♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

666 NUMRI I MALLKUAR..

2 posters

Shko poshtė

666 NUMRI I MALLKUAR.. Empty 666 NUMRI I MALLKUAR..

Mesazh nga Vizitor Tue Mar 17, 2009 12:29 pm

Numri 666, te shumė popuj, pėrgjithėsisht, konsiderohet si kodi i djallit dhe simbolizon tė keqen, mallkimin, ferrin, antikrishtin, gjegjėsisht, ēdo gjė qė ndėrlidhet me anėn e kundėrt tė sė mirės.

Jo vetėm te popullata e zakonshme, por nė botė ekzistojnė shumė vėllazėri magji-zeze qė kėtė numėr e kanė si kod tė kontaktit ritual tė nėnshtrimit ndaj forcave tė errėta, e qė konsiderohen si ndikime polare antagoniste kundrejt sė mirės.
Edhe pse, qė nga kohėt e lagėta, e deri te ditėt e sotme, me kėtė numėr manipulohet mjaft, shumica prej nesh nuk e dinė burimin e saj tė vėrtetė. Nė fakt, numri i mallkuar 666 pėr herė tė parė pėrmendet nė Dhjatėn e Re, ku nė lidhje me tė thuhet se: "...nėse doni tė kuptoni, duhet ta pėrllogaritni numrin e bishės, sepse ai numėr ėshtė numri i njeriut dhe numėr ėshtė 666".

Sipas intepretimeve tė vjetra, "Egėrsira e madhe 666", apo ndryshe "ANTIKRISHTI", njė kohė tė gjatė duhet tė sundojė me njerėzimin dhe ky sundim do tė zgjasė nė paraqitjen e sėrishėm tė JEZUSIT, i cili, pasi tė shfaqet nė tokė, do ta mposhtė atė duke e shpėtuar njerėzimin nga ky kataklizėm qė e priste. Pas kėsaj periudhe, do tė mbretėrojė njė etapė e re e artė e pakohėsisė. (ku nuk do tė ekzistojė koha).

Identiteti i personalitetit tė mallkuar bishė, me shekuj ka qenė objekt i spekulimeve sensacionale. Duke shfrytėzuar sistemin antik tė numerologjisė, ēdo gjeneratė ka tentuar ta gjejė numrin 666 nė emrat apo nė detajet tjera biografike tė personaliteteve tė shquara historike qė janė dalluar me veprat e tyre mizore. Ky fokus, mė sė shumti ishte i pėrqendruar tek pushtuesit dhe sundimtarėt tiranė, diktatorėt e ndryshėm, si dhe prijėsit e mėdhenj ushtarakė tė historisė njerėzore. Njė kohė tė gjatė, si prioritet nė "top listėn" e personaliteteve mė tė egra tė historisė njerėzore ka qenė imperatori i ēmendur romak NERONI. Ai, pėrpos faktit se, sipas rregullave tė numerologjisė, pėr tė pėrmbushur kriterin e vlerės sė 666, emrit tė tij i mungonte dhe njė germė "N", ai, sot e kėsaj dite, ende e mban kėtė prioritet. Me njė keqardhje ndaj kundėrshtarėve tė shumtė tė tyre, Napoleoni, Hitleri dhe Stalini kanė rėnė nga kriteret e kėtij klasifikimi numerologjik. Nė vitet e fundit, mbreti i pakurorėzuar i prapėsisė, egėrsisė dhe tė keqes, okulisti Alister Krol, themeluesi i vėllazėrisė magji-zeze, e quajtur "Agimi i artė", i cili ka vdekur mė 1947, sinqerisht ka besuar se pikėrisht ai ėshtė "egėrsira Antikrisht" qė fshihet prapa numrit 666. Vetė, me plot krenari, publikisht nėnshkruhej si "Egėrsira e madhe 666", ose si "TOMEGA THERION", qė nga gjuha greke do tė thotė egėrsirė apo bishė, e qė sipas sistemit hebraik tė pėrllogaritjes numerologjike, pėrfitohet numri 666. Numri 666 mund tė haset edhe nė simbolikėn e vėllazėrive tė ndryshme masonerike, tė cilėn ata e kanė shprehur si identitet edhe nė nivele publike me karakter shtetėror. Ta zėmė, konstruksioni artistik i piramidės sė madhe e ndėrtuar nga qelqi dhe profilet e hekurit nė hyrje tė muzeut tė LUVRIT nė Paris, pėrbėhet nga 666 dritaret qelqore dhe e njėjta ėshtė ndėrtuar me urdhėr tė vetė presidentit francez Zhak Shirak.

Nė anėn tjetėr, okulistėt dhe pėrkatėsit e vėllazėrisė shpirtėrore tejet tė pėrhapur nė botė e quajtur "Newage" (Gjenerata e re), nė kėrkim tė instuticioneve zyrtare qė pėrputhen me numrin e mallkuar, kanė regjistruar se shėrbimi postar i Britanisė sė Madhe nė ishujt e Foklandės, mė vitin 1982, ka pasur numrin 666, ndėrsa njė komentim mė autentik tė mundėsisė sė lidhjes shtetėrore britanike me kėtė numėr e ka dhėnė burrėshtetasi dhe politikani anglez Tomas Mekolli. Ai konstatonte se "bisha numerike biblike" ėshtė e fshehur prapa institucionit tė njohur shtetėror britanik me 666 anėtarė. Kėtu Mekolli e kishte fjalėn pėr Parlamentin e Britanisė sė Madhe, i cili, me deputetėt dhe gjithė personelin tjetėr teknik tė punėsuar nė tė, numėron gjithsej 666 njerėz tė angazhuar.

Ndoshta kjo hamendje na duhet paksa e tepruar, por shumica sot, mendojnė se Mekolli s'ka gabuar edhe aq.
Nė fund, droja e kėtij viti pėr pėrputhshmėrinė e datės 06.06.2006, me simbolikėn e numrit 666, edhe pėrpos publicistikės sė madhe, nuk u tregua i saktė, por, ende mbetet e paqartė se, pse mediat e posaēėrisht ato me renome tė madhe botėrore kėsaj besėtytnie, i dhanė njė rėndėsi tė madhe? Mos ky fakt e dėshmon edhe mė bindshėm realitetin kaherė tė njohur se mediat e mėdha botėrore vėrtet janė tė kontrolluara nga masoneria elite globale???!

Shkruar nga Adnan Abrashi

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

666 NUMRI I MALLKUAR.. Empty Re: 666 NUMRI I MALLKUAR..

Mesazh nga Vizitor Tue Mar 17, 2009 12:45 pm

Une jam 666 kishite gje ju :gezim: Kam degjuar qe ata qe meren me magji te zez e kan simbolin e tyre 666,por si besoj ketyre gjerave.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

666 NUMRI I MALLKUAR.. Empty Re: 666 NUMRI I MALLKUAR..

Mesazh nga Vizitor Tue Mar 17, 2009 12:53 pm

as un nuk besoj mi...

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

666 NUMRI I MALLKUAR.. Empty Re: 666 NUMRI I MALLKUAR..

Mesazh nga Tironcja_omel Fri Oct 08, 2010 10:11 pm

Nuk di ne duhet besuar apo jo tek ky nr....por une ne te vertete nr 6 e kam shume ters...kam pare nje dite nje film me kete nr 666 dhe me eshte fiksuar keq!!!!
Tironcja_omel
Tironcja_omel
Embelsira e Forumit
Embelsira e Forumit

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 9117
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 14/09/2010
Falenderimet Falenderimet : 66

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

666 NUMRI I MALLKUAR.. Empty Re: 666 NUMRI I MALLKUAR..

Mesazh nga JK Sun Sep 07, 2014 5:22 pm

Misteret e numrit 666
Numri 666, te shumė popuj, pėrgjithėsisht, konsiderohet si kodi i djallit dhe simbolizon tė keqen, mallkimin, ferrin, antikrishtin, gjegjėsisht, ēdo gjė qė ndėrlidhet me anėn e kundėrt tė sė mirės.
Jo vetėm te popullata e zakonshme, por nė botė ekzistojnė shumė vėllazėri magji-zeze qė kėtė numėr e kanė si kod tė kontaktit ritual tė nėnshtrimit ndaj forcave tė errėta, e qė konsiderohen si ndikime polare antagoniste kundrejt sė mirės.
Edhe pse, qė nga kohėt e lagėta, e deri te ditėt e sotme, me kėtė numėr manipulohet mjaft, shumica prej nesh nuk e dinė burimin e saj tė vėrtetė. Nė fakt, numri i mallkuar 666 pėr herė tė parė pėrmendet nė Dhjatėn e Re, ku nė lidhje me tė thuhet se: "...nėse doni tė kuptoni, duhet ta pėrllogaritni numrin e bishės, sepse ai numėr ėshtė numri i njeriut dhe numėr ėshtė 666".
Sipas intepretimeve tė vjetra, "Egėrsira e madhe 666", apo ndryshe "ANTIKRISHTI", njė kohė tė gjatė duhet tė sundojė me njerėzimin dhe ky sundim do tė zgjasė nė paraqitjen e sėrishėm tė JEZUSIT, i cili, pasi tė shfaqet nė tokė, do ta mposhtė atė duke e shpėtuar njerėzimin nga ky kataklizėm qė e priste. Pas kėsaj periudhe, do tė mbretėrojė njė etapė e re e artė e pakohėsisė. (ku nuk do tė ekzistojė koha).Identiteti i personalitetit tė mallkuar bishė, me shekuj ka qenė objekt i spekulimeve sensacionale. Duke shfrytėzuar sistemin antik tė numerologjisė, ēdo gjeneratė ka tentuar ta gjejė numrin 666 nė emrat apo nė detajet tjera biografike tė personaliteteve tė shquara historike qė janė dalluar me veprat e tyre mizore. Ky fokus, mė sė shumti ishte i pėrqendruar tek pushtuesit dhe sundimtarėt tiranė, diktatorėt e ndryshėm, si dhe prijėsit e mėdhenj ushtarakė tė historisė njerėzore. Njė kohė tė gjatė, si prioritet nė "top listėn" e personaliteteve mė tė egra tė historisė njerėzore ka qenė imperatori i ēmendur romak NERONI. Ai, pėrpos faktit se, sipas rregullave tė numerologjisė, pėr tė pėrmbushur kriterin e vlerės sė 666, emrit tė tij i mungonte dhe njė germė "N", ai, sot e kėsaj dite, ende e mban kėtė prioritet. Me njė keqardhje ndaj kundėrshtarėve tė shumtė tė tyre, Napoleoni, Hitleri dhe Stalini kanė rėnė nga kriteret e kėtij klasifikimi numerologjik. Nė vitet e fundit, mbreti i pakurorėzuar i prapėsisė, egėrsisė dhe tė keqes, okulisti Alister Krol, themeluesi i vėllazėrisė magji-zeze, e quajtur "Agimi i artė", i cili ka vdekur mė 1947, sinqerisht ka besuar se pikėrisht ai ėshtė "egėrsira Antikrisht" qė fshihet prapa numrit 666. Vetė, me plot krenari, publikisht nėnshkruhej si "Egėrsira e madhe 666", ose si "TOMEGA THERION", qė nga gjuha greke do tė thotė egėrsirė apo bishė, e qė sipas sistemit hebraik tė pėrllogaritjes numerologjike, pėrfitohet numri 666. Numri 666 mund tė haset edhe nė simbolikėn e vėllazėrive tė ndryshme masonerike, tė cilėn ata e kanė shprehur si identitet edhe nė nivele publike me karakter shtetėror. Ta zėmė, konstruksioni artistik i piramidės sė madhe e ndėrtuar nga qelqi dhe profilet e hekurit nė hyrje tė muzeut tė LUVRIT nė Paris, pėrbėhet nga 666 dritaret qelqore dhe e njėjta ėshtė ndėrtuar me urdhėr tė vetė presidentit francez Zhak Shirak.
Nė anėn tjetėr, okulistėt dhe pėrkatėsit e vėllazėrisė shpirtėrore tejet tė pėrhapur nė botė e quajtur "Newage" (Gjenerata e re), nė kėrkim tė instuticioneve zyrtare qė pėrputhen me numrin e mallkuar, kanė regjistruar se shėrbimi postar i Britanisė sė Madhe nė ishujt e Foklandės, mė vitin 1982, ka pasur numrin 666, ndėrsa njė komentim mė autentik tė mundėsisė sė lidhjes shtetėrore britanike me kėtė numėr e ka dhėnė burrėshtetasi dhe politikani anglez Tomas Mekolli. Ai konstatonte se "bisha numerike biblike" ėshtė e fshehur prapa institucionit tė njohur shtetėror britanik me 666 anėtarė. Kėtu Mekolli e kishte fjalėn pėr Parlamentin e Britanisė sė Madhe, i cili, me deputetėt dhe gjithė personelin tjetėr teknik tė punėsuar nė tė, numėron gjithsej 666 njerėz tė angazhuar.
Ndoshta kjo hamendje na duhet paksa e tepruar, por shumica sot, mendojnė se Mekolli s'ka gabuar edhe aq.
Nė fund, droja e kėtij viti pėr pėrputhshmėrinė e datės 06.06.2006, me simbolikėn e numrit 666, edhe pėrpos publicistikės sė madhe, nuk u tregua i saktė, por, ende mbetet e paqartė se, pse mediat e posaēėrisht ato me renome tė madhe botėrore kėsaj besėtytnie, i dhanė njė rėndėsi tė madhe? Mos ky fakt e dėshmon edhe mė bindshėm realitetin kaherė tė njohur se mediat e mėdha botėrore vėrtet janė tė kontrolluara nga masoneria elite globale???!
JK
JK
Mik i Forumit
Mik i Forumit

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2126
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 08/07/2013
Falenderimet Falenderimet : 11

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

666 NUMRI I MALLKUAR.. Empty Re: 666 NUMRI I MALLKUAR..

Mesazh nga JK Sun Sep 07, 2014 5:23 pm

666- Numri i shtazės
Numri i shtazės ėshtė njė koncept nga Zbulesa e Gjonit tė Besėlidhjen sė Re tė Biblės sė krishterė. Nė tekstet biblike moderne numri i shtazės ėshtė 666, megjithėse shfaqet nė vend tė tij edhe tė paktėn nė njė burim tė lashtė. Kjo ēėshtje ėshtė burim kundėrshtimesh pėr shumė grupe kishash dhe teologėsh. Disa shkollarė debatojnė qė numri ėshtė njė kod (ēelės) pėr Perandorin romak Neronin.

Ndryshe nga ē“besohet zakonisht, nuk ėshtė numri qė tregon Satanin, por shenja e ndonjė personaliteti njerėzor qė do tė vijė apo ka ardhur tashmė (sipas shpjegimeve tė disa kishave), dhe zotėrimi i tij mbi botė do tė tregohet nga njė numėr i tillė.
Hamendėsime

Shpjegimi kabala
Sorat – demoni diellor i kundėrvihet shpirtit diellor “Krishtit” – Antikrishti. Sipas njė studimi tė bazuar mbi kabalėn numri 666 ėshtė shprehje e njė emri apo fjale.

400 + 200 + 6 + 60 = 666
ם ו ך ת
tav resh vav sameh
T Ra O S = SORAT

Shpjegimi alegorik
Shpjegime historike
Mendohet qė Gjoni, kur shkroi zbulesėn e tij, donte tė mbronte bashkėsinė e krishtere. Sepse personi qė pėrfaqėsonte shtazėn, nuk ishte askush tjeter veēse perandori romak Neron, shkaktar i shtypjes sė dhunshme kundėr tė krishterėve, nė tė cilėn vdiqėn Pjetri dhe Pali. Nė tė vėrtetė, si nė greqishten e lashtė, ashtu edhe nė hebraisht numrat shkruheshin duke pėrdorur shkronjat e alfabetit. Nėse pėrdoren bashkėtingėlloret hebraike tė emrit QeSaR NeRON (קסר נרון) del se:

Q (qof) = 100
S (samekh) = 60
R (resh) = 200
N (nun) = 50
R (resh) = 200
O (waw) = 6
N (nun) = 50
shuma e tyre ėshtė pikėrisht 666. Duhet tė shėnohet qė zanorja O qė lidhet nė tė vėrtetė me bashkėtingėlloren W e cila ėshtė njė ēėshtje mėsimi, ēka do tė thotė njė bashkėtingėllore shėrbente pėr tė shmangur keqkuptime (keqshqiptime) nė lexim. Sidoqoftė “Zbulesa e Gjonit” ėshtė shkruar pas vdejes sė Neronit, pra pas vitit 68 e.r.

Ėshtė pėr tu pėrmendur edhe njė fakt tjetėr qė emri i Jezusit, Krishtit, jep si pėrfundim numrin 888.

I = 10 (iota)
e = 8 (eta)
s = 200 (sigma)
o = 70 (omikron)
u = 400 (upsilon)
s = 200 (sigma)
Kjo nuk ėshtė e rastėsishme, siē dihet, numrat 7 dhe 3 janė tė parapėlqyer nė Bibėl, bota u krijua nė 7 ditė, shtatė lopėt e majme dhe tė dobėta nė historinė e Moisiut; gjithė kjo nuk ėshtė pra rastėsore. Numri 666 paraqet atė qė njeriu do tė bėhet, por nuk do tė bėhet pa ndihmėn e Perėndisė, pra i pėrsosur. Numri 6 i afrohet shumė numrit tė pėrsosur 7; numri 8 tregon botėn pas krijimit, fillimin e njė jete tė re, kur Jezusi, Krishti, do tė qeverisė njerėzimin.

Shpjegime eskatologjike

Kodi vizor

Kodi vizor me tre vijat e dyfishta tė stėrgjatura pėr ndarjen e blloqeve shifrore dhe njė vijė e koduar e dyfishtė si 6 (shifra e parė nė bllokun e djathtė).Kodi vizor qė gjendet praktikisht nė ēdo produkt ka tre shenja ndarėse, vizat mė tė gjata, qė janė pikėrisht tre gjashta. Edhe pse ato nuk shihen, kėto kode janė tė pranishėm nė shiritėt magnetikė tė ēdo “karte”, pėrfshirė kartat e kreditit dhe bankomatėt. Kjo shikohet nga disa njerėz si pėrmbushja e profecisė sipas sė cilės “askush nuk do tė mund tė shesė apo blejė” nėse nuk do tė kishte Numrin e Shtazės

Vetėm fakti, qė njė profeci e lashtė 2000 vjeēare tė ketė parathėnė kėtė shėnim tė mallrave, ėshtė i habitshėm./kuriozitete dhe enigma
JK
JK
Mik i Forumit
Mik i Forumit

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2126
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 08/07/2013
Falenderimet Falenderimet : 11

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

666 NUMRI I MALLKUAR.. Empty Re: 666 NUMRI I MALLKUAR..

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi