♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

+12
Dj Konti.
Engjelli Shqiptare
Kalorsi_nates
GJELOZJA
germia
xhoni_bravo
buli
♥ BORA ♥
Morena
Princesha
Gjumashja
Naqja Shkodrane
16 posters

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga Naqja Shkodrane Thu May 19, 2011 5:56 pm

Sapo u hap bisedėn, u pėlqen tė tregojnė njė batutė, tashmė shumė tė pėrhapur nė gjimnazet tona: “Ēfarė kanė tė pėrbashkėt, vajzat e virgjėra me dinosaurėt“? Dhe pėrgjigja vjen bashkė me njė tufė tė qeshurash: “Janė zhdukur 2 milionė vjet mė parė...“

Nė fakt, seksi nuk ėshtė mė njė temė qė mund tė shkaktojė tė qeshura tė ndrojtura apo bishtime tek 17-18 vjeēarėt. Sigurisht qė, batutat dhe talljet nuk mungojnė, por pėrgjigjet janė tė qarta dhe nė tė shumtėn e rasteve, tė sigurta. Gjimnazistėt e sotėm nė Tiranė, nė masė (87 nga 100 tė pyetur) mendojnė se nuk ėshtė e nevojshme qė tė ruhet virgjėria deri nė mbarim tė gjimnazit. Sigurisht qė ky numėr nuk pėrputhet me numrin e tė virgjėrave apo jo tė virgjėrave, sepse ishte njė informacion qė “nuk guxuam“ t’ua kėrkonim. I pyetėm thjesht pėr mendimin mbi kėtė temė.

Edhe prindėrit janė disi “pesimistė“. Do tė donin tė gjithė, qė tė kishte mė pak ngutje nė jetėn seksuale, por mendojnė nė shumicė (41 nga 73 tė pyetur) qė ėshtė e pamundur nė ditėt e sotme qė, njė vajzė tė ruajė virgjėrinė deri nė martesė.

Mbani parasysh qė tė dhėnat e sondazheve tona japin vetėm tė dhėna fragmentare dhe nuk pretendojnė tė jenė shkencore. Ato vlejnė vetėm pėr Tiranėn dhe vetėm pėr shkollat qė pėrfshihen nė testimet tona.

Prindėrit:

Mendoni se ėshtė e mundur ende, qė vajzat ta ruajnė virgjėrinė deri nė martesė?

Janė pyetur 73 persona (nga tė cilat 60 nėna).

32 - po

41 - jo

Adoleshentėt:

Mendoni se vajzat duhet ta ruajnė virgjėrinė deri nė mbarim tė gjimnazit?

Janė pyetur 100 gjimnazistė.

87 - jo

13 - po

Vajzave qė fejohen me shkesė, u kėrkohet virgjėriaAto janė tė bindura qė fakti qė nuk janė mė tė virgjėra, mund t’u rrezikojė seriozisht tė ardhmen, sidomos tani qė “ u ka dalė fati”. Kjo ėshtė arsyeja kryesore qė pėrplas shumė vajza nė dyert e maternitetit “Koēo Gliozheni” me kėrkesėn pėr tė rikthyer virgjėrinė me anė tė kirurgjisė gjineokologjike.

Drejtoresha e kėtij materniteti, Rubena Moisiu duke i quajtur kėto kėrkesa njė “fatkeqėsi qė mundon ende mentalitetin shqiptar” pohon se kėto ndėrhyrje nuk bėhen nė maternite pasi janė tė paligjshme por ajo nuk pėrjashton mundėsinė se ato mund tė realizohen nė nė mėnyrė tė fshehtė nė klinika tė tjera private.

Po ēfarė i shtyn vajzat tė bėjnė kėto kėrkesa dhe sa tė rrezikshme janė ato pėr shėndetin e tyre....

*****

Dikush ka hyrė shkesė qė ato tė fejohen, por virgjėria ėshtė kusht, nė tė kundėrt nuk mund tė jenė kurrė nuse pėr ta. Frika se jo vetėm do tė turpėrohen por do tė mbesin pa burrė i detyron ato tė kėrkojnė tė qepin cipėn e virgjėrisė (himeni) qė tashmė e kanė humbur.

Rubena Moisiu thotė se kategoria e vajzave qė vijnė me kėtė kėrkesė, janė sidomos nga zonat rurale.

“Ėshtė e vėrteta qė ndeshemi shpesh me kėrkesa tė vajzave pėr tė qepur cipėn e virgjėrisė dhe unė kėtė e shoh si fatkeqėsi. Nuk ėshtė ajo cipė e hollė qė tregon ndershėmrinė e njė vajze dhe nuk e kuptoj se si mund tė gjenden ende pėrballė presioneve tė tilla”, pohon Rubena Moisiu duke theksuar se kėto vajza duken pėrgjithėsisht tė traumatizuara kur vijnė kėrkojnė kėtė lloj ndihme.

Ndėrkohė ajo pohon se ligjėrisht nė asnjė maternitet shtetėror nuk duhet tė realizohen ndėrhyrje tė tilla.

A janė kėto ndėrhyrje tė rrezikshme pėr shėndetin? Dr.Moisiu nuk i paraqet ato si traumatike.

“Nuk ėshtė se qepja e cipės sė virgjėrisė rrezikon shėndetin. Kjo mė shumė rrezikon rėndė emancipimin e shoqėrisė. Ėshtė e trishtueshme tė mendosh se pėr shumė njerėz vazhdon tė mbetet tabu prishja e cipės sė virgjėrisė para se vajza tė martohet. Nė kėto raste, ende fatkeqėsisht nuk vlersohet njeriu por njė cipė qė vazhdon tė mbetet simbol i ndershmėrisė, por qė nė fakt nuk ėshtė e tillė”,- pohon Rubena Moisiu.

Flet Sabireja, ish-mamija qė rindėrton virgjėrinė

Diku afėr Pazarit tė Ri ndodhet “Sabrireja” (emėr i sajuar) ish mamija qė iu rikthen “shpresat pėr tė ardhmen”, vajzave qė kanė humbur virgjėrinė. Ajo e di qė ėshtė e paligjshme ndėrhyrja qė bėn ndaj dhe nuk tregon emrin dhe mbiemrin e saj tė vėrtetė. “Mė vjen keq pėr vajzat sepse shumica e tyre nuk e bėjnė me dėshirė, por duan tė martohen dhe ka nga ata djem qė nuk i marrin po nuk qenė tė virgjėra. Mė vjen keq qė djemtė e shikojnė njė copė himeni si garanci pėr ndershmėri, po ē’ti bėsh”, thotė Sabireja.

Sipas saj kryesisht kėto ndėrhyrje janė fare tė thjeshta dhe kanė njė ēmim shumė tė lirė, pasi zgjasin vetėm pak minuta. “Pėr ata mė tė lehta qė zhvillohen edhe nė kushte shtėpiake marrin njė shumė tepėr simbolike, 1 mijė lekė tė reja, ndėrsa ata mė tė vėshtirat qė bėhen me anestezi lokale janė mė tė shtrenjta dhe shkojnė deri nė 10 mijė lekė tė reja”, pohon ajo.

Ndėrkohė ish-mamija shpjegon seqė nga dita kur bėhet qepja mund tė zgjasė maksimumi deri nė 7 ditė. Nėse brenda kėtij afati vajza nuk kryen marrėdhėnie seksuale, nuk mbetet asnjė shenjė nga “virgjėria e shtirur” pasi fillojnė e bien penjtė.

“Ekspertja” qė i bėn vajzat tė duken tė virgjėra thotė se nė shumicėn e rasteve mashtrimi ecėn dhe meshkujt e kanė tė pamundur qė ta dallojnė qė nuk kanė tė bėjnė me njė virgjėri tė vėrtetė por vetėm me njė tė sajuar. Epo, ndoshta e meritojnė, tė mashtrohen..!

*****

Virgjėria “teknike” dhe Virgjėria “sekondare”

Dr.Adem Harxhi

A ėshtė vajza e virgjėr? Kjo pyetje i ka shqetėsuar njerėzit vazhdimisht, tani mė pak se mė parė. Por, mos u ēudisni, edhe sot, shumė burra e djem pyesin, se si mund tė njihet njė vajzė e virgjėr. Pėrgjigja ime ėshtė: vetėm vajza e di nėse ka bėrė seks ndonjėherė me njė djalė.

Thuhet se njė vajzė virgjėreshė, duhet ta ketė himenin tė paprekur. Sipas kėtyre, po qe se natėn e martesės, po qe se nuk del pak gjak nė ēarēafėt, atėherė atė e kanė gėnjyer. Kjo shkakton shumė ankth tė panevojshėm. E vėrteta ėshtė se shumica e nuseve nuk gjakosen.

Sot, njė vajzė konsiderohet virgjėreshė kur nuk ka bėrė interkursė seksuale me njė burrė. Kjo ėshtė njė ēėshtje personale qė ka shumė rėndėsi pėr vetė vajzėn dhe shumė mė pak pėr tė tjerėt.

Ē’JANĖ VIRGJĖRESHAT TEKNIKE

Nuk ėshtė fjala pėr ato virgjėresha qė punojnė nė njė nga fushat me teknologji tė lartė. Jo, ėshtė fjala pėr ato vajza tė zgjuara, qė kėnaqen me pak aktivitet seksual dhe qė mendojnė se nuk ia vlen tė rrezikosh pėr shtatėzani dhe sėmundje. Metoda e tyre kontraceptive ėshtė qind pėr qind e suksesshme, sepse ato nuk bėjnė seks. Sjellja e njė vajze tė tillė, mund tė pėrmblidhet kėshtu: Ēdo gjė pranohet me pėrjashtim tė fundit. Ajo e lejon dashnorin e saj ta pėrkėdhelė, tė bėjnė masturbacion reciprok, por ajo gjithmonė refuzon interkursėn.

Nuk i imponohem askujt tė zgjedhė kėtė soj virgjėrie, por do tė pėrpiqem tė sjell disa argumente nė favor tė saj. Kjo sjellje nuk vlen pėr kėdo. Disa herė dhe nė disa rrethe shoqėrore, njė vajzė teknikisht virgjėreshė, nuk shihet me respekt tė madh. Disa tė rinj nuk kanė aq shumė vetėbesim dhe nuk janė aq tė fortė sa t’i pėrmbahen kėsaj politike. Virgjėreshat teknike, sido qė tė jetė, nuk janė mė tė preferuarat, por ato janė shumė mė pak tė trishtuara nga ēdo shoqee tyre nė klasė tė dhjetė, qė mbetet shtatzėnė.

Edhe djemtė, mund tė jenė teknikisht tė virgjėr. Ėshtė e qartė qė ata bėjnė ato forma seksi qė nuk pėrfshijnė interkursėn vaginale. Kur puna vjen pėr tė shkuar para, ata ndalojnė.

Virgjėreshat teknike mėsojnė shumė teknika seksuale, tė cilat i pėrdorin gjatė gjithė jetės, kur marrin dhe japin kėnaqėsi. Por do tė thosha se kėto teknika mund tė mėsohen nė ēdo moshė dhe nuk ka arsye tė mėsohen shumė herėt.

Ēiftet qė shoqėrohen sė bashku pėr njė kohė tė gjatė dhe qė planifikojnė tė martohen, mund ta praktikojnė virgjėrinė teknike. Kur do tė martohen, ata do tė kujtojnė nė mėnyrė shumė sentimentale, pėrkujdesjet e tyre tė vjetra e tė kėndshme me njeri-tjetrin.

* * *

TĖ JENI DHE TĖ DUKENI MIRĖ.

T’i thuash “Jo”seksit tė hershėm, mund tė jetė e vėshtirė, por ėshtė mė e lehtė nga sa tė jetosh me pasojat e seksit parakohe. Si mund ta shuani zjarrin e dėshirės seksuale pėrpara se tė bėni seks?

Tė rinjtė e thonė “ jo-nė” e tyre me mėnyrėn si veprojnė, me mėnyrėn si bisedojnė dhe me mėnyrėn se si vishen.

Vishni tesha qė ju tregojnė tė bukura por jo seksi. Tregoni se jeni vajza tė reja plot hijeshi, por nuk jeni “lodra seksi” nė duar tė djemve. Po qe se u tregoni djemve pak mish, atyre do t’u burojnė hormonet me shumicė .

Planifiko takime qė nuk pėrfundojnė nė situata tė vėshtira. Ti e di ku do tė shkosh, ēfarė do tė bėsh dhe ēfarė nuk do tė bėsh, qė tė ruash kėnaqėsinė e momentit.

Qetėsoje njė bisedė qė bėhet shumė e nxehtė. Mbani parasysh se pas fjalėve vijnė veprimet.

Vajzat duhet tė dinė se, ato qė veshin ose bėjnė, tregojnė qėllimet e tyre. Duhet tė jeni tė kujdesshme pėr veshjen qė ėshtė shumė e ngushtė, shumė e ulur dhe shumė e shkurtėr. Ju e dini, se shokėt tuaj, duke parė gjinjtė nga jakat tuaja tė shqyera dhe kofshėt nga fundet e shkurtra, gjithė kohėn flasin pėr to. A dėshironi ju qė shokėt tuaj tė flasin pėr kėtė? Pse duhet tė shikojė njė vajzė qė i shton hormonet, kur ai dėshiron ta shohė atė si shoqe. Njė djalė dėshiron ta respektojė njė shoqe, por ai ėshtėi distraktuar nga veshja e saj “seksi” dhe e kujton atė gjithmonė pėr atė tė vetmen gjė. Djemtė eksitohen nga shqisat, vajzat eksitohen nga zemrat.

* * *

Shumica e adoleshentėve qė lexojnė kėto shėnime, me siguri, janė tė virgjėr. Disa mund tė jenė “teknikisht” tė virgjėr, dhe kanė shkuar pak mė pėrpara. Mendoj se edhe ata i lexojnė kėto rreshta tamam nė kohė. Ndonjė lexues mund tė ketė shkuar edhe mė tutje. Ndonjė vajzė e rrallė mund tė ketė mbetur edhe shtatzėnė. Cilido tė qė jetė pozicioni juaj, kurrė nuk ėshtė vonė tė bėni njė fillim tė ri tė sjelljes dhe tė veprimeve tuaja.

U mundova tė shkruaj shumė gjėra tė mira pėr virgjėreshat. Por dikush mund tė mendojė: Kėto nuk vlejnė pėr mua qė, tashmė, jampėrfshirė nė marrėdhėnie seksuale.

Ka njerėz qė mendojnė se nuk ka kthim mbrapa, kur ke shkuar shumė pėrpara nė marrėdhėniet seksuale. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė. Kthim ka, por ai nuk ėshtė i lehtė. Ēdo ditė e re, u jep tė rinjve liri tė reja, pėr tė bėrė zgjedhjet e tyre lidhur me aktivitetin seksual.

Ē’ĖSHTĖVIRGJĖRIA SEKONDARE?

Tė besosh se seksi nuk duhet filluar herėt, edhe atėherė kur nuk e ke pasur kėtė besim mė parė.

Virgjėria sekondare ėshtė tė vendosėsh t’i ndėrpresėsh marrėdhėniet seksuale qė ke filluar, dhe ta lėsh seksin pėr mė vonė.

Mos e besoni gėnjeshtrėn se, po e shkele njė herė, nuk i kontrollon dot mė impulset e tua seksuale. Nuk do tė thotė se po tė marrėsh diēka nga ēanta e njė shoku, ti do tė vjedhėsh tėrė jetėn nė ēantat e shokėve. Nuk ėshtė e lehtė tė bėsh gjėra tė mira, por kjo do t’u bėjė tė ndjeni vetėbesim, dinjitet dhe vetėkontroll nė njė mėnyrė qė asgjė tjetėr nuk ua kthen dot.

Kthimi tek virgjėria sekondare ėshtė, padyshim, vendimi mė i mirė qė keni marrė ndonjėherė. Tė gjitha marrėdhėniet e tjera do tė ndryshojnė pėr mirė. Ju tani do tė bisedoni dhe do tė qeshni lirisht. Tensioni dhe faji do tė largohen nga ju.

TANI ĖSHTĖ KOHA

Edhe pse ėshtė e pamundur tė ktheheni nė virgjėrinė fizike tė humbur, edhe pse nuk do t’i shuani dot totalisht kujtimet dheefektet anėsore tė eksperiencave tė kaluara seksuale, ju, duke u kthyer tek virgjėria sekondare, do tė keni MUNDĖSI tė rifitoni nė mėnyrė emocionale, psikologjike dhe personale respektin pėr seksin. Ky ėshtė avantazhi i atyre qė arrijnė ta bėjnė kėtė. Virgjėria sekondare ka ndihmuar shumė adoleshentė dhe tė rritur, qė tė kthehen nė gjendje seksuale tė shėndetshme, si mendore ashtu edhe fizike.

Keni pasur ose jo, ndonjė shqetėsim nė tė kaluarėn, mos lejoni tė kaluarėn tė justifikojė qėndrimin tuaj nė tė njėjtėn mėnyrė. Jeni penduar ose jo pėr tė kaluarėn, tani qė keni informacion tė ri, llogaritni koston dhe hiqni dorė nga seksi. Mos u shqetėsoni se ēdo tė mendojė dashnori apo dashnorja juaj e mėparshme. Vendosni tė ēlironi veten nga lidhjet e kėnaqėsisė seksuale adiktive.

PSE TĖ ZGJIDHNI VIRGJĖRINĖ SEKONDARE?

Virgjėria sekondare, ėshtė ēlirimi adoleshentėve nga ndjenja se janė zėnė nė grackė, ose janė skllavėruar nga aktiviteti seksual i hershėm.

Ja disa nga arsyet pse disa adoleshentėt kanė zgjedhur virgjėrinė sekondare:

-“ Pėr njė moment ishte kėnaqėsi, por pastaj fillova tė ndjej se ai po mė pėrdorte mua”

-“Nė tė vėrtetė u shqetėsova mos infektohesha me ndonjė sėmundje infektive seksuale dhe me AIDS”

- “Sa mė shumė bėnim seks, aq mė pak bisedonim. Mė nė fund u duk sikur ishim dy tė huaj”

-“Njė shoqja ime mbeti shtatzėnė, qė nė herėn e parė qė bėri seks. Kjo mė bėri tė mendoj mos e pėsoj edhe unė kėshtu”

-“Pas kėnaqėsisė fillestare, u ndjeva jo mirė pėr atė dhe veten”

-“Unė bėra seks vetėm se mendova qė e doja me tė vėrtetė dhe se njė ditė do tė martohesha me tė. Mėnyra si veproi ai, mė bėri tė mendoj se, me tė, nuk kalohet dot gjithė jeta. Seksi kurrė nuk na afroi me njėri-tjetrin”

Sa e sa adoleshentėve u sillen nėpėr kokė kėto mendime dhe tė tjera si kėto.

Kurrė nuk ėshtė vonė pėr njė ndryshim tė ri. Ēdo i ri qė dėshiron kthimin nė virgjėrinė sekondare, mund ta arrijė atė nėse vendos tė ndryshojė dhe tė shkėputet nga zakonet e vjetra. Largohuni nga njerėzit, vendet dhe situatat qė dobėsojnė vetėkontrollin

ĖSHTĖ JETA JUAJ: VENDOSNI NDRYSHIMIN

Nėse ke vendosur qė virgjėria sekondare vlen pėr ty, ti ke hedhur njė hap tė madh pėrpara, drejt lirisė seksuale.

Kjo nuk ėshtė e lehtė, sikur nuk ėshtė e lehtė tė mbash njė dietė nga do tė heqėsh ushqimin mė tė preferuar, ose tė studiosh kur ėshtė mė mirė tė shikosh TV-nė.

Ju mund ta bėni kėtė. Zakonisht, duhen 21 ditė pėr tė formuar njė zakon tė ri. Ju e keni ndėrtuar njė rrugė nė trurin tuaj, nėpėr tė cilėn shkoni pa u menduar. Ta ndryshonikėtė rrugė, duhet tė mendoni shumė dhe tė praktikoni njė zakon tė ri, qė tė shkoni nė drejtim tė ri

BOX

Seks para martese? Vendimi mė i mirė merret nga njė njeri i stabilizuar

Shpesh flas dhe konsultoj tė rinj, qė kanė bėrė seks me njė ose mė shumė partnerė. Kur janė shumė tė rinj, i kėshilloj tė heqin dorė nga aktiviteti seksual pėr pak vjet dhe t’i pėrkushtohen rritjes sė tyre. Tė ēdo moshe qofshin ata, u rekomandoj me insistim tė pėrdorin seksin e sigurtė.

Shumica e kėtyre tė rinjve ndjehen jo mirė dhe tėdėshpėruar. Gjėja e parė qė do t’u kėshilloja adoleshentėve seksualisht aktivė ėshtė: Mos bėni seks nėn presion. Ndonjėherė, ndodh qė njė vajzė tė shkojė me njė tė moshuar, ose me njė burrė tė martuar. Nė kėtė rast kėshilla ėshtė: Largohu menjėherė nga kjo marrėdhėnie, ty po tė pėrdorin. Burrat e martuar kurrė nuk i lėnė gratė e tyre pėr njė adoleshente, ata vetėm i pėrdorin ato.

Ja dhe diēka tjetėr qė tėrinjtė e kanė vėshtirė ta bėjnė: Sapo fillojnė tė bėjnė seks, ata e kanė tė vėshtirė tė largohen. Kjo ėshtė veēanėrisht e vėrtetė pėr vajzat. Natyrisht, kėto tė reja duhet tė inkurajohen, tė ndjekin instinktin e tyre, dhe tė kthehen mbrapsht. Tė bėhen pėrsėri fėmije dhe tė mos bėhen tė pėrdorura. Shumė nga kėto tė reja, duan ta ndėrpresin seksin pėr disa vjet, deri sa ta kuptojnė veten mė mirė dhe tė ndjejnė pėrgjegjėsinė pėr jetėn e tyre.

Vendimi pėr tė bėrė seks, qoftė edhe pėr njė grua dhe njė burrė, ėshtė njė vendim personal. Sot, ideja pėr tė bėrė seks para martesės, pranohet gjerėsisht. Por vendimi mė i mirė merret nga njė njeri qė ėshtė i stabilizuar nė karrierė, qė ka tė ardhura tė mjaftueshme pėr tė qenė i pavarur dhe ka atė ndjenjėn e sigurisė, qė tė jep marrja e njė profesioni.

Sot mosha mesatare e martesės ėshtė rritur shumė. Djemtė martohen mesatarisht nė moshėn 27-vjeēare dhe vajzat nė moshėn 24-vjeēare. T’u kėrkosh tė rinjve tė mos bėjnė seks deri sa tė martohen, ėshtė njė kėshillė qė rrallė kush do ta zbatojė. Por edhe tė fillohet marrėdhėnia seksuale shumė herėt, prapė nuk ėshtė mirė. Gjėrat qė paraqesin rrezik, lejohet tė ushtrohen nė njė moshė tė caktuar dhe me leje (licencė). Kėshtu ėshtė kur nget makinėn, kur pėrdor alkolin, duhanin, ashtu duhet tė jetė edhe kur bėn seks. Nuk lejohet njė i ri, nga mosha 13 deri nė 18 vjeē, tė dalė nė rrugė me makinė. Kėshtu nuk duhet tė bėjė edhe seks.

nga Dr.Harxhi, nė Faqet e sė Dielės, mund tė lexoni:

KUR DUHET TĖ FILLOJĖ JETA SEKSUALE

INTERVISTĖ

“21 vjeē: Pse nuk kam vendosur ende tė bėj jetė seksuale...”

Tė jetosh me rregulla, pėr shumė njerėz, ėshtė mė komforte, nga sa tė rrosh me impulse. E tillė ėshtė edhe vajza qė pranoi tė intervistohej pėr SH2-shin. Ėshtė nga Tirana, pas 4 ditėsh ekzaktėsisht, mbush 21 vjeē. Ėshtė e virgjėr. Po e quajmė pėr lehtėsi “Ejola”, por emri i saj ėshtė ndryshe.

Pėr fat tė keq, nuk mundemi tė japim mė tepėr hollėsi se kaq. Ky ishte kushti i marrėveshjes sonė pėr tė pranuar intervistėn. Ajo u vetėofrua nė redaksinė tonė me njė telefonatė, pas botimit tė shtunėn e kaluar tė historisė sė njė britanikeje, e cila ishte e virgjėr nė moshėn 105-vjeēare. Ejola na tha se e quante tė rėndėsishme tė shpjegonte kėndvėshtrimin e saj dhe tė vajzave si ajo mbi virgjėrinė.

Ajo ėshtė njė vajzė mbresėlėnėse, e bukur, inteligjente.

Na tha se duhet tė flasim pėr vajzat e virgjėra, qė e kanė zgjedhur kėtė rrugė, jo nga frika, as pse janė shumė tė preokupuara, por pėr arsye tė edukimit tė tyre familjar dhe fetar.

Ejola, virgjėria juaj ėshtė njė vendim, apo ka rrethana jetėsore dhe familjare qė kanė favorizuar kėtė situatė?

Unė nuk do t’ju kisha telefonuar nė rast se do tė ishte fjala pėr rrethana rastėsore. Ėshtė vendim, sigurisht.

Pse njė vendim i tillė, nėse na lejoni ?

Sepse besoj nė diēka: qė eksperiencat seksuale tė hershme janė, zakonisht, jo perfekte. Besoj, gjithashtu,, qė marrėdhėnia seksuale, ėshtė mė e mirė kur e krijon sė bashku me dikė qė e do. Unė dėshiroj tė rritem dhe zhvillohem brenda vetes, pėrpara se tė pėrfshihem nė marrėdhėnie intime me dikė qė do tė influencojė shumė tek unė. Nuk dėshiroj qė tė influencohem kaq fort dhe nuk lejoj dikė tjetėr tė ndėrhyjė nė jetėn time fizike dhe psikologjike, pėrpara se tė njoh mirė veten time.Po ti pyesėsh tė gjitha vajzat, kur flasin pėr lidhjet e tyre, thonė qė janė lidhur me kėtė apo me atė, por nė thelb janė duke kėrkuar njė djalė serioz dhe tė pėrkushtuar. Mendon se ka ndonjė gjė tė keqe nė kėtė mes? Nė fakt edhe vajzat e tjera, nė kėrkim tė princit tė tyre janė, apo jo, njėsoj si ti...

Sigurisht qė secila zgjedh vetė si ta jetojė rininė, por pėr mua ai seksi pėr stėrvitje qė thoni ju, mė ndjeni, po mė duket pak harbut. Sidoqoftė, ėshtė njė alternativė, por nuk ėshtė mė i miri. Siē ju thashė, preferoj tė mos bėjė fare seks deri nė kohėn e duhur dhe me njeriun e duhur.

Sipas Ejolės, cila ėshtė mosha ideale pėr t’u pėrfshirė nė kėtė marrėdhėnie intime?

Koha nė tė cilėn virgjėreshat ndjejnė se janė gati tė fillojnė seksin, nuk pėrcaktohet nga mosha qė matet me vite, por nga vetėbesimi i tyre. Disa njerėz janė tė pjekur dhe me vetėbesim nė moshėn 18 vjeē, tė tjerė zhvillohen me ngadalė. Ēdo vajzė e virgjėr dėshiron tė rritet plotėsisht, pėrpara se t’ia kushtojė trupin dhe mendjen e saj bėrjes sė fėmijve dhe kujdesit pėr ta.

Vajza qė ėshtė shumė e interesuar pėr mėsimet dhe aktivitetet e ndryshme, ndonjėherė ėshtė e keqkuptuar nga njerėzit. Ata do tė doninqė dhe ajo ta “gėzonte rininė”. Ju shqetėson kjo?

Ėshtė pak gabim qė tė bėsh njė lidhje direkte mes vajzave qė duan tė ruajnė virgjėrinė deri nė momentin e duhur dhe vajzave qė janė studioze. Nuk janė domosdoshmėrisht i njėjti person (qesh).

Njė vajzė e virgjėr, thjesht dėshiron tė mos pėrfshihet nė seks dhe ta lėrė atė pėr mė vonė, kur tė ketė kohė tė lirė, si pėr tė gjitha interesat e saj tė tjera. Jeta e tyre, nė tė vėrtetė, nuk ėshtė aq e vėshtirė sa mendojnė tė tjerėt nga jashtė.

Flisni nė familje rreth kėsaj teme?

Kam mbėshtetjen dhe aprovimin e familjes, tė miqve dhe besimin e tyre.

Keni mikesha tė ngushta?

Sigurisht qė po.

Edhe ato janė tė virgjėra?

(Qesh). Jo, tė gjitha. Po vajza virgjėreshė mund tė jetė shoqe e mirė e njė vajzės tjetėr seksualisht aktive. Shpesh ajo di mė shumė, nga sa di vajza seksualisht aktive, pėr periodat, pėr shtatzėninė dhe hapat qė duhen marrė, kur dikush ėshtė nė vėshtirėsi. Virgjėresha ka kohė tė lexojė pėr kėto ēėshtje dhe mendimi i saj i ftohtė, e bėn atė shpesh kėshilluese pėr tė tjerat.

Jeni fetare?

Kam besimin tim, mėnyrėn time pėr kėtė. Lutjet, kisha, xhamia dhe meditimi, tė gjitha i japin jetės komfort kur i beson.

Njė mesazh pėr bashkėmoshataret?

Abstenimi nga seksi, ėshtė njė jetė e disiplinuar. Ata kanė mė shumė vetėkontroll nga sa kanė moshatarėt e tyre. Kjo disiplinė ėshtė mė shume ndihmuese se e dhimbshme.
Naqja Shkodrane
Naqja Shkodrane
Super- Administrator

Gjinia Gjinia : Female
Ditelindja Ditelindja : 15/10/1928
Numri i postimeve Numri i postimeve : 12836
Vendndodhja Vendndodhja : ANGLI..
Hobi Hobi : Mjeke
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 20/04/2011
Falenderimet Falenderimet : 21

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga Gjumashja Thu May 19, 2011 6:37 pm

Kjo pune ndodh sepse vajzat shqiptare jane budallacka dhe nuk ia dine vlerat vetes.Nuk eshte me rendesi nese nje vajze eshte akoma e virgjer dhe eshte mbrapa me kohen.Une e quaj thjesht respekt per veten.
Pastaj djemte me mire te mos flasin dhe ta qepin gojen per keto vajza te virgjera dhe te mos ti quajne te prapambetura sepse kur vjen fundi secili djale do qe gruan e tij e tij ta kete te virgjer.Apo edhe akullore dhe cokollate tashi?
Gjumashja
Gjumashja
Super-Moderator
Super-Moderator

Numri i postimeve Numri i postimeve : 9358
Vendndodhja Vendndodhja : Mbi torte.
Hobi Hobi : Qeflie
Humor Humor :
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 24/10/2010
Falenderimet Falenderimet : 69

http://www.shoqeriajone.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga Princesha Fri May 20, 2011 7:54 pm

Uuuuh, sa i gjate ky postim i yti! Me duhet ta lexoj krejt? Po pertoj moj! Shume shume shume!!!

A mund te pergjigjem vetem ne titullin e kesaj teme?

POOO, gjenden! Si tha edhe Gjumashja, ndoshta i quajn te prapambetura, por nuk jan aspak! Sipas mendimit tim, ato te virgjerat deri ne martese, jan ato qe tregojn forcen. Tregojn forcen ne menyre, se nuk ka kush qe t'i bej qe te flen me te. Dhe kjo tregon vendosjen e tyre te forte!
Princesha
Princesha
V.I.P.
V.I.P.

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1102
Vendndodhja Vendndodhja : Nė pallatin e ėndėrrave tė mija..
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 02/03/2011
Falenderimet Falenderimet : 5

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga Morena Sat May 21, 2011 9:13 am

Akoma me kto idiotlliqe Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? 883645 .Ajo qe duhet kuptuar eshte se ne kete jete duhet vleresuar njeriu i ndershem dhe jo cipa e tij. Jo domosdoshmerisht nje femer e virgjer eshte ne vetvete e ndershme, e sinqerte, besnike dhe e virtytshme.Prandaj kini kujdes ne zgjedhjet tuaja. Pike se pari zgjidhni njeriun...
Morena
Morena
WebMaster
WebMaster

Gjinia Gjinia : Female
Ditelindja Ditelindja : 09/12/1911
Numri i postimeve Numri i postimeve : 30651
Vendndodhja Vendndodhja : Ne kolltukun e se tashmes, me shikim nga e ardhmja...
Hobi Hobi : Muzike,letersi.
Humor Humor : Shikoni dhe vlersoni...
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 05/11/2009
Falenderimet Falenderimet : 204

http://www.shoqeriajone.com/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga ♥ BORA ♥ Sat May 21, 2011 9:32 am

haahahhahaha nje bote me budallenj. thua se virgjeria eshte gjithcka.
♥ BORA ♥
♥ BORA ♥
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 333
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 11/05/2011
Falenderimet Falenderimet : 6

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga Vizitor Sat May 21, 2011 9:45 am

qyqa nuk e kam ndermend te lexoj gjith ate lart apapapaapa
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga buli Sat May 21, 2011 10:27 am

si nuk gjenden ka sa duash,
buli
buli
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Male
Numri i postimeve Numri i postimeve : 109
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 08/05/2011
Falenderimet Falenderimet : 2

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga ♥ BORA ♥ Tue May 24, 2011 10:47 am

po ore ka sa te duash nga mosha 0-13 vjec
buli shkruajti:si nuk gjenden ka sa duash,
♥ BORA ♥
♥ BORA ♥
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 333
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 11/05/2011
Falenderimet Falenderimet : 6

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga Morena Tue May 24, 2011 10:48 am

♥ BORA ♥ shkruajti:po ore ka sa te duash nga mosha 0-13 vjec
buli shkruajti:si nuk gjenden ka sa duash,
Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? 568162
Morena
Morena
WebMaster
WebMaster

Gjinia Gjinia : Female
Ditelindja Ditelindja : 09/12/1911
Numri i postimeve Numri i postimeve : 30651
Vendndodhja Vendndodhja : Ne kolltukun e se tashmes, me shikim nga e ardhmja...
Hobi Hobi : Muzike,letersi.
Humor Humor : Shikoni dhe vlersoni...
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 05/11/2009
Falenderimet Falenderimet : 204

http://www.shoqeriajone.com/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga xhoni_bravo Tue May 24, 2011 1:51 pm

Morena shkruajti:Akoma me kto idiotlliqe Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? 883645 .Ajo qe duhet kuptuar eshte se ne kete jete duhet vleresuar njeriu i ndershem dhe jo cipa e tij. Jo domosdoshmerisht nje femer e virgjer eshte ne vetvete e ndershme, e sinqerte, besnike dhe e virtytshme.Prandaj kini kujdes ne zgjedhjet tuaja. Pike se pari zgjidhni njeriun...

morena sje e virgjer ti gaga gaga gaga

e prisha fejesen une sdu njeriun dua virgjerin gaga gaga gaga gaga
xhoni_bravo
xhoni_bravo
Administrator
Administrator

Gjinia Gjinia : Male
Numri i postimeve Numri i postimeve : 10820
Vendndodhja Vendndodhja : TIRAN
Humor Humor : burrat nen hije lozin e kuvendojne bravo u qofte qe grate shfryzojne hahahhah
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 18/01/2011
Falenderimet Falenderimet : 38

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga Naqja Shkodrane Wed May 25, 2011 5:03 pm

xhoni_bravo shkruajti:
Morena shkruajti:Akoma me kto idiotlliqe Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? 883645 .Ajo qe duhet kuptuar eshte se ne kete jete duhet vleresuar njeriu i ndershem dhe jo cipa e tij. Jo domosdoshmerisht nje femer e virgjer eshte ne vetvete e ndershme, e sinqerte, besnike dhe e virtytshme.Prandaj kini kujdes ne zgjedhjet tuaja. Pike se pari zgjidhni njeriun...

morena sje e virgjer ti gaga gaga gaga

e prisha fejesen une sdu njeriun dua virgjerin gaga gaga gaga gaga
gaga gaga gaga gaga
Naqja Shkodrane
Naqja Shkodrane
Super- Administrator

Gjinia Gjinia : Female
Ditelindja Ditelindja : 15/10/1928
Numri i postimeve Numri i postimeve : 12836
Vendndodhja Vendndodhja : ANGLI..
Hobi Hobi : Mjeke
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 20/04/2011
Falenderimet Falenderimet : 21

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga germia Wed May 25, 2011 6:23 pm

Po more ka i sigurt jam!? 300 euro ne spital dhe ven pelhuren perseri dhe akull behet (oo)
germia
germia
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Male
Numri i postimeve Numri i postimeve : 142
Vendndodhja Vendndodhja : Gjermani
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 25/05/2011
Falenderimet Falenderimet : 1

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga Morena Wed May 25, 2011 6:29 pm

xhoni_bravo shkruajti:
Morena shkruajti:Akoma me kto idiotlliqe Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? 883645 .Ajo qe duhet kuptuar eshte se ne kete jete duhet vleresuar njeriu i ndershem dhe jo cipa e tij. Jo domosdoshmerisht nje femer e virgjer eshte ne vetvete e ndershme, e sinqerte, besnike dhe e virtytshme.Prandaj kini kujdes ne zgjedhjet tuaja. Pike se pari zgjidhni njeriun...

morena sje e virgjer ti Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? 568162 Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? 568162 Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? 568162

e prisha fejesen une sdu njeriun dua virgjerin Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? 568162 Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? 568162 Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? 568162 Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? 568162
Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? 182787
Morena
Morena
WebMaster
WebMaster

Gjinia Gjinia : Female
Ditelindja Ditelindja : 09/12/1911
Numri i postimeve Numri i postimeve : 30651
Vendndodhja Vendndodhja : Ne kolltukun e se tashmes, me shikim nga e ardhmja...
Hobi Hobi : Muzike,letersi.
Humor Humor : Shikoni dhe vlersoni...
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 05/11/2009
Falenderimet Falenderimet : 204

http://www.shoqeriajone.com/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga xhoni_bravo Wed May 25, 2011 6:45 pm

morena fute llapen brenda gaga
xhoni_bravo
xhoni_bravo
Administrator
Administrator

Gjinia Gjinia : Male
Numri i postimeve Numri i postimeve : 10820
Vendndodhja Vendndodhja : TIRAN
Humor Humor : burrat nen hije lozin e kuvendojne bravo u qofte qe grate shfryzojne hahahhah
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 18/01/2011
Falenderimet Falenderimet : 38

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga GJELOZJA Thu May 26, 2011 3:26 pm

Postimi me nelet ish shum i gjat me lexu po un shkurt po pergjigjna ne pytje.POOOOO qysh nuk gjinden sot me vergj. vajza un mendoj se shumica jon te vergj.. ne Ks po mendoj.
Mendimi im (o)

GJELOZJA
Fillestar
Fillestar

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 45
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 26/04/2011
Falenderimet Falenderimet : 1

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga Gjumashja Thu May 26, 2011 3:27 pm

germia shkruajti:Po more ka i sigurt jam!? 300 euro ne spital dhe ven pelhuren perseri dhe akull behet (oo)
Te jap une 600 evro dhe ti beje me zinxhir pelhuren hape dhe mbylle kur te duash. gaga gaga
Gjumashja
Gjumashja
Super-Moderator
Super-Moderator

Numri i postimeve Numri i postimeve : 9358
Vendndodhja Vendndodhja : Mbi torte.
Hobi Hobi : Qeflie
Humor Humor :
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 24/10/2010
Falenderimet Falenderimet : 69

http://www.shoqeriajone.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga Kalorsi_nates Wed Jun 01, 2011 5:19 pm

Gjumashja shkruajti:
germia shkruajti:Po more ka i sigurt jam!? 300 euro ne spital dhe ven pelhuren perseri dhe akull behet (oo)
Te jap une 600 evro dhe ti beje me zinxhir pelhuren hape dhe mbylle kur te duash. gaga gaga
gaga gaga gaga gaga
Kalorsi_nates
Kalorsi_nates
Anetare i/e Perjashtuar
Anetare i/e Perjashtuar

Gjinia Gjinia : Male
Numri i postimeve Numri i postimeve : 63
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 31/05/2011
Falenderimet Falenderimet : 1

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga Engjelli Shqiptare Sat Jun 04, 2011 3:20 pm

Gjumashja shkruajti:Kjo pune ndodh sepse vajzat shqiptare jane budallacka dhe nuk ia dine vlerat vetes.Nuk eshte me rendesi nese nje vajze eshte akoma e virgjer dhe eshte mbrapa me kohen.Une e quaj thjesht respekt per veten.
Pastaj djemte me mire te mos flasin dhe ta qepin gojen per keto vajza te virgjera dhe te mos ti quajne te prapambetura sepse kur vjen fundi secili djale do qe gruan e tij e tij ta kete te virgjer.Apo edhe akullore dhe cokollate tashi?
Jam shum dakort...
Engjelli Shqiptare
Engjelli Shqiptare
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Female
Ditelindja Ditelindja : 26/09/1992
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4056
Vendndodhja Vendndodhja : ITALI
Hobi Hobi : MUSIKA,PISHINA,GIRO
Humor Humor : ALOOOOOOOOOOOOOOOO MARMROMA
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 06/12/2009
Falenderimet Falenderimet : 132

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga Dj Konti. Sat Jun 04, 2011 3:27 pm

Engjelli Shqiptare shkruajti:
Gjumashja shkruajti:Kjo pune ndodh sepse vajzat shqiptare jane budallacka dhe nuk ia dine vlerat vetes.Nuk eshte me rendesi nese nje vajze eshte akoma e virgjer dhe eshte mbrapa me kohen.Une e quaj thjesht respekt per veten.
Pastaj djemte me mire te mos flasin dhe ta qepin gojen per keto vajza te virgjera dhe te mos ti quajne te prapambetura sepse kur vjen fundi secili djale do qe gruan e tij e tij ta kete te virgjer.Apo edhe akullore dhe cokollate tashi?
Jam shum dakort...

Duhet te jesh e virgjer nga truri qe te gezosh respekt ..jo e virgjer nga "goja" ....... edhe nji gje sa per djeni ...... meshkujt ..si han as akulloret as cokollatat ..... nqs i han ata nga lagja jote ..te fala Sali Sumces ......tung Shqype edhe 100 te tjera ....!!
Dj Konti.
Dj Konti.
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Male
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2133
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 26/08/2010
Falenderimet Falenderimet : 12

http://WWW.shoqeriajone.COM

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga germia Sat Jun 04, 2011 3:35 pm

Gjumashja shkruajti:
germia shkruajti:Po more ka i sigurt jam!? 300 euro ne spital dhe ven pelhuren perseri dhe akull behet (oo)
Te jap une 600 evro dhe ti beje me zinxhir pelhuren hape dhe mbylle kur te duash. gaga gaga
S`kam mundsi une mashkull jam. gaga Po do te ishte mire nga 600 EURO(Evro) per ata qe kerkojn vetem te virgjera.Keshtu qe nje dite pas te hyj dhender e meson KAMASUTREN gaga gaga
germia
germia
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Male
Numri i postimeve Numri i postimeve : 142
Vendndodhja Vendndodhja : Gjermani
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 25/05/2011
Falenderimet Falenderimet : 1

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga Princesha Sun Jun 05, 2011 10:47 pm

Gjenden, duhet vetem te shikoni mire!
Princesha
Princesha
V.I.P.
V.I.P.

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1102
Vendndodhja Vendndodhja : Nė pallatin e ėndėrrave tė mija..
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 02/03/2011
Falenderimet Falenderimet : 5

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga Vizitor Sun Jan 13, 2013 8:04 am

"Un jam e till se them per mburrje por do qendroj e till deri ne castin kur tveshi fustanin e bardhe"

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga Naqja Shkodrane1 Wed Jan 27, 2016 8:49 pm

Vizitor shkruajti:"Un jam e till se them per mburrje por do qendroj e till deri ne castin kur tveshi fustanin e bardhe"
BRAVO
Naqja Shkodrane1
Naqja Shkodrane1
Super- Administrator

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1308
Vendndodhja Vendndodhja : Angli
Hobi Hobi : Mjeke
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 03/10/2015
Falenderimet Falenderimet : 1

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga Marino Wed Jan 27, 2016 8:51 pm

ndonje tek tuk
Marino
Marino
Administrator
Administrator

Gjinia Gjinia : Male
Numri i postimeve Numri i postimeve : 10376
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 18/03/2012
Falenderimet Falenderimet : 30

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga Naqja Shkodrane1 Wed Jan 27, 2016 8:52 pm

Marino shkruajti:ndonje tek tuk
Pse te gjitha femrat e shqiperise i ke pare ti a jane apo sjane . 22 22
Naqja Shkodrane1
Naqja Shkodrane1
Super- Administrator

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1308
Vendndodhja Vendndodhja : Angli
Hobi Hobi : Mjeke
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 03/10/2015
Falenderimet Falenderimet : 1

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vajza tė virgjėra, a gjenden mė? Empty Re: Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi