♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Miliarderi kinez e konsideron fyerje krahasimin me Abramovichin

2 posters

Shko poshtė

Miliarderi kinez e konsideron fyerje krahasimin me Abramovichin Empty Miliarderi kinez e konsideron fyerje krahasimin me Abramovichin

Mesazh nga Tironcja_omel Thu Jul 07, 2011 7:05 pm

Tajkuni kinez qė ka premtuar tė shpenzojė 77.3 milionė dollarė brenda tre vjetėve pėr tė ndihmuar futbollin nė Kinė, e ka marrė si fyerje krahasimin e tij me pronarin rus tė Chelseat, Roman Abramovich.
Wang Jianlin, kryetar i kompanisė “Dalian Wanda”, ka thėnė se rruga e tij drejt pasurisė nuk ka qenė e njėjtė me atė tė Abramovichit.
“Ėshtė turp tė krahasohesh me miliarderin rus. Ndihem i turpėruar kur krahasohem me tė. Ai e ka bėrė pasurinė duke monopolizuar resurset natyrore tė shtetit tė tij. Unė kam ngritur biznesin tim, hap pas hapi, duke garuar ndershėm nė treg”, ka thėnė Wang.
Wanga ka insistuar se ai nuk do tė pėrdorė futbollin kinez si “rekreacion” privat tė tij. Ai thotė se futbollit kinez i nevojiten paratė pėr t’u ngritur nė kėmbė.
“Ky investim ėshtė i nevojshėm pėr tė nxjerrė futbollin nga ‘lloēi’. Abramovichi e trajton futbollin si kėnaqėsi tė jetės sė tij luksoze, derisa unė jam vėrtet i brengosur pėr gjendjen e mjerė tė futbollit nė shtetin tim. Unė po mundohem ta ngriti futbollin”, ka thėnė Wang.
Kompania “Dalian Wanda” nuk ėshtė e re nė skenėn e futbollit nė Kinė. Nė vitin 1993 formoi ekipin profesionist tė futbollit “Dalian Wanda”, mirėpo kompania e shiti klubin nė vitin 2000 e pakėnaqur me pėrparimin e futbollit nė Kinė.
Futbolli i Kinės ėshtė zhytur nė krizė nė vitet e fundit. Tifozėt janė larguar shkaku i skandaleve tė korrupsionit, tė manipulimit tė ndeshjeve dhe tė dhunės nė fushė.
“Pas gjithė atij korrupsioni, unė e kam urryer kėtė lojė nė atė kohė. Nuk mund tė them se e dua ende futbollin. Mirėpo, si ndėrmarrės ndiej pėrgjegjėsi dhe mundohem ta shtyjė futbollin para”, ka thėnė Wang.
Tironcja_omel
Tironcja_omel
Embelsira e Forumit
Embelsira e Forumit

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 9117
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 14/09/2010
Falenderimet Falenderimet : 66

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Miliarderi kinez e konsideron fyerje krahasimin me Abramovichin Empty Re: Miliarderi kinez e konsideron fyerje krahasimin me Abramovichin

Mesazh nga Dolche Raggazza Wed Feb 08, 2012 6:02 pm

Ska asnje turp ketu,nejse disa njerez i dine vete punet e tyre.
Dolche Raggazza
Dolche Raggazza
Anetare i/e Perjashtuar
Anetare i/e Perjashtuar

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1207
Vendndodhja Vendndodhja : Qyteti i gangsetereve(Burreli)
Hobi Hobi : Te shoh lot,gjak ne syte e rivales.
Humor Humor : sa te vdesin
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 04/02/2012
Falenderimet Falenderimet : 4

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi