♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bujar Asqeriu: Nė filmat para ’90-tės na ndalonin tė putheshim

2 posters

Shko poshtė

Bujar Asqeriu: Nė filmat para ’90-tės na ndalonin tė putheshim Empty Bujar Asqeriu: Nė filmat para ’90-tės na ndalonin tė putheshim

Mesazh nga Tironcja_omel Thu Jan 06, 2011 10:20 pm

Aktori i njohur i skenės dhe ekranit, rrėfen peripecitė, pasionet kėmbėnguljen nė rrugėn e mundimshme tė aktorit. Ai sjell detaje dhe pėrjetime mjaft interesante, si e filloi kėtė rrugė nė film dhe nė teatėr duke luajtur pėrkrah aktorėve tė mėdhenj Kadri Roshi, Sulejman Pitarka, Robert Ndrenika etj. Gjithashtu ai flet edhe pėr emocionet qė ndjen para spektatorėve kur interpreton role tė ndryshme nė drama dhe komedi.


Si e kujton Bujar Asqeriu atė djalin imcak, te “Qendra e Zėrit” e qytetit “Studenti”? Ne ishim studentė tė artit dramatik dhe ishin kontaktet e para qė ne merrnim nėpėrmjet fjalės poetike, merrnim kontaktet e para me spektatorin ose me dėgjuesin, ose me ata qė ishin bashkė studentė me ne. Dhe nė kėto raste emocioni ėshtė shumė i madhe sepse pret se si do tė reagojnė ata fakti se sa bukur e thuaj poezinė se si komunikon ajo me dėgjuesit. Mė kujtohet se ne atėherė bėnim poezitė e autorėve ai Zhak Prever etj dhe tė poetėve shqiptarė, ku mė ka ngelur nė mendje poezia e Ndoc Gjetjes “Puthja” madje dhe tani mė kujtohen vargjet e saj. “Shumė gjėra ndodhin nė rrugėn e madhe,/ Pėrse puthja tė mbetet ilegale”… mė kanė mbetur qysh atėherė kėto vargje. Dhe kjo u bė problem dhe nė shkollė qė pse tė recitohen kėto poezi sepse i quanin si poezi erotike. Mosha jonė atėherė i ndjente afėr sepse dashuria njerėzore ishte shumė e rėndėsishme dhe e madhe pėr ne nė atė kohė. Mbaj mend qė ishim tė dėshiruar qė tė dėgjonim njė fjalė tė mirė dhe ajo ishte njė punė krejt vullnetare nė atė kohė por ne e bėnim krejt me pasion dhe me dėshirė tė madhe dėgjonim tingullin e zėrit tonė, dėgjonim reagimin e shokėve dhe tė shoqeve tona.
Ajo rini e mbetur atje tashmė nė njė rini tjetėr nė njė kohė tjetėr. Ē’pengje keni prej asaj rinie?
Kur shikoj kėto vajza dhe djem qė vishen shumė bukur, qė janė tė lirshėm qė komunikojnė lirshėm qė kanė kontakte mė botėn. Ju ėshtė ēelur njė dritare e madhe dhe kanė mundėsi pėr ta eksperimentuar talentin e vet nė ēdo lloj fushe. Kur mendon tė gjitha kėto sinqerisht qė tė bėhet zemra mal. Nė bisedė me shumė italianė kur shkoj nė Itali ju them se televizioni juaj ka qenė njė dritare e madhe e lirisė pėr ne dhe ata habiten. Po ju them dhe pėr kėtė fakt ne ju duam shumė. Sepse RAI dhe televizioni italian ka qenė njė dritare e madhe pėr ne.
Ndėrkohė nga ai djali imcak simpatik i Qytetit Studenti vijmė te njė aktor i njohur tashme dhe personalitet i skenės dhe i ekranit nė pėrgjithėsi, ē’urė keni kaluar, ē’karrierė keni pasur dhe ē’ngjarje kanė kaluar nė jetėn tuaj gjatė kėsaj kohe?
Jeta e ēdo artisti ėshtė e ngarkuar me ngjarje dhe tė papritura tė mėdha dhe ndoshta kėto i japin kuptim jetės nė sensin qė artisti nė Shqipėri ka pėrballuar sfida nga mė tė ēuditshmet, nga mė tė papriturat nga mė absurdet nga mė paradoksalet. Pėrveē sfidės kryesore pėr tė prodhuar art dhe pėr tė sjell nė ekran dhe nė skenė figura artistike tė nivelit tė lartė njė nga tmerret qė kanė pėsuar artistėt shqiptarė janė konfliktet e mėdha qė kanė pasur me administratėn shtetėrore kjo ka qenė njė nga kufijtė mė tė tmerrshme mė makabre dhe mė pėrdhunuese qė do tė thosha qė administrata vazhdimisht ka qenė tutela e tmerrshme e artistėve shqiptarė. Ku pėr krijimtarinė tėnde si artist si shkrimtarė mblidheshin pesė veta nė njė zyrė tė mykur dhe vendosnin pėr fatin e artit, pėr nivelin e tij, pėr ēdo gjė. Por kėtu gjithmonė duhet duartrokitur publiku shqiptar, i cili na ka duartrokitur na ka vlerėsuar dhe ka qenė sovrani mė i madh qė ka vendosur mbi fatin e artistave shqiptarė. Kėta e ka bėrė me duartrokitjet e tij ,me vlerėsimet e tij, me opinionet e tij dhe ai i ka dhėnė nė njė sens fushėpamje apo rrugėdalje, apo hapėsirė njė artisti qė tė mos kishte frikė nga sfidat nga dilemat, nga tė papriturat. Ka qenė ai qė e ka drejtuar dhe i ka thėnė “ bravo djalė ose vajzė, vazhdo tė punosh qė tė ecėsh”.
Nė rrugėn qė ju keni bėrė drejt skenės dhe kinematografisė. A ju kujtohet ēfaqja e parė nė ekran dhe si e keni pėrjetuar atė ēast?
Filmi i parė qė kam luajtur ėshtė “Nė shtėpinė tonė” me regjisorin e madh Dhimitėr Anagnosti. Ishte nj ēudi e madhe pėr mua ishte njė e papritur e madhe isha student i veshur keq, isha student i paushqyer mirė , siē ishin gjithė moshatarėt e mi dhe dalja nė njė ekran ishte njė ēudi e madhe pėr moshėn time. Pasi mė bėri kinoprovėn, Anagnosti dhe ma aprovoi pėr tė bėrė rolin mė dukej njė ēudi e madhe qė unė do tė ballafaqohesha mė njė ekran tė madh dhe me publikun shqiptar. Dhe me thėnė tė drejtėn pasi bėhej premiera nė kinostudio mua nuk mė pėlqente vetja kur e shifja dhe pėr tu siguruar dhe pėr tė marrė njė opinion i thosha vazhdimisht Anagnostit. Hė si tė dukem unė e kam bėrė mirė roli?. E pyesja vazhdimisht sa ai nė njė moment mė tha. “po ti shikoje nuk mund ta gjykosh veten tėnde si tė duket ty” dhe unė qė i thosha nuk arrij dot tė distancohem nga ajo qė kam prodhuar aty. Nuk mė pėlqente vetja e than troē.
Kush ju ka dhėnė mė shumė emocione, skena apo ekrani?
Tė dyja kanė emocionet e veta, por teatri mbetet i pavdekshėm sepse ai ėshtė krejtėsisht tjetėr gjė. Emocionet, sadisfaksionet qė ndjen aktorin nė kontakt me publikun e drejtpėrdrejtė ėshtė i pazėvendėsueshėm. Vėrtet kamera grupi i xhirimit tė sjellin ngacmime, por 500 veta qė tė rrinė pėrballė teje nė skenė kanė njė emocion tė pazėvendėsueshėm pėr aktorin dhe magjia qė tė krijohet nė skenė ėshtė e pazėvendėsueshme pėr mua.
Si ndjeheni pėrpara “sikurit” tė teatrit dhe “tė vėrtetės: sė filmit?
Nė thelb mjeshtėria artistike ėshtė e njėjtė vetėm kėtu ndryshon raporti i mjeteve shprehėse qė pėrdor aktori nė ekran dhe nė deh nė teatėr. Nė rastin e teatrit mjetet shprehėse janė mė evidente kurse nė ekran do tė luash jo nė atė natyrshmėrinė e rėndomtė por nė njė natyrshmėri e cila tė jetė artistike dhe jo tė vulgarizohet e natyrshmja. Unė jam shumė krenar qė brezi im nė vitet 80 nė kinemanė shqiptare solli njė frymė tė re nė tėrė interpretimin kinematografik sepse derisa atėherė kinemaja shqiptare vuante trajtat e teatralitetit e cila ishte pasojė e shkollės e deklamacionit e shumė gjėrave e cila kinemaja moderne i hidhte poshtė deh nuk po i pranonte. Dhe kjo falė kontakteve nė mėnyrė tė vazhdueshme qė ne mbanim me kinemanė Evropiane dhe atė perėndimore. Kjo nė mėnyrė qoftė tė ndėrgjegjshme qoftė dhe tė pandėrgjegjshme ndikonte nė subkoishencėn tonė pėr t’i trajtuar figurat artistike nė sensin modern tė fjalės sepse ne shikonim artistė tė mėdhenj tė asaj periudhe duke filluar nga Brandoja i madh nė Amerikė dhe deri te aktorėt e mėdhenj Zhan Gaben . Zhan Maria Volonte, Zhan Pol Belmondo si dhe nga aktore tė mėdhenj italian dhe shumė regjisorė tė mėdhenj italian. Dhe ne shikonim se si silleshin aktorėt e tyre para kamerės dhe ne nuk kishim se si t’u shpėtonim kėtyre gjėrave nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė apo nė mėnyrė instiktive e merrnim kėtė aromė. Sepse nė atė periudhė shkolla e aktrimit shqiptarė nuk e kishte metodėn e lojės nė kinema.
Ndėrkohė pėrmendėm aktorėt dhe regjisorėt e mėdhenj tė botės, por ju keni luajtur dhe me aktorė tė mėdhenj tė skenės dhe tė ekranit shqiptarė. Ē’lloj emocionesh ju ka sjell puna me ta?
E para qė brezi jonė i aktorėve kishte njė lloj dashuri tė madhe, kishte njė respekt tė madh pėr aktorėt qė ishin mė tė rritur sepse ata e kishin filluar nga hiēi teatrin kinemanė madje shumė prej tyre ishin tė pashkolluar nė sensin profesional tė fjalės dhe talenti i tyre buron nga pasioni nga dėshira. Pra ata ishin bėrė aktorė tė shquar edhe pse nuk e kishin shkollėn profesionale tė aktrimit. Njė regjisor i talentuar gjen te njė person qė nuk ka luajtur kurrė tėrheqje merr jep diēka dhe ky ėshtė talenti autorial nė rastin tonė. Dhe sigurisht qė nga Kadri Roshi qė kam luajtur Sulejman Pitarka, Robert Ndrenika dhe shumė aktorė tė mėdhenj shqiptarė e kemi ulur kokėn dhe kemi mėsuar prej tyre. Dhe sot mua mė vjen mirė dhe kam parė frytet e kėsaj vėmendje qė kemi pasur neve ndaj krijimtarisė sė brezit mė tė madh dhe kėtu dua tė pėrmend aktorin e madh Vangjush Furxhiu, njė aktor i jashtėzakonshėm pėr mua njė aktor me diapazon botėrorė njė aktorė shumė i madh.
Meqė ju kujtuat tė madhin Robert Ndrenika i cili ka marrė njė ēmim nė gazetėn tonė si njeriu i vitit. A mund tė na kujtoni ndonjė moment tė punės tuaj me tė dhe ndonjė detaj nga filmi “Nė shtėpinė tonė”.
Po, te ky film e kam njohur pėr herė tė parė Robert Ndrenikėn sepse unė tre filmat e parė i kam luajtur nė kohėn kur unė isha student dhe isha duke pėrfunduar shkollėn nė akademinė e arteve. Sigurisht qė tė luaje nė atė periudhė pėrkrah kėtyre aktorėve qė ne i shikonim dhe i vlerėsojmė dhe sot e kėsaj dite si idhuj tė aktrimit shqiptarė, nuk ėshtė kaq e lehtė. Dhe mbasi kishte mbaruar filmi unė me sinqeritetin e moshės tė dėshirave, tė pasioneve tė njė tė riu , pyes Robert Ndrenikėn dhe i them: “A e pe filmin? Si t’u duk? A tė pėlqeu? Ishte bukur i thosha gjithė kuriozitet. Dhe ai duke mė parė qeshtė me mua sepse pėr mua ai ishte filmi i parė. Ai kishte shumė eksperienca ishte aktorė i konsoliduar. Ai qeshte dhe me thoshte: “Po mirė, mirė ka dalė!” me atė thjeshtėsinė e tij prej njė artisti tė madh.
Sot tek shikoni filmat tuaj ēfarė mendoni ose pėr faktin se puthja me partneren tuaj nė film nuk ekzistonte?
Nė atė kohė nuk mungonin puthjet se nuk donim ne. Kjo ndodhte sepse nuk donte skenaristi, sepse skenari shkruhej i tillė sepse nė qoftė se do tė shkruhej ashtu siē thoni juve do tė pritej skenari. Pra nuk do tė kalonte klasėn skenari pa tė vinte te regjistra kurse ne ishim tė fundit qė do ta ekzekutonim atė punė. Kėshtu qė ishte e shkallėzuar ēėshtja qė te redaksia nuk e aprovonte nė qoftė se do tė kishte skena tė tilla tė cilat ishin tė domosdoshme dhe tė nevojshme. Pėr tema tė tilla. Prandaj i kam zili aktorėt qė tė shprehen nė tėrė potencėn e qenies sė tyre nė tėrė aksesorėt e ndjesisė sė brendshme qė kanė si njerėz nė marrėdhėnie tė plota, tė sinqerta tė fuqishme midis partnerėsh. Dhe kėtu arti ciklohet dhe merr vlera tė vėrteta.
Jeni nė skenė dukė luajtur pėrpara njerėzve tuaj tė afėrt, pėrpara atyre qė nuk ju duan, pėrpara kolegėve dhe pėrpara tė panjohurve, para kujt ndjeheni mė i emocionuar?
Njerėzit e afėrm tė familjes kanė mė shumė ndikim nė psikikėn e artistit, por unė i bashkoj me publikun gjithmonė jo vetėm kur ata ekzistojnė, por dhe kur nuk ekzistojnė, jo vetėm kur ata janė prezent por dhe kur nuk janė prezent. Shpesh nė publik unė shikoj njerėzit e mi mė tė afėrt edhe kur ata mungojnė. Ky sugjestion tė jep gjithmonė energji tė mira energji pozitive. Dhe kjo ėshtė shumė e domosdoshme pėr njė artist. Tė riprodhojė dhe kur nuk ekziston tė krijoj, edhe kur nuk ekziston tė shikoj me dashamirėsi edhe kur e shikojnė pa dashamirėsi. Kjo gjė i krijon komoditet tė madh artistit edhe pėr tė prodhuar energji dhe emocione pozitive. TiranaObserver
Tironcja_omel
Tironcja_omel
Embelsira e Forumit
Embelsira e Forumit

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 9117
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 14/09/2010
Falenderimet Falenderimet : 66

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Bujar Asqeriu: Nė filmat para ’90-tės na ndalonin tė putheshim Empty Re: Bujar Asqeriu: Nė filmat para ’90-tės na ndalonin tė putheshim

Mesazh nga stv2012 Mon Mar 17, 2014 3:37 pm

Pyetje : A do pranonte Ifamshmi Bujar Asqeriu  sikur  te luante ndonje rol ne ate kohe  Gruaja e tij  dhe te puthej me ndonje mashkull (Aktor) ???? (oo) nxjerrgjuhen 
stv2012
stv2012
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Male
Ditelindja Ditelindja : 01/11/1928
Numri i postimeve Numri i postimeve : 444
Vendndodhja Vendndodhja : ÜBERALL
Hobi Hobi : LLAPIZEM ose GJUHETAR
Humor Humor : TE QAFSHA MI SHEGE SE NGELI PLONCI VARE
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 09/06/2012
Falenderimet Falenderimet : 6

http://www.BOBI PREJ TIRONE .de

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi