♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rraca dhe racizmi!

2 posters

Shko poshtė

Rraca dhe racizmi! Empty Rraca dhe racizmi!

Mesazh nga Morena Thu Feb 03, 2011 4:46 pm

Disa mendojne qe rraca eshte nje konstrukt shoqeror per te klasifikuar
njerezit ne varesi te tipareve fizike te tyre,ndersa te tjere besojne qe
rraca eshte jo vetem nje konstrukt shoqeror por gjithashtu biologjik ne
kuptimin qe njerez te rracave te ndryshme kane tipare te ndryshme
gjenetike dhe njerez te se njejtes rrace kane tipare me te ngjashme
gjenetike ne llojin e tyre. Megjiathate, shkenca ne eksperiencen e saj
ka treguar qe njerezit bejne pjese ne te njejtin lloj te klasifikimit
biologjik dhe qe rraca nuk eshte nje faktor qe ndikon ne kete
klasifikim.

Nga pikpamja shoqerore dhe personale si e vleresoni ju dukurine e rraces
dhe rracizmit. A mendoni qe shoqeria e sotme eshte vertet ne gjendje qe
te pranoje nje shkrirje njerezishtte rracave te ndryshme ashtu sic
pranon nje shkrirje kulture anembane?


Jepni mendimit tuaj dhe diskutim te mbare...
Morena
Morena
WebMaster
WebMaster

Gjinia Gjinia : Female
Ditelindja Ditelindja : 09/12/1911
Numri i postimeve Numri i postimeve : 30651
Vendndodhja Vendndodhja : Ne kolltukun e se tashmes, me shikim nga e ardhmja...
Hobi Hobi : Muzike,letersi.
Humor Humor : Shikoni dhe vlersoni...
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 05/11/2009
Falenderimet Falenderimet : 204

http://www.shoqeriajone.com/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Rraca dhe racizmi! Empty Re: Rraca dhe racizmi!

Mesazh nga Vizitor Mon Feb 04, 2013 1:06 pm

Hitlerit i ka ngel nami,se te tere jan racista.
nese nuk do te ekzistonte racizmi do kishim vetem nje lloj race dhe jo 5.
un them nuk jam raciste se me pelqen te rri me cdo lloj race dhe kam shoqeri me zezak me kineze (arab ,braziljan )etj dhe me pelqen shoqeria e tyre por ama kur vjen puna te krijoj nje familje me ta ,sdua.... (pra jam raciste)
dhe nuk besoj se ndonje do martohej me ndonje gabel ,zezak i zi bloze qe mos duket naten :)se po te jet ndonje i bukur ndoshta
pra ky quhet racizem.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Rraca dhe racizmi! Empty Re: Rraca dhe racizmi!

Mesazh nga JK Sat May 10, 2014 6:22 pm

Askush nuk tregohet i sinqerte te thote te verteten pasi gjithsecili eshte rracist ne vetvete.
JK
JK
Mik i Forumit
Mik i Forumit

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2126
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 08/07/2013
Falenderimet Falenderimet : 11

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Rraca dhe racizmi! Empty Re: Rraca dhe racizmi!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi