♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FSHF bėn publike 12 pikat ku do tė mbėshtetet pėr dėnimin e Serbisė

Shko poshtė

FSHF bėn publike 12 pikat ku do tė mbėshtetet pėr dėnimin e Serbisė Empty FSHF bėn publike 12 pikat ku do tė mbėshtetet pėr dėnimin e Serbisė

Mesazh nga Ylli Fri Oct 17, 2014 11:24 am

Publikuar: 10:57 / 17.10.2014

FSHF bėn publike 12 pikat ku do tė mbėshtetet pėr dėnimin e Serbisė Fshf-b-euml-n-publike-12-pikat-ku-do-t-euml-mb-euml-shtetet-p-euml-r-d-euml-nimin-e-serbis-euml_hd

Federata Shqiptare e Futbollit ka bėrė dje gati pjesėn kryesore tė dosjes juridike ku do tė mbėshtesė kėrkesėn e saj drejtuar UEFA-s pėr tė marrė nė tavolinė tri pikėt e ndeshjes me Serbinė.

Nė fakt, janė 12 pika qė pėrshkruajnė shkeljet qė u panė si nga tė pranishmit nė stadium dhe nė televizion. Bashkė me to do tė ketė patjetėr edhe pamjet filmike dhe foto pėr tė ilustruar ngjarjet.

Para dy ditėsh UEFA ka bėrė tė ditur dhe ēėshtjet pėr tė cilat do tė hetojė dy kombėtaret. Serbia do tė hetohet pėr “organizim tė mangėt”, “fishekzjarrė tė ndezur nė stadium”, “prani tė flakėhedhėsve”, “turmė e rrėmujshme”, “zaptim fushe” nga tifozėt dhe pėrdorim i lazerit. Shqipėria do tė hetohet pėr “refuzim kthimi nė fushė” dhe ekspozim tė njė “baneri tė paligjshėm”. Nė datėn 23 tetor do tė publikohet dhe vendimi pėrfundimtar nga UEFA.

1.Janė hedhur gurė nė drejtim ėt autobusit qė po transportonte kombėtaren shqiptare nė stadium.

2.Nė stadium, pėrpara se skuadra tė dilte nė nxemje njė copė betoni ka goditur zyrtarė tė lartė tė federatės shqiptare, prova zotėrohet nga delegati i UEFA-s.

3.Nė ēdo moment kur lojtarėt shqiptarė dilnin nga fusha shoqėroheshin me njė irritim agresiv nga shkallėt e stadiumit.

4.Pas nxemjes, lojtarėt u goditėn me njė breshėri monedhash, ēakmakėsh dhe sendesh tė tjera ndėrkohė qė largoheshin nga fusha.

5.Gjatė gjithė nxemjes, lojtarėt shqiptarė u shoqėruan nga kori i 30.000 tė pranishmėve tė cilėt brohorisnin “ vritini shqiptarėt” ose vdekje pėr shqiptarėt.

6.Tifozė tė shumtė qėndronin mbi kangjella tė pa shqetėsuar nga forcat e policisė.

7. Pėrpara se tė ekzekutoheshin himnet kombėtare banda muzikore luajti njė marsh nacionalist i cili nuk ishte pjesė e programit duke i dhėnė udhė njė shpėrthimi nacionalist nė stadium.

8.Himni shqiptar vėrshėllehet nė masė duke u bėrė i padėgjueshėm pėr tė pranishmit nė tribuna dhe ata qė e ndiqnin nga ekrani.

9.Nė fushė janė hedhur gurė, sende tė forta, ēakmakė dhe fishekzjarrė, tė cilat kanė ndikuar pėr keq nė atmosferėn e lojės dhe janė evidentuar nga pamjet filmike. Tre lojtarėt qė dolėn nė nxjemje, pas fillimit tė ndeshjes u goditėn me sende tė forta aq, sa zyrtarėt e ndeshjes u detyruan qė tė ndėrronin pozicionin e zhvillimit tė saj.

10.Huliganė hyn nė fushėn e lojės duke goditur me karrige, grushte e shkelma futbollistėt e kombėtares shqiptare, ndėrsa mė pas lojtarėt u goditėn edhe nga forca tė sigurisė nė stadium.

11.Gjate rrugės qė tė ēon nėn tunelin e dhomave tė zhveshjes, futbollistėt shqiptarė, janė goditur vazhdimisht nga tifozė, forca tė sigurisė nė stadium dhe policė.

12.Gjithashtu, para se futbollistėt shqiptarė tė lejoheshin tė dilnin nga stadiumi, me urdhėr tė Prokurorit te Beogradit (sipas deklaratės sė policisė), i gjithė stafi dhe lojtarėt e ekipit kombėtar u kontrolluan fizikisht njė pėr njė, sė bashku me sendet personale.


Ylli
Ylli
Administrator
Administrator

Gjinia Gjinia : Male
Ditelindja Ditelindja : 06/03/1980
Numri i postimeve Numri i postimeve : 33025
Vendndodhja Vendndodhja : Republika e Kosovės
Hobi Hobi : Inxhinier Mekanik / Ekonomist
Humor Humor : Kisha dikur...por
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 12/11/2008
Falenderimet Falenderimet : 91

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi