♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjithcka rreth femijeve....

Shko poshtė

Gjithcka rreth femijeve....  Empty Gjithcka rreth femijeve....

Mesazh nga Engjelli Shqiptare Fri Nov 26, 2010 2:56 pm

Nga si jeni rritur e si jeni mesuar ne marrdheniet interpersonale me ata qe ju rrethojne, ka shume mundesi te gjeni vehten tuaj apo thjesht te pranoni nje realitet qe nuk beni pjese. Natyra e femijeve te sotem eshte unike. Ata nuk kane piken e lidhjes me prinderit tane kur ishin femije. Sigurisht qe eshte e vertete se keta femije rriten nen nje ambjent tjeter me te evoluar, por, nuk perputhen aspak me Ne. Femijet e sotem e kane kuptuar se jane ndryshe dhe cuditen pa mase teksa na shohin qe jemi keshtu.
Cfare eshte nje femije sot? Ne rradhe te pare eshte ndryshe ne menyre absolute per arsye se paraqesin disa atribute psikologjike dhe adoptojne nje model sjelljeje te pa dokumetuar me perpara.
Ky model sjelljeje permbledh disa faktore unik, te cilet i sugjerojne atyre qe jane ne marredhenie te drejteperdrejte me ta (ne vecanti prinderit) te ndryshojne menyren se si i trajtojne dhe i edukojne me qellimin qe te arrihet nje ekuiliber. Lum ata prinder qe e kane kuptuar kete gje.

Nje femije i dikurshem sot shprehet keshtu:

Shpesh here mes meje dhe prinderve te mi ndjej ndryshim e filloj te ndihem ndryshe, ne ate moment ende me teper nis te kuptoj qe shume i ngjshem jam me ta. Hedh syte ngado, hedh nje hap perpara, qe per dike mund te quhet nje hap me mbrapa, e nis te shikoj ndryshe ose ashtu sic kam pare me pare, por, eshte serish ndryshe nga ajo cka shihja deri tani. Nuk kam frike te them cka mendoj, nuk kam fike te gjykohem, sepse e di qe dhe ju jeni si une, ju gjeni veten tek une aq sa dhe une shoh veten time tek te gjithe ju. Te gjithe jemi unik sepse kemi nje emer, ndjesi, emocione, imazhe qe per momentin jane unike dhe ne ate moment jam vetem une, je vetem ti. Ama kini parasysh se materia nga e cila perbehet trupi yne, format dhe te gjtha atributet jane te njejta. Edhe substanca e endrrave tona eshte e njejte. Kemi shume gjera te perbashketa. Hardware eshte i perbashket vetem software eshte i ndryshem dhe unik.


Te injorosh keto modele te reja sjelljeje, qe sjellin keta femijet e sotem, do te thote te krijosh nje mosekuiliber dhe crregullime ne mendjen e ketyre qenieve kaq te cmuara. Jam i mendimit se ka disa tipe femijesh te cilet dallojne ne menyren se si ata vete sillen me veten e tyre dhe me boten qe i rrethon.
Po ju njihni ndonje?! Jam super i sigurte se po. Jam teper i bindur se edhe juve te “rriturve” ju ka bere pershtypje sjellja e tyre ne nje moment apo ne nje tjeter. Me poshte do te lexoni disa nga pikat kyce qe karakterizojne keta femije qe me pas do te autonjihen si Femije te Yjeve.


1. Vijne ne kete bote “ne jete” me nje sens dhurate, ndihen shume special dhe shpesh sillen ne baze te saj.
2. Kane sensacionin qe “meritojne” te jene ketu dhe habiten kur te tjeret nuk e kuptojne kete gje.
3. Autostima per ta nuk perben nje problem.
4. Shpesh jane ata qe i tregojne prinderve se cilet jane dhe kush jane gabimet e tyre.
5. Kane probleme me autoritetet absolute qe nuk japin shpjegime dhe zgjedhje ( kur prindri thote: bej keshtu sepse keshtu them une)
6. Nuk pranojne te bejne disa gjera pershembull per ta eshte shume e veshtire te rrine e te presin ne rradhe.
7. Ndihen shume te shtypur dhe te represuar nese jane te detyruar te interagojne me sisteme rituale ne te cilat nuk aplikohet mendimi kreativ.
8. Nuk ndjejne sense faji kur prindi mundohet ti gjeneroje frike te tipit: do ta shohesh ti kur te vije babi ne shtepi. Habiten, madje mendojne: babi si fillim ben mire te vije ne shtepi..
9. Nuk jane aspak te turpshem sepse e dine qe cdo gje qe egziston egziston per ta, eshte e tyre perse te mos e marrin!!
10. Duken jo social vetem nese nuk rrethohen nga individe si ata.
11. Nese nuk kane rreth tyre persona si ata, mbyllen ne vetvehte me sensacionin se askush nuk i kupton.
12. Shkolla per ta shpreh shpesh here vend per probleme sociale.

Egzistojne rreth kater tipe femijesh: por ju mund te gjeni edhe me shume se nuk i vura celes une )

Humanisti:
I pari nga keto modele eshte ai i humanistit i cili do te kryeje punen e tij ne kontakt me masen. Jane mjeket, avocate, mesuesit, biznesmenet, politikanet e se nesermes. Do te jene ne sherbim te mases dhe jane shume aktive. Jane teper miqesore, flasin me te gjithe ne cdo lloj situate e jane shume te besueshem. Kane opinione shume te sakta. Me tej, nuk ndihen mire ne trupin fizik dhe here pas here harrojne te vendosin frena. Nuk dine te luajne me nje loder duhet ti nxjerrin te gjitha jashte, ti kene te gjitha perpara edhe nese me pas nuk i prekin fare me dore. Jane ato tip femijesh te cileve nuk i mjafton nje here ti kujtohet se duhet te rregullojne dhomen e tyre, duhet t'jua kujtoshe ne vazhdimesi sepse hutohen midis gjerave te tjera shume thjeshte. Hyne ne dhomen e tyre per ta rregulluar, por, me pas shohin ndonje liber dhe ulen e merren me te, perqindja me e madhe jane lexues shume te mire.

Konceptuali:
Tipi i dyte i ketyre femijeve eshte Konceptuali. Keta femije jane me te interesuar mbi projektet se sa mbi njerezit. Idete i bazojne gjithmone mbi konceptet qe asimilojne gjate rritjes se tyre ne ndryshimin e vetem se nuk i fitojne, thjesht i zbulojne se i kane. Jane inxhinieret, arkitektet, astronautet, pilotet e flotes marinare dhe ushtaraket e se nesermes. Nuk ndihen keq fizikisht dhe perqindja me e madhe e tyre jane sportive qe te vegjel. Kane probleme kontrolli dhe personi qe kerkojne te kontrollojne me shume eshte e jema nese behet fjale per meshkujt, ndersa femrat kerkojne te kontrollojne te atin. Nese i lihet veprim i lire mbi kete kontroll mund te shfaqen edhe probleme te renda ne te ardhmen. Gjate adoleshences ky tip femije ka tendencen te zhvilloje forma dipendece ne menyre te vecante mbi alkolin dhe cigaren.

Artisti:
Ky lloj tipi eshte shume i ndjeshem. Jane femije qe orientohen drejt artit, jane kreative, intuitive dhe kane tendencen te shprehen gjuherisht shume mire. Nuk ndalojne deri sa te mbarojne ate qe kane per te thene. Jane mesusit dhe artistat e se nesermes. Cdo gje qe bejne ne jeten e tyre e shtrojne “problemin” nga dimensioni kreativ. Nese merren me mjekesi, pergjithsisht zgjedhin te jene kirurge ose kerkues. Ne fushen e arteve te bukura jane aktore te shkelqyer. Gjate moshes 4 dhe 10 vjec ka raste ti shohesh duke praktikuar shume aktivitete kreative te ndryshme dhe mbi te gjitha praktikojne njeren per 5 minuta duke e lene menjane per te gjetur dicka tjeter. Keshtu eshte mire qe prinderit e ketyre femijeve te mos i blejne instrumentet por ti marrin ato me qera. Ky lloj femije mund te studioje 5-7 strumente te ndryshme dhe kur behet adoleshent ben zgjedhjen e tij duke ndricuar ne fushen e atij aktiviteti.

Interdimensionali:
Tipi i 4 eshte ai i interdimensionalit. Jane me te forte nga te gjithe tipet e tjere dhe qe nga mosha 1-2 vjec nuk mund te guxosh ti thuash asnje fjale. Ata pergjigjen gjithmone: << E di. Di ta bej. Me ler rehat…>> Jane femije qe do te sjellin ne kete bote filozofira dhe fe te reja, duke mos harruar konceptet shkencore. Mund t’ia lejojne vehtes te ngrene zerin mbi te tjeret sepse jane te forte fizikisht edhe sepse e kuptojne se jane ndryshe nga tipet e tjere te femijeve.
Engjelli Shqiptare
Engjelli Shqiptare
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Female
Ditelindja Ditelindja : 26/09/1992
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4056
Vendndodhja Vendndodhja : ITALI
Hobi Hobi : MUSIKA,PISHINA,GIRO
Humor Humor : ALOOOOOOOOOOOOOOOO MARMROMA
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 06/12/2009
Falenderimet Falenderimet : 132

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi