♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rrėnqethėse: Luanesha vret nėnėn shimpanzė, por shikoni ēfarė bėri me foshnjėn e saj (Foto)

Shko poshtė

Rrėnqethėse: Luanesha vret nėnėn shimpanzė, por shikoni ēfarė bėri me foshnjėn e saj (Foto) Empty Rrėnqethėse: Luanesha vret nėnėn shimpanzė, por shikoni ēfarė bėri me foshnjėn e saj (Foto)

Mesazh nga Ylli Fri Apr 18, 2014 11:06 am

Publikuar: 17:53 / 17.04.2014

Rrėnqethėse: Luanesha vret nėnėn shimpanzė, por shikoni ēfarė bėri me foshnjėn e saj (Foto) Rr-euml-nqeth-euml-se-luanesha-vret-n-euml-n-euml-n-shimpanz-euml-por-shikoni-ccedil-far-euml-b-euml-ri-me-foshnj-euml-n-e-saj-foto_hd

Fotografėt, Evan Schiller dhe Lisa Holzwarth, ishin dėshmitarė tė njė ngjarje tė jashtėzakonshme nė njė udhėtim tė tyre nė veri tė Botsuanės, ku ata janė pėrballur me njė grup tė madh prej 30-40 shimpanzash kaotike qė po ndiqeshin nga njė tufė e luanėve.

Fotografėt kanė arritur tė kapin momente tė jashtėzakonshme nga ndjekja e luanėve. Luanėt po murmuronin teksa klithmat e shimpanzave nuk ndaleshin sipas fotografėve.

Por, ajo qė ndodhi mes kėtyre specieve ėshtė shokuese dhe ėshtė kapur nė disa imazhe, tė cilėt duhet t'i shikoni mė poshtė.

--------------------------------------------------------------------------------

Njė shimpanzė femėr tentoi tė ikte bashkė me foshnjėn e saj, por nuk kishte fat. Njė luaneshė e zuri dhe e kafshoi nė qafė.


Rrėnqethėse: Luanesha vret nėnėn shimpanzė, por shikoni ēfarė bėri me foshnjėn e saj (Foto) Kafshimi%20i%20nenes

Luanesha nuk ishte nė dijeni pėr atė qė po ndodhte, por e kuptoi se ishte njė foshnje njė muajshe e nėnės shimpanzė, e cila doli pranė trupit tė nėnės shimpanzė.

Rrėnqethėse: Luanesha vret nėnėn shimpanzė, por shikoni ēfarė bėri me foshnjėn e saj (Foto) Foshnaj%202


Menjėherė, foshnja e nėnės shimpanzė tentoi tė ikte, por ishte tepėr e dobėt pėr t'u ngjitur nė pemė. Luanesha u befasua dhe u afrua pėr tė parė atė qė po ndodhte.

Rrėnqethėse: Luanesha vret nėnėn shimpanzė, por shikoni ēfarė bėri me foshnjėn e saj (Foto) Foshnja%203

Befasisht, nė vend se tė vriste foshnjėn, luanesha filloi tė luante me shimpanzėn e vogėl.

Rrėnqethėse: Luanesha vret nėnėn shimpanzė, por shikoni ēfarė bėri me foshnjėn e saj (Foto) Foshnja%204

Ajo ishte sa kurioze, aq edhe gjentile nė veprimet e saj.

Rrėnqethėse: Luanesha vret nėnėn shimpanzė, por shikoni ēfarė bėri me foshnjėn e saj (Foto) Foshnja%205

"Foshnja po tregonte shenja tė dhimbjeve fizike dhe tė lodhjes nga gjithė ajo qė ndodhi. Luanesha e mori beben e vogėl nė gojėn e saj. Ishte agoni pėr ne ajo qė kemi parė. E kam ndaluar regjistrimin e atyre pamjeve, pasi ishin tė vėshtira pėr t'u shikuar. Prisja qė luanesha tė kapėrdinte tė tėrėn foshnjėn shimpanzė".

Rrėnqethėse: Luanesha vret nėnėn shimpanzė, por shikoni ēfarė bėri me foshnjėn e saj (Foto) Foshnja%206

Befasisht, foshnja e vogėl u pėrgjigj. Shpejt filloi tė mbahej pėr gjoksin e luaneshės dhe madje tentoi tė ta pėrqafonte.

Rrėnqethėse: Luanesha vret nėnėn shimpanzė, por shikoni ēfarė bėri me foshnjėn e saj (Foto) Foshnja%207

Krejt rastėsisht, dy luanė u shfaqėn nė skenė. Luanesha tregoi shenja tė agresivitetit ndaj tyre. A po e mbronte ajo foshnjėn qė e kishte gjetur?

Rrėnqethėse: Luanesha vret nėnėn shimpanzė, por shikoni ēfarė bėri me foshnjėn e saj (Foto) Fosshnja%208

Nė ndėrkohė babai po shikonte gjithēka nga njė distancė prej njė peme, duke pritur momentin e duhur pėr tė shpėtuar kėlyshin e tij. Ai qėndroi i qetė, duke mos tėrhequr vėmendjen kah ai, por duke pėrcjellur veprimet e luanėve.

Rrėnqethėse: Luanesha vret nėnėn shimpanzė, por shikoni ēfarė bėri me foshnjėn e saj (Foto) Foshnja%209

Dhe nė fund pas disa momentesh ai bėri veprimin e pritur dhe e mori foshnjėn nė pemė nė momentin e parė qė ai ka mundur ta bėjė kėtė. Shpėtimtari ėshtė i ati i foshnjės shimpanzė.

Rrėnqethėse: Luanesha vret nėnėn shimpanzė, por shikoni ēfarė bėri me foshnjėn e saj (Foto) Foshnja%2010

Ky tregim ėshtė impresiv pėr shumė gjėra qė ndodhėn. Duke filluar nga gjentilesa e luaneshės me foshnjėn shimipanzė e deri te guximi i tė atit pėr tė shpėtuar foshnjėn. Cila prej kėtyre gjėrave ju la mė shumė pėrshtypje, apo mė shumė ju lanė pėrshtypje fotografėt qė arritėn t'i fotografojnė tė gjitha kėto momente?

/telegrafi.com
Ylli
Ylli
Administrator
Administrator

Gjinia Gjinia : Male
Ditelindja Ditelindja : 06/03/1980
Numri i postimeve Numri i postimeve : 33025
Vendndodhja Vendndodhja : Republika e Kosovės
Hobi Hobi : Inxhinier Mekanik / Ekonomist
Humor Humor : Kisha dikur...por
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 12/11/2008
Falenderimet Falenderimet : 91

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi