♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fshati pa rrugė

2 posters

Shko poshtė

Fshati pa rrugė  Empty Fshati pa rrugė

Mesazh nga Love Wed Jan 22, 2014 1:21 pm

Fshati pa rrugė  2itjxn5
E ėndėrroni njė jetė tė thjeshtė? Kėtė mund ta gjeni nė Holandė, nė njė fshat pa rrugė. I quajtur ‘Venediku i Holandės’, fshati Giethorn s’ka rrugė, pasi udhėtimin duhet ta bėni vetėm me varkė.
Pėr dikė qė ėndėrron jetė tė thjeshtė, ndoshta duhet ta konsiderojė mundėsinė e lėvizjes drejt Giethorn, nė Holandė. Njė fshat i vjetėr pa rrugė, dhe e vetmja lidhje nė tė ėshtė pėrmes ujit, pėrmes disa kanaleve tė bukura apo nė kėmbė pėrmes urave tė saj tė drurit.

Vendėsit pėrdorin varka pėr t’u sill rreth e pėrqark, ndėrsa veturat duhet tė mbesin jashtė fshatit. I vendosur nė provincėn e Overijssel, janė 4 milje tė kanaleve dhe shtėpi tė fermerėve, qė tė kthejnė nė Shekullin XVIII.

Pėr kėtė, nuk ėshtė e befasishme qė Giethoorn ėshtė njė atraksion pėr turistė dhe e ka marrė emrin si ‘Venediku i Holandės’. Udhėtimi me vela dhe turi me guidė i kėtij kanali, janė disa nga mėnyrat se si t’i zbuloni bukuritė e kėtij vendi.

Fshati ishte formuar nga njė grup i tė arratisurve nga rajoni i Mesdheut, rreth vitit 1230 para Krishtit. Ai u bė i njohur nė vitin 1958, kur u shfaq nė filmin ‘Fanfare’, tė cilin e kishte bėrė regjisori holandez Bert Haanstra.
Love
Love
Super-Moderator
Super-Moderator

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 6788
Vendndodhja Vendndodhja : durress ke cesmja ferres
Hobi Hobi : te gjitha gjojna e bukrua
Humor Humor : te qafte jotem majmun
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 07/09/2010
Falenderimet Falenderimet : 30

http://www.shoqeriajone.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Fshati pa rrugė  Empty Re: Fshati pa rrugė

Mesazh nga Marino Wed Jan 22, 2014 1:24 pm

as semafore spaska hahahah
Marino
Marino
Administrator
Administrator

Gjinia Gjinia : Male
Numri i postimeve Numri i postimeve : 10376
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 18/03/2012
Falenderimet Falenderimet : 30

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi