♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ēfarė kanė thėnė Mandela, Gandi, Ajnshtajni... rreth luftės nė Palestinė?

Shko poshtė

Ēfarė kanė thėnė Mandela, Gandi, Ajnshtajni... rreth luftės nė Palestinė? Empty Ēfarė kanė thėnė Mandela, Gandi, Ajnshtajni... rreth luftės nė Palestinė?

Mesazh nga Ylli Tue Jul 22, 2014 11:09 am

Publikuar: 10:23 / 22.07.2014

Ēfarė kanė thėnė Mandela, Gandi, Ajnshtajni... rreth luftės nė Palestinė? Ccedil-far-euml-kan-euml-th-euml-n-euml-mandela-gandi-ajnshtajni-rreth-luft-euml-s-n-euml-palestin-euml_hd


Terrori izraelit kundėr palestinezėve vazhdon. Vitet kalojnė dhe nė territorin e pushtuar pa shumė tė drejta themelore vėrehen efekte tė thella tek palestinezėt. Ata, sot nė shekullin 21, janė tė vrarė pa mėshirė, tė shkatėrruar, tė larguar nga shtėpitė. Ata kanė tė krijuara plagė edhe tė tjera qė kurrė nuk do tė shėrohen. Palestina edhe njė herė po vdes.

Terrori izraelit kundėr palestinezėve po zgjat mė shumė se gjysmė shekulli. Pėr padrejtėsinė atje kanė folur shumė njerėz. Ata kanė kėrkuar drejtėsi pėr tė pafajshmit, duke u lutur qė tanket, armėt, raketat... tė mbeten vetėm nė histori, duke u lutur qė fjala "pushtim" tė ekzistoj vetėm nė fjalor.

Ata kanė dashur tė tėrheqin vėmendjen tonė rreth gjendjes sė vėshtirė tė palestinezėve, por bota i ka injoruar, transmeton Telegrafi.

Sot Palestina pėrsėri ėshtė e zhytur nė gjak, vuajnė fėmijėt e pafajshėm, fėmijė tė tjerė vdesin nė duart e prindėrve tė tyre dhe ata qė nuk mund tė ndalojnė gjakderdhjen heshtin.

Pėr kėtė po iu sjellim citate nga njerėz tė cilėt nuk kanė heshtur edhe mė herėt, tė cilėt janė lutur pėr Palestinėn dhe kanė vėnė nė pah terrorin tė cilin e kanė ushtruar izraelitėt, transmeton Telegrafi.

“Palestina ėshtė cimento qė mban botėn arabe ose eksploziv qė do ta hidhte nė erė atė” – Yasser Arafat.

"Argumenti zionist qė justifikon pushtimin nga Izraeli tė Palestinės arabe nuk ka bazė inteligjente apo ligjore nė historinė dhe fenė e tyre" - Malcolm X.

"Mė sė shumti do tė mė pikėllonte tė shoh se si sionistėt (hebrenjtė) ua bėjnė palestinezėve atė qė nazistėt ua bėnė hebrenjve” - Albert Einstein.

"Ne e dimė se liria jonė ėshtė e paplotė pa lirinė e palestinezėve" - Nelson Mandela.

"Palestina i pėrket arabėve, si Anglia qė u takon anglezėve dhe Franca – francezėve. Ėshtė e gabuar t’iu imponohen hebrenjtė arabėve" - Mahatma Gandhi.

"Palestinezėt janė tė ballafaquar me aparteid, sepse ligjet dhe rregullat qė zbatohen pėr hebrenjtė nuk zbatohen pėr ata. Kjo ndikon nė arsim, punėsim, martesė, strehim dhe tė gjitha aspektet e tjera tė jetės sė pėrditshme tė njerėzve. Nė shumė mėnyra, kjo ėshtė e ngjashme me sistemin e aparteidit nė Afrikėn e Jugut..." – PACBI.

"Kontrolli i pėshtirė dhe drakonian qė Izraeli kryen kundėr territorit tė rrethuar palestinez nė Gaza dhe nė Bregun Perėndimor tė pushtuar (duke pėrfshirė Jerusalemin Lindor) dhe mohimi i sė drejtės sė refugjatėve tė kthehen nė shtėpitė e tyre nė Izrael, kėrkon qė tė gjithė njerėzit nė mbarė botėn tė mbėshtesin palestinezėt nė ēlirimin e tyre jo tė dhunshėm" - Roger Waters.

“Ekziston njė Palestinė e cila ėshtė tek tė gjithė ne. Palestina e cila duhet tė jetė e shpėtuar. Palestinė e lirė nė tė cilėn jetojnė tė gjithė njerėzit, pavarėsisht racės, religjionit apo ngjyrės. Palestinė nė tė cilėn fjala ‘OKUPIM’ domethėnė vetėm atė qė ėshtė e shkruar nė fjalor dhe jo diēka qė lidhet me vrasje, shkatėrrim, dhimbje, vuajtje, izolim dhe kufizime tė cilat Izraeli i ka ‘injektuar’ nė kėtė FJALĖ” - Refaat Alareer. /Telegrafi/
Ylli
Ylli
Administrator
Administrator

Gjinia Gjinia : Male
Ditelindja Ditelindja : 06/03/1980
Numri i postimeve Numri i postimeve : 33025
Vendndodhja Vendndodhja : Republika e Kosovės
Hobi Hobi : Inxhinier Mekanik / Ekonomist
Humor Humor : Kisha dikur...por
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 12/11/2008
Falenderimet Falenderimet : 91

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi