♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Valton Krasniqi: E verteta e kenges sime te vjedhur

Shko poshtė

Valton Krasniqi: E verteta e kenges sime te vjedhur Empty Valton Krasniqi: E verteta e kenges sime te vjedhur

Mesazh nga Tetovarja Sat Nov 22, 2008 12:34 pm

Mbasi u sinjalizua nga njė faqe interneti Shqiptare se kėnga e Valton Krasniqit ėshtė identike me njė kėngė gjermane, organizatorėt e festivalit “Kėnga Magjike” vendosėn ta pėrjashtojnė. Po si qėndron e vėrteta? Na e spjegon vetė Valtoni.
Valton u pėrjashtuat nga “Kėnga Magjike”, pasi kėnga juaj “Sytė e tu s’i mashtroj kurrė” u zbulua tė ishte e kopjuar. Si ėshtė e vėrteta?
Nuk e kam ditur qė kėnga ime ishte e kopjuar, apo se kishte ngjashmėri me njė tjetėr kėngė, deri njė ditė para natės sė parė tė “Kėnga Magjike”. Unė e prezantova pak javė mė parė atė kėngė, dhe publiku mė priti mjaft mirė.
Kush ėshtė kompozitori i kėngės?
Ėshtė njė djalė i ri qė jeton nė Zvicėr, shoku i vėllait tim, i cili ma fali atė kompozim. Ai ma dėrgoi tė punuar vetėm nė kitarė, qė unė mė pas e regjistrova si fillim nė studion e Ilir Toljat nė Kosovė. Kėnga qė kam kėnduar ėshtė nė dy versione, pasi nuk mė pėlqeu miksimi i parė, dhe e punova edhe njėherė vetė, version me tė cilin konkurova nė Tiranė.
Keni kontaktuar me kompozitorin dhe ēfarė ju tha?
Unė u ktheva nė Zvicėr me urgjencė pasi kisha nėnėn sėmurė. Mė njoftuan nga “Kėnga magjike” se isha pėrjashtuar pėr kėtė arsye, e telefonova kompozitorin menjėherė, dhe mė tha se ai ishte frymėzuar nga njė kėngė gjermane.
Ēfarė kėnge ėshtė ajo, dhe kush ėshtė autori?
Krijim i njė kėngėtari amator, qė jeton nė Gjermani, jo i famshėm dhe qė quhet Piero. Nuk kam informacion mė tepėr pasi kėngėn ai e ka publikuar vetėm nė “Youtube”, nė gjermanisht me titullin “Du bist mein leben”.
Sipas jush, sa ngjashmėri kanė dy kėngėt?
Pėr menndimin tim, tani pasi e kam dėgjuar dhe variantin tjetėr them se kanė ngjashmėri vetėm nė refren. Muzika ėshė krejt diēka tjetėr.
Si ndiheni tani, mendoni se ju dėmton nė karrierėn tuaj kjo qė ndodhi?
Jo nėse e shoh nė tjetėr aspekt, e marr pak me humor pasi jam i lumtur qė kėnga ėshtė bėrė hit nė Kosovė, Maqedoni dhe Shqipėri. Nė “Youtube” ka mbi 4556 komente tė mira pėr kėngėn. Pastaj unė nuk mund t’i di tė gjitha kėngėt e botės.
Nėse takoni kompozitorin gjerman, ēfarė do i thoni?
Do e komplimentoj shumė pėr kėngėn e bukur dhe qė mė pėlqen, dhe pse jo t’i kėrkoj bashkėpunim nėse mund tė realizoj ndonjė duet me tė. Besoj mund tė dalė njė kėngė shumė interesante shqip- gjermanisht.
Ju kishit pretendime pėr ēmim?
Po patjetėr, kėnga ime ishte e favorizuar pėr ēmim, pasi nga informacionet qė kam pasur deri tani ka qenė njė nga kėngėt mė tėr pėlqyera nė radiot shqiptare dhe maqedonase.
Me ēfarė jeni duke punuar tani?
Jam duke punuar pėr njė klip surprizė qė do ta publikoj nė dhjetor, pasi do dal duet. Por kaq mund tė them pėr momentin.
Tetovarja
Tetovarja
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2992
Vendndodhja Vendndodhja : Tetov
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 16/10/2008
Falenderimet Falenderimet : 0

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi