.Dashuria te merr gjumin,por te jep jete...
18.Ndodh te dashurohesh me ndjenjen e te qenurit i dashurm dhe jo me personin...
19.Dashuria eshte loje, fiton kush iken i pari.
20.Dashuria as nuk mund te blihet, as nuk mund te shitet. Cmimi i vetem i dashurise eshte dashuria.21.Dashuria : Ėshtė syri i shpirtit dhe drita e zemrės !
22.Dashuria ėshtė romani i zemrės.
23.Nėqoftėse drita ėshtė dashuria e parė e jetės a thua ėshtė dashuria drita e zemrės?
24.Dashuria ėshtė pėlhurė qė e thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qėndisje!
25.Dashuria ėshtė zjarr, flaka e tė cilės i djeg tė gjitha vėshtirėsitė e njerėzimit.
26.Tė dashurosh, edhe mė keq tė mos dashurosh, por mė sė vėshtiri ėshtė ta gjesh atė qė tė do!
27.Dashuria ėshtė poet i madh i cili kurrė nuk e sheh tė dashurin ashtu siē ėshtė, por ashtu siē dėshiron tė jetė.
28.Nėse nuk tė ka prekur dashuria, je duke ecur nėpėr terr...
29.Jeta pa dashuri ėshtė si viti pa pranverė.
30.Zemra ėshtė pasuri, qė as nuk shitet, as nuk blehet por dhurohet.
31.Dashuria nuk mund tė jetė e thellė, nėqoftėse nuk ėshtė e pastėr.
32.Dashuria e pėrhershme ėshtė xhevahir, i cili ka nevojė pėr kuti tė artė.
33.Dashuria shndėrrohet nė shkallė tė arta nėpėr tė cilat zemra ngjitet deri nė qiell...
34.Dashuria ėshtė det, gjithkush mund tė zhytet, por ai qė s'din t’notoj, mund edhe tė mbytet!
35.Dashuria ėshtė e verbėr, ē’menduria e pėrcjell!!
36.Dashuria ėshtė njė kopsht me lule nėse hyn aty dije se u ngule!!!
37."Dashuria e papjekur thotė: "Tė dua sepse kam nevojė pėr ty", dashuria e pjekur thotė:
"Kam nevojė pėr ty sepse tė dua".
38.Dashuri mundet tė jap vetėm ai qė dashuron!
39.Dashuri, njė emer, emer qė tė therė nė zemer qė kur pėrmendet emri i saj lotėt rrjedhin e vuajtja s’ka skaj.
40.Dashuria e vėrtetė ėshtė kur zemra dhe mendja jote thonė tė njėjten gjė!
41.Emer qė duhet mė shumė se vetvetja emer qė e din e ē’ėshtė e vėrteta,qė tė benė njėmijė vjet tė jetosh e tė benė ē’do gjė ta gėzosh! Dashuria!
42.Nėse mė do me lerė tė qetė qė ta vėrtetoj se sa tė dua me tė vėrtetė,e nėse kujton se mė ke fituar ky ėshtė njė mendim i yti i gabuar.
43.Dikur desha dikend, dhe ndoshta do ta dua, por si dikur dikend, asnjėherė askend...
44.Edhe pse nuk jemi bashkė ende tė dua dhe gjithmone do tė dua.
45.- Bie tė fle, tek ti mendoj, nė enderrat e gjumit ty tė shikoj,zgjohem nė mėngjes ty tė imagjinoj, pėr tėrė jetėn ty tė dashurojė.
46.Do desha tė isha njė pikė loti qė tė lindja nė syte e tu, tė jetoja nė faqet e tua dhe tė vdisja mbi buzėt e tua.
47. Mos loto nėse shkoj e s'kthehem. Mos mė pyet si jam, kur e ndien si ndiehem.
48.Mos mė pyet si jetoj kur mė ke lėnė vetė, mos kėrko falje nga zemra qė njė herė e vret...
49.Mos trokit mė nė dern time, se ajo ėshtė mbyll, sė nė zemrėn qė e theve s’ke pėr tė hyrė kurre...
50.Mos mė thuaj, se mė ke dashuruar, tash ėshtė vonė, shumė vonė pėr tu penduar.
51.Mos mė pyet pėr ato ēaste qė dikur me mua kalove, mos loto pėr fatin tonė qe ti vetė e shkatėrrove!!!
52. Nė mendjen time shpalos kujtime njė nga njė ,nė njėren nga ato e gjejė tregimin pėr ty ,athua ku je ti!?
A thua ėnderr ishe ti!?Une vete nuk e di...
53.Nėse nuk tė thash se pėr mua je ti ajo qė mė fal buzėqeshje, ajo qė mė fal ngrohtėsi.Nėse s'ta shpreha dot sa shumė tė dashuroj fajin e kish natyra qe si dha zemrės gojė...
54.Njė mijė poezi do ti shkruaj pėr ty ,por asnjėra s’bėnė punė ,qė tė kthehesh tek unė,mollė e ndaluar, e ndaluar pėr ne, qenka dashuria jonė, qė u mbulua me dhe!!
55.Tash nuk jemi afėr, si dikur nuk jemi, pėrveē njėri-tjetrit,tjetėr gjė nuk kemi!
56.Digjem, pėrvėlohem se tė dua shumė, ditėn mendohem, natėn rri pa gjumė...
57.Mė nxeht se nė zjarr mė shtrejt se liria, nė shpirtin tim pėr ty qėndron dashuria...
58.Mos e merr atė lule qė ta falin brigjet po merre zemren time qė ajo pėr ty digjet.
59.Mos mendo se nė ty nuk mendojė apo tė harroj, vetėm ty tė dashuroj!
60.Zemra ime rreh veē pėr ty se ty t'kam si dy sy!!
61. Oh po po, e imja do tė jesh,duart e mija kane me t'zhvesh...,oh po po,une veē njė gjė e di, tė gjithė do t'na kenė lakmi.
62.Pa ty hėna nuk ka dritė,pa ty djelli nuk rrezit,pa ty jeta ime nuk ka kuptim se ty tė dua ,veē ty shpirti im!!!
63.Puthja! Dy herė hyra sot ne dush, dy herė dola i tharė. Puthjen qė mė le nė gushė nuk desha uji tė ma marrė!!!
64.Puthjet mė tė ėmbla ti mi ke dhuru,jeten ty ta fala kur mė the: Tė du!
65.Tė dua me shpirt ,tė dua me zemėr dėshirojė tė kemi tė njėjtin mbiemer.
66.Tė dua - shqip, Je t'aime - frangjisht, Ik hou van jou -flamisht ,Jeg elsker deg -norvegjisht,I love you -
anglisht,ich liebe dich-gjermanisht …,tė dua seriozisht..
67.Ti je njė ėnderr e nates, shumė herė pėr ty ėnderroj, kur vjen nė ėndrren time dijė se shumė tė dashurojė.
68.Ti je ėndrra qė ėndrroj ti je shpirti qė mė mban, tė takova dhe mė ike tash tė ndjejė qė s’tė kam pran.
69.Ti je shpirti qė m'frymon fryma jote gjall mė mban, ti je hena qė ndriēon rrezet tua dritė mė bajn.
70.Ti je shpres ti je gėzim ti je loqka e shpirtit tim tė kam hėnė tė kam diell tė kam zemer tė kam shpirt
tė pres me shpresė me pa durim qė t’mė bėhesh fati im.
71.Tė ėndėrrosh njė Princeshė ėshtė mrekulli, por tė dashurosh njė Princeshė ėshtė e pa pėrshkrueshme. Princesha ime!
72.Kush vjen pėr mirė troket nė derė; kush dashuron, derėn e gjen tė hapur...
73.Nė fillim tė dashurisė te dashuruarit flasin pėr tė ardhmen, e kur ajo ėshtė nga fundi, flasin pėr tė kaluarėn...
74.Tė lutem, mė duaj pak, nė qoftė se dėshiron tė mė duash gjatė...
75.Te dashuriarit nė botė shohin vetėm veten, harrojnė se i shohin tė tjerėt...
76.Te dashuron ai qe ta thote ne sy e jo ai qe thote vdes per ty,te dashuron ai qe te therret ne emer e jo ai qe te thote o shpirt,oj zemer...
77.Vajza mė shumė i beson dashurisė, se sa nėnės sė vet.
78.Nuk ėshtė vėshtirė tė dashurosh, vėshtirė ėshtė ta shprehėsh atė.
79.Tė dua sepse mė dhe dashurinė. E dua dashurinė sepse ma dhe ti...
80.Mė fatkeq nga tė gjithė njerėzit ėshtė ai qė nuk dashuron mė, e qė nuk mund tė harrojė dashurinė e parė...
81.Dashuria ėshtė fizikė, ndėrsa martesa kimi...
82.Rruga mė e gjatė pėr nė varr ėshtė rrruga e dashurisė
83. Dashuria sheh pėrmes syzeve magjike, tė cilat bakrin e shndėrrojnė nė ar, varfėrinė nė pasuri e guralecėt nė margaritarė...
84.Edhe nė kasollen mė tė vogėl ka vend pėr dy tė dashuruar...
85.Dashuria ėshtė tėrė jeta e femres, kurse njė episod nė jetėn e mashkullit...
86.Ai u martua me tė sepse e dashuroi. Ajo e deshti atė,sepse u martua...
87.Besnikėt njohin vetėm anėn triumfuese tė dashurisė, kurse tė pabesėt edhe tragjiken...
88.Mė ėmbėl se dashuria nuk ka, por pas saj vjen urrejtja...
89. Dashuria ua merr mendtė atyre qė i kanė dhe ua jep atyre qė nuk i kanė...
90. Miqėsia dhe dashuria janė dy lule nė njė rrėnjė. Vetėm se dashuria ka disa petale mė shumė.
91.Ku sundon dashuria nuk ka as tė mėdhenjdhe as tė vegjėl.
92.Dashuria ėshtė mė e vjetra, mė e reja, e vetmja ngjarje botėrore...
93.Tė dashurosh nuk do tė thotė tė jesh i lumtur, do tė thotė tė zgjedhėsh vuajtjen tėnde...
94.Kur ndonjė dashurie i vjen fundi,tė dobėtit kukasin dhe menjėherė gjejnė dashuri tė reja, kurse tė menēurit me kohė i kanė pasur tė rezervuara.
95. Tragjedia me madhe e jetės nuk ėshtė se njerėzit vdesin, por se pushojnė sė dashuruari...
96.Dashuria ėshtė kapitulli i parė nė librin e madh tė mosmirėnjohjes...
97.Dashuria eshte parajsa dhe ne fund ferri...
98. Dashuria ėshtė si rrobat: kėnaqėsi ėshtė kur i ndėrron shpesh.
99.Me atė qė duam,tallemi mė sė shumti...
100.Ai qė tė detyron tė qash, ai edhe tė do...



Dashuria eshte bote,puthja eshte oqeani,i dashuruari eshte tirani....



Nė qoftė se askush nuk na do, atėhere as veten tonė nuk e duam.



Zemra ime tull
zemra jote llac
dashuria eshte
pallat 15 katesh.

Sic e pret topin portjeri prite ti dashurin
por kujdes nga autogoli se shkakton tragjedin.



Ti mund te jesh ne nje moment gjithe bota per mua ,dhe ne nje moment tjeter asgje....sepse bota qenka ndertuar e tille.


















Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Fri Dec 21, 2012 7:54 am

Kush vjen pėr mirė troket nė derė; kush dashuron, derėn e gjen tė hapur.
Tagora

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Fri Dec 21, 2012 7:54 am

Ngrije urėn e dashurisė deri nė diell, vetėm ajo na lidh me jetėn, vetėm ajo na lidh me njerėzit.
A.Podrimja

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Fri Dec 21, 2012 7:55 am

Cdo lum i ka dy brigje
e ka edhe nje ure
ajo ndertohet me Dashuri
si sot ,si neser ,si dikur!!

Une!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Fri Dec 21, 2012 7:55 am

Dashuria eshte si kepa qe t'i djeg syt , por asnje gjelle pa te s'bohet .

Njejet eshte dhe dashuria , asnje mardhenie- romantike pa to s'mund vendoset .

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Fri Dec 21, 2012 7:55 am

Dashuri eshte si fjala ,e mire ,e emebel ,e dlire ...por edhe e kunderta !( Fjala)

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Fri Dec 21, 2012 7:55 am

Dashuria mund ti verbon syte...

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Fri Dec 21, 2012 7:56 am

Dashuria !!! Ai qe nuk e njeh e neperkembe e ai qe e njeh i perulet...ajo e shtyne Boten te levize ,e mban te mos shkyhet ...!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Fri Dec 21, 2012 7:57 am

Ndoshta jemi shum miq per tu dashuruar .por nese nje dite ti do te takosh dike per tu dashuruar ,nese ai nuk do te jem un ,do te doja te me ngjante.

Me fal qe te deshta e kete ti se meritove, me fal qe po vuaj e kete ti ma shkaktove, ndoshta vjen nje dit qe kurre ti se mendon,dhe ateher e merr denimin qe e meriton.

Puthjet jane fjale qe nuk genjejne kurre!

Cfare eshte tjeter nje puthje: Vec nje apostrofe e kuqe mes fjaleve TE DUA!

Mund te harrohet fytyra e te dashurit por asnjehre puthja e tij!

Te duash eshte te zgjedhesh, te puthesh eshte sigla e zgjedhjes!

Puthje te njejta nuk ekzistojne, cdo puthje ka shijen e vet!

Nje puthje krijon nje histori te bukur dashurie, por poezia eben te pafund!

Jane te embla fjalet e tua por jane me te embla puthjet qe i vodha buzeve te tua!

E cfare eshte nje puthje? Nje sekret i thene ne goje, nje cast te pafund qe ka feshferimen e nje blete midis luleve.

Eshte me e lehte te japesh nje puthje se sa ta harrosh ate.

Qetesia e nje puthje vlen me shume se 1000 fjale.

Burri fillon duke dashur dashurine dhe mbaron duke dashur nje grua.

Do ta dish sa e madhe eshte dashuria ime? Numero dallget.

Dashuria eshte debulesa me fisnike e shpirtit.

Do desha te isha nje pike loti, qe te lindja nga syte e tu, te rreshkisja ne fytyren tende dhe te vdisja ne kraharorin tend.

Nese cdo here qe mendoj per ty, do te binte nje yll, qielli do te vdiste nga vetmia.

Mos ia mbyll kurre buzet atij te qe i ke hapur zemren.

Te dua..nuk e di si, as prej sa, as prej nga…Te dua pa probleme dhe krenari; te dua ne nje menyre qe vetem une mund ta konceptoj.

Te pres jashte botes…aty ku realiteti behet magji…te pres aty ku urrejtja behet dashuri…ku lotet kthehen ne rreze dielli…te pres aty ku le krenarine pergjithmone…te pres aty ku zemra ime sdo te vuaj me!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Fri Dec 21, 2012 7:57 am

TE DASHUROSH NUK ESHT MEKAT DUHET TE RREZOHESH QE TE DISH TE NGRIHESH PRAP,,,NE NATEN PA HEN ,,,ME FJALEN E PATHEN,,,NE ENDRREN E PA ENDERRUAR,,,ZEMRA TY TE KISH DASHURUAR

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga kanitaa Fri Dec 21, 2012 8:31 am

Mos e kujto te kaluaren nese deshiron ta kesh te ardhmen!

Njerez te vertet jan ata te cilet e zgjedhin jeten , ejo mbijetesen !
kanitaa
kanitaa
Mik i Forumit
Mik i Forumit

Gjinia Gjinia : Female
Ditelindja Ditelindja : 10/07/1990
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1664
Vendndodhja Vendndodhja : Tetov
Hobi Hobi : skam
Humor Humor : .....
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 18/06/2012
Falenderimet Falenderimet : 6

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Ylli Fri Dec 21, 2012 8:48 am

Mos me duaj me shume se vehten-sepse nuk mund te te besoj
Me duaj aq sa te mjaftoj qe te jemi te bashkuar!
Ylli
Ylli
Administrator
Administrator

Gjinia Gjinia : Male
Ditelindja Ditelindja : 06/03/1980
Numri i postimeve Numri i postimeve : 33025
Vendndodhja Vendndodhja : Republika e Kosovės
Hobi Hobi : Inxhinier Mekanik / Ekonomist
Humor Humor : Kisha dikur...por
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 12/11/2008
Falenderimet Falenderimet : 91

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga kanitaa Fri Dec 21, 2012 9:27 am

Koha me ben te harroj disa njerez,disa njerez me bejn te harroj kohen, ndersa ti ♥ ime je koha ime...
kanitaa
kanitaa
Mik i Forumit
Mik i Forumit

Gjinia Gjinia : Female
Ditelindja Ditelindja : 10/07/1990
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1664
Vendndodhja Vendndodhja : Tetov
Hobi Hobi : skam
Humor Humor : .....
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 18/06/2012
Falenderimet Falenderimet : 6

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Ylli Wed Dec 26, 2012 8:11 am

Mos me duaj, mos me urre, mos me lendo, mos me genje...vetem me mbaj ne zemren tedne...atehere nuk kam frike nga asnje e keqe!
Ylli
Ylli
Administrator
Administrator

Gjinia Gjinia : Male
Ditelindja Ditelindja : 06/03/1980
Numri i postimeve Numri i postimeve : 33025
Vendndodhja Vendndodhja : Republika e Kosovės
Hobi Hobi : Inxhinier Mekanik / Ekonomist
Humor Humor : Kisha dikur...por
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 12/11/2008
Falenderimet Falenderimet : 91

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Sat Jan 26, 2013 5:47 pm

Dashuria ėshtė mė shumė sesa emocione, dhe ėshtė mė shumė se thjesht njė ndjesi e mirė.
Dashurija edhte thjesht Dashuri.....
Dashuria eshte si nje semundje.............te con deri ne grade te fundit,pastaj pak nga pak te ndryshon...dhe ne fund te leshon atehere kur se pret...........
Nė dashuri ėshtė e lejuar ēdo gjė: himni, tradhtia, mashtrimi.
Rruga mė e gjatė pėr nė varr ėshtė rrruga e dashurisė
Kur njeriu ka dashuri, s'ka frikė.
Edhe nė kasollen mė tė vogėl ka vend pėr dy tė dashuruar
Dashuria ėshtė tėrė jeta e gruas, kurse njė episod nė jetėn e mashkullit
Ē'ėshtė dashuria? Rast i volitshėm pėr dhembje tė gjatė
Dashuria ėshtė lumturi kur e ke pranė
Dashuria ėshtė sherim kur ke doktorrin ose doktorreshen afėr.
Dashuria ėshtė semundje dhe iluzion kur je larg.
Dashuria ėshtė vuajtje kur je i sinqertė."
Dashuria ta djeg zemren si zjarri drute.
Dashuria ėshtė verbim kur vendoset para arsyes."
Dashuria ėshtė shurdhim kur te largon nga njerzit e tjerė.
Dashuria ėshtė memece kur nuk ke fantazi."
Dashuria ėshtė e shkurter kur dashurohesh mbas te bukures.
Dashuria ėshtė roberi kur dashurohesh ndaj pasurise.
Dashuria ėshtė liri dhe lumturi kur dashurohesh me njeriun e mirė.
Dashuria qėndron ne zemėr prandaj sduhet te zgjedhi vetėm me sy.
Sakrifica ,sinqeriteti ,fantazia, arsyeja ,xhelozia dhe besimi ..... janė velat e dashurisė pa to ajo humbet ne detin e trazuar te jetės komplekse
Nė dashuri si dhe nė luftė, e drejta gjithmonė ėshtė nė anėn e tė fortit, andaj femra qė dashurojmė gjith-monė do tė ketė tė drejtė.
-Sqarimi i dashurisė ėshtė shkatėrrimi i dashurisė.
-Dashuria ėshtė si fati: nuk do qė tė vrapohet pas saj.
-Mė mirė tė mos kesh fare, se sa ta humbėsh dashurinė.
-Nuk ėshtė i dashurm ai qė nuk dashuron gjithmonė.
-Kush do drurin i do edhe degėt e tij.
-Nė dashuri, edhe shumė ėshtė pak.
-Biseda mė interesante e dashnorėve ėshtė kur heshtin.
-Dashuria ėshtė sėmundje e rėndė e shpirtit.
-Nė dashuri nuk ka shaka. Shumica fillojnė tė shtiren se janė tė dashuruar, qė pastaj tė jenė vėrtetė tė dėmtuar.
-Tė mos jesh asgjė dhe tė mos duash asgjė, ėshtė njėsoj.
-Tė gjithė ne jemi rezultat i dashurisė dhe i dalldisė.
-Gjuha e dashurisė ėshtėnė sy.
-Dashuria ėshtė dobėsia mė fisnike e mendjes.
-Tragjedia e secilės dashuri ėshtė zemėrgjerėsia.
-Pėr dashuri, jo pėr urrejtje unė jam lindur.
-Lufta mė e madhe e jetės sonė ėshtė dashuria.
-S'ka dashuri zjarrin e tė cilės nuk e shuan martesa.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Vizitor Sat Jan 26, 2013 5:48 pm

Mesoni,mesoni,mesoni dhe do te beheni te ditur.
Dashuroni,dashuroni,dashuroni dhe do te beheni te medhenj.

Tani me fjalet e mija :p
Engjejt e quajne,gezim te qiellit,
djajte vuajtje te sketerres
Njerezit e quajne Dashuri. (me pelqen shume kjo)

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė - Faqe 2 Empty Re: Thėnie Tė Pavdekshme Pėr Dashurinė

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi