♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perla forumore!

+4
Hera
Eri dr
MONDI
Love
8 posters

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Perla forumore! Empty Perla forumore!

Mesazh nga Love Thu Nov 04, 2010 9:36 am

Perla forumore!

Nje pjese te cmuar te kohes e kalojme ketu, kush me shume e kush me pak. Kalojme ketej e leme gjurmet tona, …..Ikim, shtegtojme, thithim nektare ne tjera lule dhe ca nuk kthehen, ca kthehen,….. e ca kthehen ne nje apo nje forme tjeter. Ajo/ai qe mbetet ketu dhe qe na pret gjithnje zemerhapur eshte forumivirtual, cdo here I fresket, me gjurmet tona qe kemi lene ketej, dhe, gjurmet nuk harrohen kurre, kurren e kurres, ato jane shembelltyre jona qe qofte me prezencen tone apo jo, nuk do harrohen aq lehte. Ca nga to jane te keqija e ca nga to vertete jane perla qe kohe pas kohe ja vlene te kthehemi e ti lexojm, rilexojm e prape ti rilexojm. Anetaret vine, shkojne, treten udhekryqeve te botes por gjurmet ( perlat – ato me te bukurat te shkruara me thjeshtesi apo delikatese ) ato qe une dua ti trajtoje ne keet teme jane margaritaret qe shendritin ketej dhe ju bejne te kujtoheni kohe pas kohe.

Ju ftoje qe ne kete teme te sillen ato shkrime te shkruara nga nje anetar apo ish – anetar i cilin shkrim ka lene tek ju nje mbreslenje te vacant dhe konsideroni si perle forumore. Ju kasha lutur qe te fokusoheni e te sillni vetem shkrimet kur jeni te sigurt qe e ka shkruar anetari.
Love
Love
Super-Moderator
Super-Moderator

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 6788
Vendndodhja Vendndodhja : durress ke cesmja ferres
Hobi Hobi : te gjitha gjojna e bukrua
Humor Humor : te qafte jotem majmun
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 07/09/2010
Falenderimet Falenderimet : 30

http://www.shoqeriajone.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Love Thu Nov 04, 2010 2:13 pm

Mua me beri pershtypje shume ky tregim

DASHURIA DHE KOHA
Mesazh nga arome_trendafili prej Sun Oct 24, 2010 12:24 pm

Na ishte seē na ishte. Na ishte njė herė njė ishull nė tė cilin jetonin ndjenjat dhe vlerat tjera njerėzore: vullneti i mirė, brenga, dituria... dhe, nė mes tjerash, nė kėtė bashkėsi ishte edhe dashuria.
Njė ditė, ata kuptojnė se ishulli i tyre do tė fundoset, andaj, pėrgatitėn barkat dhe mjetet tjera tė lundrimit pėr njė evakuim emergjent nga ishulli. Nga tė gjithė tė tjerėt, vetėm DASHURIA fillimisht nuk deshi tė largohet dhe vendosi tė qėndronte deri nė fund aty. Kur ishulli u rrezikua aq nga zhytja, nė momentin e fundit, DASHURIA vendosi tė kėrkoj ndihmėn e shpėtimit.
Me barkė nė ikje, afėr saj, sė pari kalon PASURIA, dhe DASHURIA e lut qė ta merr edhe atė me veti. Por, PASURIA si gjithnjė krenare nė vete e refuzon me kėto fjalė:
- “Nuk mundem tė tė marr DASHURI, sepse barka ime ėshtė pėrplot me flori, dhe, nėse do tė na bashkėngjitėsh edhe ti, nga pesha e tepėrt ekziston rreziku qė tė tytė sė bashku tė fundosemi nė ujė.”
Pas kėtij refuzimi, pa i humbur nė tėrėsi shpresat, DASHURIA vendosi ta pyeste KRENARINĖ, e cila, me barkėn e vetė madhėshtore, po ashtu kaloi atypari.
- “KRENARI, po tė lutem! A mundesh tė mė marrėsh me vete edhe mua?
- “Nuk mundem tė tė ndihmoj, DASHURI. – pėrgjigjet prerė KRENARIA – “Kėtu tek unė ėshtė aq pėrsosur, saqė, nėse do tė vish edhe ti, ka mundėsi tė ma dėmtosh barkėn time dhe luksin personal nė tė.
Mė pas DASHURIA me lutje tė njėjtė, i drejtohet BRENGĖS, e cila nė ikje , po ashtu, me barkėn e vetė kalonte atypari ,
- “Oh, DASHURI,”- i pėrgjigjet BRENGA - “Aq jam i brengosur nė kėto momente, saqė nuk mundem ta kem pranė askėnd ”.
Kur,VULLNETI I MIRĖ, si i fundit ikanak, kaloi aty pranė, ai ishte aq i lumtur dhe i tretur nė vete, saqė, as e dėgjoi lutjen e dashurisė.
I humbur nė pashpresė pėr shpėtim, papritmas DASHURIA dėgjon zėrin qė e ftonte nga larg:
- “Eja, DASHURI, unė do tė marrė me vete!”
Ishte ky njė plak me njė barkė tė vogėl qė furishėm i afrohej pėr ta marrė. Kur arritėn ne bregdet, DASHURIA zbarkohet aty, ndėrsa plaku shpėtimtar largohet pa lėnė asnjė gjurmė. Nga preokupimi i frikės pėr shpėtim tė mundshėm qė e kishte kapluar, DASHURIA harroi fare ta pyeste plakun se kush ishte. Tek mė vonė, ajo e kuptoi rėndėsinė e shėrbesės sė madhe tė plakut qė i kishte bėrė dhe nga kureshtja e pyet DITURINĖ:
- “DITURI e dashur! Ti sigurisht duhet ta dish se kush ishte plaku im shpėtimtar qė mė morri nė momentin e fundit nga ishulli qė fundosej.
- “Ishte KOHA.” – ju pėrgjigj DITURIA.
- “KOHA?! - pyeti i befasuar DASHURIA – “Pse tė mė shpėtoj bash KOHA mua?
Nė kėtė pyetje kureshtare tė DASHURISĖ, DITURIA ju pėrgjigj shkurtė dhe prerė:
- “Sepse, gjithmonė nė kėto raste, vetėm KOHA ėshtė e aftė qė ta kuptoj se sa shumė ėshtė e rėndėsishme DASHURIA nė jetė...”
Love
Love
Super-Moderator
Super-Moderator

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 6788
Vendndodhja Vendndodhja : durress ke cesmja ferres
Hobi Hobi : te gjitha gjojna e bukrua
Humor Humor : te qafte jotem majmun
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 07/09/2010
Falenderimet Falenderimet : 30

http://www.shoqeriajone.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga MONDI Thu Nov 04, 2010 2:36 pm

Do tė vdes per ty…
nga Dafina prej Sat 2 Oct 2010 - 11:26

Gjithmon nga ajo dit kur te njha ty dertha lott sikur pikonte shiii nje nat ne net me the diqkaa me the se do te martohemm e lote e mij ne tastier rann Ahh zot i madh pse me ndodh keshtu at qe un e dua po maritohet ee spo me pret muuu Jeta eshte etill po si te jetoj pa te pa me syy e nje puthje ta dhurojj nga shikimi im kerkove takim te me pershdeesh po jo sdo te lejoj se pa te puthur jo nuk do t eleshojj nje e dij o zemre tani nese ket e lexonn mos e haroo at vajzen qe te don per jett Kjo zemra mu eshte ber copp e kah te shkoj te kerokjj po ti me tejr e un me mendimet tek tij Jeta eshte e till jeta eshte e shkrett aa moj dashni qe shakotronn per jet perse sna bashkove per shkak te dashuris Por na ndave per shkall 3 vite maturiee…. Dije dhe lexojj ty po te kerkojj kthehu e le suedinnn se asgje nuk perfitonn do te me mer malli mua shum per tyyy por nese 2 muaj kalojn pa te paa nese un vdess dij kam vdekur per tyyy

Te Dua

Te dua te dua deri sa te vdes edhe ne ate

boten tjeter une do te pres.

Une te dua, ti me don, dashuria

jone nuk mbaron

KY CITIM ME KA LENE SHUME MBRESA TE JASHTEZAKONESHME
MONDI
MONDI
WebMaster
WebMaster

Gjinia Gjinia : Male
Ditelindja Ditelindja : 23/02/1985
Numri i postimeve Numri i postimeve : 32444
Vendndodhja Vendndodhja : Ne zemren e CLICHES
Hobi Hobi : Kamera & Fotografia
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 01/09/2008
Falenderimet Falenderimet : 84

http://www.shoqeriajone.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Eri dr Sat Dec 25, 2010 10:33 pm

Ky CITIM ESHTE MAR NGA dO TE VDISJA PER TY MJAFT I BUKUR
Gjithmon nga ajo dit kur te njha ty dertha lott sikur pikonte shiii nje nat ne net me the diqkaa me the se do te martohemm e lote e mij ne tastier rann Ahh zot i madh pse me ndodh keshtu at qe un e dua po maritohet ee spo me pret muuu Jeta eshte etill po si te jetoj pa te pa me syy e nje puthje ta dhurojj nga shikimi im kerkove takim te me pershdeesh po jo sdo te lejoj se pa te puthur jo nuk do t eleshojj nje e dij o zemre tani nese ket e lexonn mos e haroo at vajzen qe te don per jett Kjo zemra mu eshte ber copp e kah te shkoj te kerokjj po ti me tejr e un me mendimet tek tij Jeta eshte e till jeta eshte e shkrett aa moj dashni qe shakotronn per jet perse sna bashkove per shkak te dashuris Por na ndave per shkall 3 vite maturiee…. Dije dhe lexojj ty po te kerkojj kthehu e le suedinnn se asgje nuk perfitonn do te me mer malli mua shum per tyyy por nese 2 muaj kalojn pa te paa nese un vdess dij kam vdekur per tyyy

Te Dua

Te dua te dua deri sa te vdes edhe ne ate

boten tjeter une do te pres.

Une te dua, ti me don, dashuria

jone nuk mbaron.

Krejt bota kerkon paqe, c’do Perla forumore! 871976 kerkon ilaq.

Kjo quhet dashuri e vertet… Te dua perjet.

Nje lule u cel ne zemren time,

Nje trup u shtri mbi mua,

Nje dore me perkedhel embel,

Nje ze me thote te DUA.

Dashuria eshte si nje pike loti,

Te rreshket ne faqe kur je i zoti,

Nese zemra-zemren dashuron,

Fjalet e botes ajo kurre nuk i DEGJON…


I gjalle jam, mgjse po vdes,

per dashurine e saj,

qe pa dashur me vret

Dhe ashtu duke vdekur e dua ,

sepse kjo vdekje eshte jeta ime ,

dhe nuk ka rendesi plagosja

qe me denon me vdekje

jua them vertete,

Te vdesesh nga dashuria eshte te jetosh! …

E TE JETOSH PA DASHURI NUK ESHTE JETE.


TE VDESESH DUKE JETUAR

I gjalle jam, mgjse po vdes,

per dashurine e saj,

qe pa dashur me vret

Dhe ashtu duke vdekur e dua ,

sepse kjo vdekje eshte jeta ime ,

dhe nuk ka rendesi plagosja

qe me denon me vdekje

jua them vertete,

Te vdesesh nga dashuria eshte te jetosh! …

E TE JETOSH PA DASHURI NUK ESHTE JETE.

Pa Ty

Pa ty nuk mundem te ri,

pa ty jeta me behet hi,

pa ty varri sme pranon

se zemra ime vetem ty te don

Nata Jon E Fundit

Ishta nata jon e fundit

Kur mė the se mė s’tė dua

Prita se do t’rridhnin lotėt

Por spat lot nė faqe tu

Dhe s’tė erdhi keq pėr mua

Ishte nat dhe shiu binte

Shum ngadal dy fjal i fole

Me dy fjal ma vrave zemrėn

Dhe shpejt ike ulargove

Krejt qka patat ti mi more

Sikur veq njė her tė flisja

S’dua tjetėr prej ksaj bote

Sikur veq tė mė kuptoje

Sa mė mungon buza jote

Qe spo mund ta puthi sonte…
Eri dr
Eri dr
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Male
Ditelindja Ditelindja : 04/04/1988
Numri i postimeve Numri i postimeve : 3671
Vendndodhja Vendndodhja : Ne ishullin e te dashuruareve!!!
Hobi Hobi : Arti
Humor Humor : i mjaftueshem
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 13/11/2010
Falenderimet Falenderimet : 28

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Hera Sun Dec 26, 2010 4:24 pm

Ky shkrim eshte dicka e vertete.

Maks shkruajti:

ISHTE NJE PASDITE KUR UN U KTHEVA I LODHUR PAS NJE UDHETIMI TE GJATE NGA QIPRO DHE ASHTU PA DASHUR SYTE E MIJ LEXUAN DISA SHKRIME TE SHKRUARA ME KUJDES E ME DOMETHENIE.SHUME HERE U MUNDOVA TE HYJ NE BRENDESI E BOTES TENDE POR ME KOT SHUM HERE U MUNDOVA TE LEXOJA E TE KUPTOJA THELBIN E MENDIMIT TEND DHE DERI SA NJE DITE PA E KUPTUAR TI HYRE NE JETEN TIME DHE U BERE PJESE E SAJ .NUK GUXOJ TE TE THEM TE DUA SE NDOSHTA ZEMRA JOTE DO ME REFUZOJE POR PER NJE GJE JAM I SIGURT SE ATE QE UN NDJEJ PER TY PO E JETOJ . JAM I LUMTUR PER KETE QE PO JETOJ SEPSE QE NE MOMENTIN QE TI U FUTE NE JETEN TIME JETA IME NDRYSHOI . NE CDO MOMENT VETEM PER TY MENDOJ SEPSE TI NDEZE ATE SHKENDIJE JETE QE UN PO JETOJ . NDOSHTA PO SHOF ENDRREN ME TE BUKUR TE JETES SIME DHE PER KETE I LUTEM ZOTIT QE KJO ENDER TE MOS MBARONTE KURRE . E NDJEJ QE DY SY MUNDOHEN TE ME SHOHIN E NDJEJ QE NJE ZEMER TANI PO VUAN ,VUAN SEPSE EDHE VUAN MEGJITHATE JETA VAZHDON .NUK DO DOJA TA NDERPRES KETU LETREN TIME PO EDHE KAQ ME MJAFTON SE MUNDA QE TE SHPREH ATO QE NDJEJ UN PER TY . TE DUA SHPIRTI IM ME TE GJITHE FORCEN E SHPIRTIT TIM..
Hera
Hera
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Female
Ditelindja Ditelindja : 28/01/1956
Numri i postimeve Numri i postimeve : 7239
Vendndodhja Vendndodhja : Pristina,Republic of Kosovo
Hobi Hobi : Piktura,shetitjet
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 20/01/2010
Falenderimet Falenderimet : 10

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Mona Sun Dec 26, 2010 4:29 pm

sa bukur e paska shkruar Maks, mė pėlqen mėnyra e tė shprehurit
Mona
Mona
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Female
Ditelindja Ditelindja : 10/01/1974
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2777
Vendndodhja Vendndodhja : Tiranė
Hobi Hobi : faqet e ndryshme tė internetit
Humor Humor : eee mundohem tė jem githmon me humor
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 18/07/2010
Falenderimet Falenderimet : 57

http://wwwka2010.webs.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Hera Sun Dec 26, 2010 5:03 pm

ehee eshte dicka shume e bukur monaa
Hera
Hera
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Female
Ditelindja Ditelindja : 28/01/1956
Numri i postimeve Numri i postimeve : 7239
Vendndodhja Vendndodhja : Pristina,Republic of Kosovo
Hobi Hobi : Piktura,shetitjet
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 20/01/2010
Falenderimet Falenderimet : 10

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Love Mon Dec 27, 2010 2:05 pm

Alfabeti i Dashurise
nga Barbi prej Thu Nov 12, 2009 8:27 am

-A- E don me
B- Besnik /e esht
C- Bukurosh/e esht
D- Deshiron me fol me ty
DH- Nuk te tradhton
E- Tranohet kur te shef por nuk te tregon
e" Han e pin veq per ty mendon
F -I pelqen sjellja e juaj
G -Te ruan vetem ty
GJ- I pelqejn stili i juaj
H- Ka deshir met ndegju kur fol
I- Mendon me kalu me ty
J- Eshte gjeloz/e
K- Nuk deshiron me kalu pa te njohur
L- Njeri shum i ndershem dhe serioz
M- Qan kur nuk del ne takim
N- Rrin i /e vetmuar dhe mendon per ty
NJ- Seriozisht e ben te lumtur
O -Te lyp por nuk te gjen
P- I pelqejn syt edhe buzet e tua
L- Te thot ste du por tranohet mbas teje
LL- Oren e harron kur del ne takim
Q- Te ndjek mbas
R -Te lyp ne qdo an po ste gjen dot
RR -Seriozisht te don
S- Ka deshir me pas fotogarfin tende
SH -Deshiron met pas ne qetsi
T- Te pelqen trupi i saj /tij
TH- Ty te ben shum te lumtur
U -Ti edon por nuk ja tregon
V -Ne shkoll te ka pa por nuk flet me ty
X -Ty te pelqen te folurit dhe qeshurit e saj / tij
XH- Keni me pas lumturi gjat jetes
Y- Ti me teper e enderron
Z -Gjithmon i interson per ty
ZH- Nuk bes:Lon sa shum te don....
Love
Love
Super-Moderator
Super-Moderator

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 6788
Vendndodhja Vendndodhja : durress ke cesmja ferres
Hobi Hobi : te gjitha gjojna e bukrua
Humor Humor : te qafte jotem majmun
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 07/09/2010
Falenderimet Falenderimet : 30

http://www.shoqeriajone.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Love Mon Dec 27, 2010 2:12 pm

Ajo iku,s`kthehet me ...
nga MONDI prej Sun Oct 10, 2010 7:38 pm

-Ate dite kur u njohen ishte shtator, nje shtator i lumtur dhe i hidhur. Kishte lumturi se vajza per here te pare e kuptoi se c'ishte nje dashuri, por kishte me shum hidherim se djali nje tjeter kish dashurine. Per pak muaj syt e djalit nuk mundi ti shikonte se per nje koh te gjat nga atdheu i saj u largua. Djali kurr, kurr se kish kujtuar, ndersa ajo vazhdonte akoma te ishte e dashuruar.
Nje dite te bukur qershori syt e djalit perseri i pa, nje ndjenj i pershkoi gjith trupin kur ai per here te pare nje buzeqeshje i dhuroi. Kaluan ditet dhe ndodhi ajo qe vajza enderronte , dashurin e djalit qe prej kohesh dite e nate mendonte arriti ta fitonte. Momente te bukura , plot dashuri, zjarr e pasjon se bashku kaluan. Kalonin momente te bukura por bashk me ato momente kalonin edhe ditet qe vajzes i kishin mbetur ne token e saj. Dhe ja, erdhi momenti kur duhet te ndaheshin. Vajza syt si deti me lot kish mbushur, ndersa ai per ta qetesuar embel i perkedhelte fytyren e luante me floket e saj. Nje perqafim te fort njeri-tjeter i dhuruan, nuk donin te ndaheshin, nuk donin te largoheshin, por ky isht fati duhet ta pranonin. Nje lamtumire me gjysem zeri nga goja e saj doli...
Nga larg e telefonoi: " ME THUAJ SHPIRT , DUHET TE VAZHDOJ TE SHPRESOJ APO PER TY ATE DIT AJO DASHURI MBAROI???" Djali nje pergjigje te drejt i dha : "NESE AKOMA ME DO ATEHER VAZHDO E SHPRESO , NESE JO ME MIR ME HARRO..."
U be kohe qe ajo zerin sja degjonte, qe syt e bukur sja shikonte, e merte malli per ate shikim, i qante zemra per ate djal. Nga dikush mori nje lajm te hidhur :" AI TE TRADHTOI, ATA JAN BASHK". Nuk mundi ta duronte kur vet e dashura e tij i tha:" PO JEMI BASHK , AI KURR SME KA LENDUAR!" Nuk mundi ta degjonte zerin e tij tek pohonte ato fjal qe te vrisnin. Zemra e saj shum shpejt filloi te rrihte , aq shpejt sa ne spital pa ndjenja perfundoi. Doktorri mendonte se nuk do shpetonte, por nje ze ne enderr i thoshte: " TE LUTEM MAMI, TI MUND TJA DALESH, UN E MERITOJ TE JETOJ, NUK KAM ASNJE FAJ..." Vajza i hapi syt dhe jeten shpetoi. Ate mengjes doli ne lulishten e spitalit, ajer ,freski...qetesi kerkonte mes pemeve dhe luleve. Nje infermier i buzeqeshi dhe i tha:"URIME"
"PER CFARE?"
"MBAS 7 MUAJSH DO TE BEHESH NENE!"
"JO , JO , JOOOOO"
Mes te britmash e te qarash barkut me grushta i binte. Kaluan ditet dhe femijen mesoi ta donte, dhe jeten do jepte per te. Ishte dikush tjeter qe nuk e donte, ishte babi i femijes qe sdonte ta besonte.
"ME THUAJ SHPIRT, CFAR TE BEJ UN E VETME ME NJE FEMIJE?"
"NUK E DI UN , ATE E DI TI, UN SKAM MOSH PER FEMIJE PASTAJ TANI KAM TE DASHUR."
"ASHTU? OK NA HARRO , NA QUAJ TE VDEKUR!"
"JO, JO ME MIR KESHTU; TI MBAJE FEMIJEN, RRITE DHE KUR UN TE JEM 27-30 VJEC DO I TREGOJ PRINDERVE TE MI QE DHE UN KAM NJE FEMIJE."
"DMTH TI DO VAZHDOSH JETEN ME NJE FEMER TJETER DHE PA PROBLEME, NDERSA UN E VETME ME NJE FEMIJE?!"
"JO POR...PAK A SHUM ..."
"OK....."
Ishte e lumtur se do behej nene, e ndjente zemra, e ndjente shpirti, trupi i saj teksa rritej ai femije. Cdo muaj shkonte e bente ekografi e ne muajin e pest doktorri i tha :"URIME DO BEHESH ME DJAL" Disa lot nga lumturia i dolen.
Ne ate mbremje von e mori djalin ne telefon: " TE MORA PER TE TE THEN SE...."
"SI ESHT FEMIJA ? PO TI?"
"MIR! DO BEHEM ME DJAL...."
"VERTET?! SI DO JA VESH EMRIN ?"
"NUK E KAM MENDUAR TY SI DO TE PELQENTE ?"
"C.....OSE A....EJ DO BEHEMI ME DJAL JO DO BEHESH."
"JO SHPIRT SE TI DO TA DUASH VETEM KUR AI TE RRITET E TANI NUK DO TI QENDROSH PRAN. E DI SI DO TE THOJ AI KUR TI TI DALESH PERPARA:"kush je ti zoteri qe vjen papritur e me thua se je im ate? ku ke qen per kaq vjet ? ku ishe ti kur un kisha nevoj per nje keshille? ku ishe ti kur un hodha hapat e para?? ku ke qen netet kur un qaja se kisha nevoj per nja babi? me thuaj ku ishe?" JA KETO DO TE THOJ, SI DO TI PERGJIGJESH?"
"JO AI DO ME KUPTOJ..."
Kalonin ditet dhe djali nga e dashura ishte ndar, se ajo e kishte mar vesh te verteten qe ai sdonte tja thoshte.
Ai mendonte se ja tha nena e femijes se tij e ateher si hakmarrje i tha " TE PERDORA NUK TE DUA AS TY E AS FEMIJEN TEND"
Ato fjal jashtmase e lenduan ate dhe ne koma pa gjak ajo bashk me femijen perfundoi.
Ajo sdonte te ishte penges per djalin qe dashuronte , por as femijen e saj smund ta vriste. Kaloi keshtu disa dit ne koma,kur mjeket i thane qe kish humbur femijen .Kur ai erdhi ta shihte e kjo e ldhur dhe mezi fliste i thoshte: "DO JESH I LUMTUR SHPIRTI IM , TE DESHEM VERTET E DERI NE VDEKJE. ME VJEN KEQ QE NE ZEMREN TENDE NUK PATI VEND PER ENGJELLIN TON. AI VDIQ SESHT ME MES NESH"
"TE LUTEM MOS MI THUAJ KETO, SE TI E DI QE UN TE DUA. DUHET TE JETOSH, NE DO JEMI SEBASHKU, DO KEMI FEMIJ TE TJER..."
"JO ZEMER SKA ME KOH PER MUA, AI ESHT SHUM I VOGEL NDAJ DHE UN QE E DESHA VERTET DUHET TE SHKOJ ME TE , DUHET TE KUJDESEM..."
"JO JO PO TE THEM, TI DUHET TE JETOSH BEJE PER MUA TE LUTEM , JAM PENDUAR, E DI QE STE MERITOJ POR ME FAL TE LUTEM..."
" ME PUTH PER HER TE FUNDIT TE LUTEM.."
Djali u afrua ta puthte, por per pak sekonda trupi i saj u be akull, dhe dora i ra nga krevati....
"JO JO JOOOOOOOOO ZOT TE LUTEM , TI E DI QE E DUA . PERSE MA MORE PERSE ....TE LUTEM ZEMER TI DUHET TE KTHEHESH ... DO JEMI BASHK GJITHMON TE LUTEM HAPI SYCKAT E BUKURA TE LUTEM...UN TE DUA ME FAL..."
Djali ish penduar , por ishte e kot ajo skish me shpres...nje foto te saj e mori si kujtim e mbante ne gjoks ....
Love
Love
Super-Moderator
Super-Moderator

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 6788
Vendndodhja Vendndodhja : durress ke cesmja ferres
Hobi Hobi : te gjitha gjojna e bukrua
Humor Humor : te qafte jotem majmun
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 07/09/2010
Falenderimet Falenderimet : 30

http://www.shoqeriajone.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Love Mon Dec 27, 2010 2:14 pm

''VAJZA E BABIT''-BUZEQESHJE E KTHYER NE LOT.
nga Dafina prej Sat Sep 18, 2010 11:02 am

-''VAJZA E BABIT''-BUZEQESHJE E KTHYER NE LOT.

-Une shkova ne nje party Mami,dhe kujtoja fjalet e tua,ti mu lute te mos pij,dhe une ashtu veprova nuk piva pike alkoholi.Mdjehesha krenare qe nuk pija edhe pse te tjeret talleshin me mua,e dija se keshtu ishte ne rregull se ti gjithmon ke te drejte.
-Party ngadal shkon nga fundi dhe te gjithe u nisen per ne shtepi,i hypa makines dhe e dija se do te vij mire ne shtepi,per arsye te eduketes tende te paster dhe plote vetedije,respektoja rregullat e komunikacionit ashtu siē mė kishte mesuar instruktori im,te vozis ngadal dhe me kujdes,mbaj mend qe ndodhesha ne rruge me perparesi kalimi,por shoferi tjeter qe vinte nga rruga jokryesore nuk me pa dhe me goditi me tere fuqine.
-Derisa qendroja ne trotuar degjova policet qe thoshin se shoferi tjeter ka qene i dehur,e tani per kete shkak une duhet ta paguaj me jeten time.
-Qendroj ketu per vdekje Mami,te lutem eja sa me shpejt,rrotull eshte krejt gjak Mami e shumta prej meje,e ndegjoj mjekun qe thote NUK KA SHPETIM,jeta ime plasi si nje balon,te betohem nuk pata pire,ishin te tjeret ato qe nuk menduan,ishim ne te njejten party Mami dallimi eshte se ai u deh e une duhet te vdes.
-Para se te iki qe ketej po ua le nje amanet;
-ma bani hallall
-me fal mami ta ktheva buzeqeshjen ne lot por nuk kisha une faj
-thuaji vellaut tim se ai nuk duhet te qaj
-Babi duhet te jet guximtar dhe i forte,nese une ne qiell jam shkruani te guri i varrit'' VAJZA E BABIT''
-Une nuk pata pire para vozitjes perse une te jem ajo qe duhet te vdes?! .
Love
Love
Super-Moderator
Super-Moderator

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 6788
Vendndodhja Vendndodhja : durress ke cesmja ferres
Hobi Hobi : te gjitha gjojna e bukrua
Humor Humor : te qafte jotem majmun
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 07/09/2010
Falenderimet Falenderimet : 30

http://www.shoqeriajone.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Love Mon Dec 27, 2010 2:17 pm

Vetevritet prane te dashurit te porsavarrosur
nga Love prej Wed Sep 08, 2010 7:15 pm

.E Marte, 26 Prill 2005
Tragjedi shekspiriane ne Tirane. Anxhelina Cerpja, shkoi dje pasdite ne varrin e sapombyllur te te fejuarit te saj Altin Koci dhe gelltiti disa kokrra helm duke iu bashkuar ne ate bote, njeriut te zemres. Altini, u vetevra me cifte dy dite me pare, pasi po vuante shume, prej diabetit. Deshmite ne vendngjarje dhe letra e viktimes

Sokol COBO

TIRANE – Romanca e dashurise perfundon ne nje tragjedi per dy te rinjte e dashuruar. Altin Koci dhe Anxhelina Cerpja jane vetevrare njeri-pas tjetrit, pas nje grindje mes tyre. Gjithcka ka nisur dy jave me pare. Altini pas nje semundje te pasherueshme vendos te prishe maredheniet me Anxhelinen. Grinden dhe ndahen eprfundimisht. Por ne nje cast depresioni, diten e shtune 24-vjecari vendos te vetevritet me cifte. Gjithacka ka qene tragjike per familjen e tij, pasi vetevrasja u realizua ne banese. Trupi u percoll per ne banese te fundit, diten e diele, nderkohe ne varrim kishte mare pjese edhe Anxhelina. Por pak kush e priste se te njejtin veprim do te merte edhe 22-vjecarja, duke ndryshuar mjetin e vetevrasjes. Ne te tretat e te dashurit, vajza shkon te varri dhe qan, nderkohe me vete kishte marre edhe nje helm. Pasi kishte pire nje sasi te konsiderueshme, vajza prehet mbi varrin e te dashurit perjetesisht, ndersa pas disa casteve familjaret e Altinit kane gjetur trupine e pajete te Anxhelines dhe kane tentuar me te gjitha menyrat per ta sjelle ne jete, por perpjekjet ishin te kota.

“Mbi varr edhe nje leter”

Familjaret e Altinit, te cilet kishin shkuar per azhdisje mbi varrin e te dashurit te tyre, gjate tentatives per sjelljen ne jete te Anxhelines, gjeten nje leter, ku shkruheshin motivet e vetevrasjes. Letra u gjend afer trupit te pajete dhe mbi varrin e 24-vjecarit. Mesohet se letra e Anxhelines eshte lexuar nga te afermit, te cilet nuk e kane bere publike. Ndersa burime nga Komisariati i Policise Nr.5 bejne te ditur se vetevrasja e 22-vjecares ka ndodhur rreth ores 15.00, dhe ngjarja ka ndodhur ne varrezat e Kamzes. Mesohet, sipas policise, se vajza kishte shkuar e pergatitur, duke marre edhe helmin me vete. Policia thote se ende nuk ka mesuar ne lidhje me helmin qe ka pire vajza, duke ia lene ekspertizes mjeko-ligjore. Nderkohe te pyetur per lidhjen midis dy te rinjve, familjet e tyre kane mohuar gjithcka, duke cituar se nuk dinin asnje per ta.

Vetevrasja e Altinit

Rreth kater dite me pare, diten e shtune, Altin Koci, u vetevra ne shtepine e tij ne lagjen “Bregu i Lumit”, ne Kamez, periferi e Tiranes. Ngjarja ka qene e dhimbshme per familjene tij, pasi 22-vjecari u vetevra me cifte ne dhomen e gjumit. Pas ngjarjes u aludua nga familjaret fakti se Altini vuante nga nje semundje e pasherueshme. Ai ishte me diabet dhe kishte nje plage qe nuk kishte sherim. Semundjet qe kishte si dhe problemet me te dashuren, sollen edhe vetevrasjen, e cila u pasua nga veteflijimi i Anxhelines, te dashures se tij.

Love
Love
Super-Moderator
Super-Moderator

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 6788
Vendndodhja Vendndodhja : durress ke cesmja ferres
Hobi Hobi : te gjitha gjojna e bukrua
Humor Humor : te qafte jotem majmun
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 07/09/2010
Falenderimet Falenderimet : 30

http://www.shoqeriajone.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Love Mon Dec 27, 2010 2:21 pm

Re: Ditari i ndjenjave
nga engjelli_i_dashurise prej Thu Feb 25, 2010 11:43 am

.+
----
-Ditet kalojne nje nga nje.Po behet nje muaj qe zerin tend se degjoj.E di qe faji ishte i imi.E di qe nuk duhet te merresha me gjera kot.Te degjosh zerin e zemres,fjalet e saj plot ankth e dashuri.Malli me venit per zerin tend kur dielli nis te perendoje.Dikur ne nje kohe te tille te degjoja kur flisje.E qete shume e kulturuar dhe shume shume e embel.Mos kujto se do te harroj.Pamvaresisht se si erdhen punet.Lere fajin te shkrihet me kohen.Harroji disa fjale boshe qe te thashe i nxehur.Beso ne boshesine e zemres time kur s'ndjen per ty.Un zemren kurre nuk do ta lej bosh.Gjaku do te me levroje nder vena.Zemra do te rrahe vetem per ty.Syte e zeza,fytyra e qete dhe floket e bukura me shuan nje zjarr te dikurshem dhe me ndezen nje tjeter qe me djeg vetem per ty.Une nuk besoja qe te dua.Por zemra me thote te kunderten.Sahere qe te shoh ne foto ndjej rrahjet e saj.Hidherimin me veten time.Te qenit fajtor ne lidhje me ty.Ndoshta dhe nuk kam faj,ndoshta nuk je dhe aq e bukur,ndoshta dhe nuk je aq e mire...por per MUA ti je me e bukura ,me e mira nga te gjitha.Te me jepnin gjithcka ne bote nuk do ta nderroja per nje buzeqeshje nga ti.Me beso?
E di qe keto fjale per ty tashme nuk kane vlere.Rrjedha e ngjarjeve ka marre drejtim tjeter per te dy neve.Por vetem dicka kerkoj nga ti.Mos mendo qe nuk te doja dhe te dua.Te kam dashur dhe do te dua gjithnje.E ndjej qe jam shume i interesuar per ty.Nuk mund ta kapercej lehte kete realitet te hidhur qe krijuam per gjera kot.Gjithsesi ti vazhdo,edhe nese ke ndjere qofte dhe dicka te vogel per mua...mohoje.Beme qe te urrej(nuk do te ndodhi kurre),te shemb statujen ideale qe krijova per ty ne ....shpirt.
Love
Love
Super-Moderator
Super-Moderator

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 6788
Vendndodhja Vendndodhja : durress ke cesmja ferres
Hobi Hobi : te gjitha gjojna e bukrua
Humor Humor : te qafte jotem majmun
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 07/09/2010
Falenderimet Falenderimet : 30

http://www.shoqeriajone.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga ylber dibra Sun Jan 16, 2011 12:33 pm

Femra mbane mend puthjen e pare kurse burri te fundit.
ylber dibra
ylber dibra
Anetar/e aktiv
Anetar/e aktiv

Gjinia Gjinia : Male
Ditelindja Ditelindja : 28/02/1946
Numri i postimeve Numri i postimeve : 716
Vendndodhja Vendndodhja : selanik
Hobi Hobi : letersia,filozofia
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 09/01/2011
Falenderimet Falenderimet : 3

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Dolche Raggazza Sun Feb 26, 2012 7:04 pm

Shume interesante kjo teme.
Dolche Raggazza
Dolche Raggazza
Anetare i/e Perjashtuar
Anetare i/e Perjashtuar

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1207
Vendndodhja Vendndodhja : Qyteti i gangsetereve(Burreli)
Hobi Hobi : Te shoh lot,gjak ne syte e rivales.
Humor Humor : sa te vdesin
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 04/02/2012
Falenderimet Falenderimet : 4

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Vizitor Sun Dec 16, 2012 2:07 pm

Nje ditė, nje dijetar Indian , i beri kete pyetje dishepujve te tij:
“Pse personat bertasin kur jane te nervozuar ?”
-“Bertasin sepse humbasin qetesine”u pergjigj njėri prej tyre.
-“Po perse te bertasin, ne nje kohe qe personin tjeter e kanė fare prane?”-tha perseri dijetari.
-“Epo…bertasim, sepse deshirojme qe personi tjeter ten a degjoje”-replikoi nje tjheter dishepull
Dhe mjeshtri iu rikthye me nje tjeter pyetje:
-“Po, nuk eshte e mundur ti flasesh me zė te ulet ?”
U dhanė pergjigje te ndryshme por asnje nuk e bindi dijetarin. Atehere ai tha:
“E dini se perse i bertasim nje tjetri kur jemi te nervozuar?? Fakti
eshte se kur dy persona jane te nervozuar, zemrat e tyre largohen shume.
Per te mbuluar kete distance duhet bertitur per tu degjuar. Nga ana
tjeter, cfare ndodh kur dy persona jane te dashuruar. Ato nuk bertasin,
flasin lehtė. Dhe e dini perse ? Distanca mes tyre eshte e vogel.
Ndonjehere, zemrat e tyre jane aq prane, saqe as nuk flasin, vetem
peshperijne. Dhe kur dashuria behet intensive, nuk eshte mė as nevoja te
peshperitėsh, mjafton te shihesh ne sy. Zemrat e tyre meren vesh.”
Ne fund, dijetari e mbylli duke thene:
“Kur ju diskutoni, mos lejoni qe zemrat tuaja te largohen, mos thoni
fjale qe mund te krijojne te tjera distanca, sepse do vije nje dite qe
kjo distance do jete aq e madhe, sa qė nuk do gjėndet rruga per tu bashkuar serish”.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Vizitor Sun Dec 16, 2012 2:08 pm

Njė grua e cila nuk kishte asnjė burim financiar , gjeti njė kokėrr vezė .
E lumtur thėrret burrin dhe fėmijėt e saj dhe iu tha :Tė gjitha shqetėsimet tona sot mbaruan .
Shikoni pak : Gjeta njė vezė!
Ne nuk do ta hamė , por do e ēojmė te komshiu ynė qė ta vendosi nė
furrikun e tij .Nė kėtė mėnyrė shumė shpejt do tė kemi njė zog , qė do
tė bėhet njė pulė .
Ne natyrisht qė nuk do e hamė pulėn , por do e lėmė tė bėjė shumė vezė ,
dhe nga vezėt do tė dalin pula tė tjera , qė do tė bėjnė pėrsėri vezė .
Kėshtu qė do tė kemi shumė pula dhe mjaftueshėm vezė .
Nuk do tė hamė as pulat dhe as vezėt por do i shesim dhe me lekėt do tė blejmė njė viē.
Do e rrisim viēin dhe do e bėjmė njė lopė .Lopa do tė na japė viēa tė tjerė , deri sa tė bėjmė njė tufė .
Do e shesim tufėn dhe do tė blejmė njė fushė , mė pas do tė blejmė e do tė shesim , do tė shesim e do tė blejmė .
Ndėrsa fliste , gruaja pėrdorte gjeste , veza i rrėshkiti nga dora dhe iu pėrhap nė dysheme...

Synimet tona shpesh duken si diskutimi i
kėsaj gruaje : Do tė bėj , do tė them , do tė pėrmirėsoj ...Kalojnė ditėe muaj dhe nuk bėjmė asgjė ...!!!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Vizitor Sun Dec 16, 2012 2:08 pm

Njė dite ishte pyetur njė profesor i matematikės pėr vlerėn e gruas...
Dhe Ai u pėrgjigj:
Nėse gruaja... ėshtė pronare e moralit atėherė ajo vlerėsohet me = 1
Nėse ajo posedon bukuri atėherė i shtohet vlera e saj me njė zero = 10
Nėse ajo ėshtė e pasur atėherė i shtohet vlerės sė saj edhe njė zero = 100
Nėse ajo posedon autoritet familjar atėherė vlerės sė saj i shtohet edhe njė zero = 1000

Dhe nėse ia largojmė numrin njė [1] (moralin) atėherė vlera e saj do tė mbetet [ 000 ] , dhe kėshtu ajo mbetet e pavlerė.

Morali dhe sjellja e mirė ėshtė vlera e
femrės, stolia mė e bukur e saj, nėse ajo atė nuk e posedon, stolitė
tjera nuk i bėjnė dobi...!!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Vizitor Sun Dec 16, 2012 2:09 pm

Ju Lutem merni pak kohe dhe lezoni kete histori


Nė tavolinėn e njė gruaje tė vjetėr , e cila ishtė shtruar nė njė spital
pėr pleq , njė ditė pasi kishte vdekur , gjetėn kėtė letėr.

I ishte adresuar infermieres mė tė re qė punonte aty .
Ēfarė shikon ti kur mė kuron ? Kė shikon kur mė vėshtron ?
Ēfarė mendon kur largohesh ?Dhe ēfarė thua kur flet pėr mua?

Shumicėn e kohės shikon njė plakė pak tė ēmendur , me njė vėshtrim tė
hutuar , qė nuk ėshtė plotėsisht plot shkėlqim , qė bėn pis kur ha dhe
nuk pėrgjigjet kurrė nė kohėn e duhur . Qė nuk pushon sė humbur rroba e
kėpucė, tė lejon tė bėsh ēfarė tė duash , banjot dhe ushqimet , pėr tė
shtyrė ditėt e gjata nė ngjyrė gri…

Kjo ėshtė ajo qė shikon ?

Atėherė hapi sytė ! Nuk jam unė ! Do tė tė tregoj kush jam !
Jam fėmija i dhjetė i prindėrve tė mi , motra e motrave dhe vėllezėrve qė duheshin shumė.
Njė vajzė e re 16 vjeē , me krahė nė kėmbėt e saj , ėndėrrimtare qė sė shpejti do tė takonte tė dashurin e jetės .E martuar qė 20 vjeē. Zemra ime ngazėllente atė ditė nga premtimet e bėra .
Jam 25 vjeē dhe kam njė fėmijė , i cili ka nevojė pėr mua .
Jam njė grua 30 vjeē , djali im rritet shpejt , jemi tė lidhur me njėri – tjetrin .
40 vjeē , sė shpejti ai do tė ikė , por im shoq do tė mė rrijė pranė .
50 vjeē , pėrreth meje luajnė pėrsėri fėmijė .

Dhe ja ditėt e errta , im shoq vdes . Shikoj tė ardhmen , dridhem nga
frika , fėmijėt e mi janė tė zėnė duke rritur fėmijėt e tyre .
Mendoj pėr vitet dhe dashurinė time .
Tani jam plakur . Natyra ėshtė e pashpirt ,kėnaqet duke e treguar
pleqėrinė si ēmenduri . Trupi im mė lė , bukuria dhe forca po mė
braktisin .
Dhe me moshėn e avancuar atje ku dikur kisha njė zemėr tani kam njė gur
.Por nė kėtė pleqėri , duke kėrkuar tė jem pėrsėri e re , zemra mė
gufon …
Kujtoj gėzimet , dhimbjet ,dhe pėrjetoj sėrish nga e para jetėn time dhe dashurinė .
Rimendoj vitet e kaluara shpejt .
Dhe pranoj realitetin e hidhur : Asgjė nuk zgjat pėrjetėsisht …
Atėherė hapi sytė ti qė mė kuron , mos shiko plakun e ēmendur . Mė shiko mirė …!
Sa fytyra ,sa sy , sa duar kryqėzojmė ēdo ditė ?Ēfarė shikojmė ?
Rrudhat ,armiqėsitė , dyshimet , ngurtėsitė .
Po sikur tė fillojmė tė shikojmė ėndrrat , rrahjet , dashuritė , qė shpesh herė janė tė fshehura me kujdes ?

|Bruno Ferrero|

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Vizitor Sun Dec 16, 2012 2:09 pm

Njė burrė po i shėrbente me shumė pėrkushtim rrėnjės sė trėndafilit qė
kishte mbjellė ca ditė mė parė. E ujiste ēdo ditė duke pritur ēastin,
kur gonxhja do tė shperthente. Mirėpo njė ditė u mėrzit nga gjembat e
shumtė e tha me vete: “Si mund tė dalė njė lule kaq e bukur nga njė bimė
e mbushur plot me gjemba ?!” Dhe e la pas dore kujdesin ndaj saj,
pikėrisht pak para se ajo tė ēelte.Kėsisoj, rrėnja e trėndafilit u tha.
Fatkeqėsisht,kėshtu ndodh dhe me shumė njerėz. Brenda ēdo shpirti
ekziston njė trėndafil, pavarėsisht fajeve dhe gabimeve. Por shumė nga
ne shohin vetėm gjembat,tė metat dhe nuk e vlerėsojne natyrėn e pastėr
qė Zoti ka mbjellė nė shpirtrat tanė. Kjo ndjenjė dėshpėrimi dhe
vlerėsimi i ulėt pėr veten na bėn qė ta lėmė pa ujitur kėtė mirėsi, e
cila pak e nga pak vdes brenda nesh....!!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Vizitor Sun Dec 16, 2012 2:09 pm

Shoqeria e mire njihet ne kohe te veshtira


Njė natė mora njė telefonatė nga njė mik i mirė.
U ndieva shumė mirė nga telefonata e tij. Gjėja e parė qė mė pyeti ishte :
- Si je ?
Nuk e di pse iu pėrgjigja :
- Ndihem i vetmuar !
Dėshiron tė flasim ? - mė tha.
Iu pėrgjigja - Po !
Dhe ai menjėherė mė tha : Dėshiron tė vi nė shtėpinė tėnde dhe tė flasim ?
Unė iu pėrgjigja - Po !
Ula telefonin dhe pėr 15 minuta shoku im ishte para derės duke i rėnė ziles.
I fola pėr orė tė tėra pėr gjithēka, pėr punėn time, familjen, tė
fejuarėn, pėr dyshimet e mia, dhe ai mė dėgjonte gjithmonė me kujdes.
Pa kujtuar ishte zbardhur, ndihesha i shlodhur mendėrisht, u ndieva
mirė nga shoqėria e tij, mbi tė gjitha nga dėgjimi i tij, mė bėri tė
kuptoj gabimet e mia. Ndihesha shumė mė mirė, dhe kur ai e vuri re qė
ndihesha mirė mė tha :- Mirė ! Tani qė ndihesh mė mirė, unė po iki nė
punė.U ēudita dhe i thashė :- Pėrse nuk mė lajmėrove qė do ikje nė punė ?
Shiko sa ėshtė ora dhe ti nuk ke flejtur fare, tė humba gjithė kohėn kėtė natė !
Ai qeshi dhe mė tha :- S'ka problem, pėr kėtė janė miqtė !
U ndieva i lumtur dhe krenar qė kisha njė mik tė tillė.
E pėrcolla deri te dera e jashtme e shtėpisė dhe ndėrsa ai po shkonte
drejt makinės i bėrtita nga larg :- Tani ēdo gjė ėshtė nė rregull, po
pėrse mė telefonove aq vonė mbrėmė ?
Ai u kthye drejt meje dhe mė tha me zė ulėt qė dėshironte tė mė jepte njė lajm, dhe unė i thashė :- Ēfarė ka ndodhur ?
Mu pėrgjigj :- Shkova tek doktori, dhe ai mė tha qė jam shumė sėmurė..
Unė ngela pa fjalė, por ai buzėqeshi dhe mė tha : Do tė flasim pėrsėri, tė uroj njė ditė tė bukur !
Ktheu kurrizin dhe iku. Mu desh pak kohė qė tė vija nė vete dhe pyesja
veten: Pėrse kur mė pyeti si isha, unė harrova ta pyes pėr veten e tij
dhe fola vetėm pėr vete ?
Ku e gjeti forcėn tė mė buzėqeshte, tė mė jepte kurajė, tė mė thoshte
gjithēka, nė atė situatė qė gjendej ? Kjo ėshtė e pabesueshme !
Qė nga ai moment jeta ime ndryshoi.
Tani jam mė pak dramatik pėr problemet e mia, dhe luftoj shumė pėr gjėrat e bukura nė jetė. Tani iu kushtoj shumė kohė njerėzve qė dua dhe
problemeve tė tyre...
I uroj ata tė kenė njė ditė tė bukur dhe iu kujtoj se: Ai qė nuk rron pėr tė ndihmuar tė tjerėt, nuk ia vlen tė jetojė...



Jeta ėshtė si njė shkallė, nėse ti shikon lart do tė jesh gjithmonė i
fundit nė rresht, por nėse ti shikon poshtė do tė shohėsh qė janė tė
shumtė njerėzit qė do tė dėshironin tė ishin nė vendin tėnd !


ps-Shume domethenese,nje shembull me shume per "investim" morali tek vetja.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Vizitor Sun Dec 16, 2012 2:10 pm

Historia e dy lapsave !


Njėherė e njė kohė, ishin dy lapsa, tė cilėt ishin shokė tė ngushtė. Pėr
shkak se ata nuk ishin mprehur kurrė, ata kishin tė njėjtėn gjatėsi.
Megjithatė, njėri prej tyre u lodh duke jetuar nė heshtje dhe nė
pasivitet. Prandaj, ai shkoi tek njė mprehėse lapsash dhe i kėrkoi qė ta
mprehte atė. Duke u frikėsuar nga mprehja, lapsi i dytė u tėrhoq; ai
ishte i vendosur tė ruante paraqitjen e tij elegante. Pasi u mpreh,
lapsi i parė vendosi tė kalonte pak kohė larg shtėpisė. Ai u kthye pas
njėfarė kohe “i shkurtėr”, por i zgjuar. Pasi e pa lapsi elegant i pa
mprehur nuk e njohu, madje nuk pranoi tė fliste me tė. Lapsi i mprehur
mori guximin dhe ia tregoi se kush ishte nė tė vėrtetė. Lapsi i gjatė u
habit, dhe nė fytyrėn e tij u vunė re shenja talljeje, kur vuri re sa i
shkurtėr ishte shoku i tij i ngushtė. Lapsi i shkurtėr nuk i kushtoi
rėndėsi talljes sė mikut tė tij. Ai filloi tė fliste pėr gjėrat qė
kishte mėsuar gjatė kohės qė kishte qenė larg. Ai filloi tė shkruante
shumė fjalė dhe tė vizatonte forma shumė interesante, ndėrsa po i
tregonte mikut tė tij tė gjatė pėr pėrvojėn qė kishte kaluar jashtė shtėpisė. Nė fakt ai kishte mėsuar shumė gjėra qė e kishin bėrė mė tė
zgjuar. Pas kėsaj lot pendimi rrodhėn nga sytė e lapsit tė gjatė dhe ai
menjėherė nxitoi tek lapsi qė tė mprihej. Ai e prishi barrierėn e
heshtjes, tė pasivitetit dhe tė frikės vetėm pasi e mėsoi se kushdo qė
dėshiron tė mėsojė, nė fillim duhet tė vuajė. Megjithėse historia e
mėsipėrme nuk ėshtė e vėrtetė, ajo ka njė moral intrigues tė lidhur me
botėn reale. Vetėm nėpėrmjet pėrvojės nė jetė njeriu mund tė pėrparojė
dhe tė fitojė urtėsinė qė ka nevojė qė tė durojė vėshtirėsitė dhe
peripecitė e jetės.

Jeta ka tė bėjė gjithmonė me zgjedhje. Njerėzit e gjejnė gjithmonė veten
tė detyruar tė vendosin pėr njė ecuri tė caktuar veprimi pėr njė sėrė
zgjedhjesh qė kanė nė duar. Prandaj, ėshtė gjithmonė nė dorėn e njeriut
tė zgjedhė, dhe ajo qė ėshtė e rėndėsishme ėshtė se ne duhet tė jemi tė
gatshėm tė pėrballemi me pasojat e zgjedhjeve tona.

Pėr mė tepėr, ėshtė detyra e secilės qenie njerėzore tė bėjė pėrpjekje qė tė ketė sukses nė jetė.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Vizitor Sun Dec 16, 2012 2:11 pm

Pas 9 vitesh martese, hasa ne njė tjeter dashuri te ēiltėr.Para disa
kohėsh, fillova te kaloj kohėn me njė grua tė ve qe prej 19 viteve.
Gruaja ime me parapriu me fjalėt e saja, duke me thėnė: “E di shumė mirė
se sa e doni atė, perse nuk e gjen kohen te rrish me te”. Gruaja pėr tė
cilėn mė kėshillonte shoqja ime tė kaloj ēaste me tė, ishte Nėna ime, e
cila kishte mbetur e vejė qe para 19 viteve. Punėt dhe obligimet e
shumta si dhe 3 fėmijėt kishin bėrė qė nėnėn time ta vizitoj shumė
rrallė. Njė ditė prej ditėsh, gjeta kohėn qė ta ftoj nėnėn time pėr
darkė. Mora telefonin dhe e telefonova. Ishte bėrė vonė dhe Nėna u bė
merak kur ma dėgjoi zėrin, nuk e kishte zakon qė tė flas me dikė nė kohė
tė vona, dhe mė pyeti: Si je biri im? Mirė jam Nėnė - iu pėrgjigja. Tė
telefonova nga koshienca pėr tė kaluar disa ēaste me ju. Mė pyeti: Vetėm
ne tė dy? U mendua pak dhe mė tha: Mė pėlqen propozimi yt... Ditėn e
enjte, pasi mbarova orarin e punės, u nisa pėr nė shtėpinė ku banonte
nėna ime. Ndihesha paksa i shqetėsuar...Kur arrita nė shtėpinė e nėnės,
vėrejta se edhe ajo ishte paksa e merakosur dhe ishte duke pritur te
dera e shtėpisė.
Ishte veshur bukur dhe m'u duk se kishte veshur fustanin e fundit qe ia
kishte blerė babai im pak para se tė vdiste. Duke buzėqeshur si njė
engjėll me tha: “Biri im, te gjithėve u kam thėnė se sonte do tė dalė me
djalin tim, dhe qė tė gjithė janė gėzuar, andaj tė gjithė me padurim
presin kthimin tim pėr t'ju sqaruar hollėsitė e kėtij takimi”
Shkuam nė njė restorant jo tė zakonshėm, mirėpo i bukur dhe i qetė,
nėna u mbėshtet nė krahun tim dhe dukej sikur tė ishte njė zonjė. Pasi u
ulėm, fillova ta lexoj listėn e gjellėrave, edhe pse Nėna nuk ishte nė
gjendje tė lexonte pėrveē shkronjave tė mėdha. Gjėrsa po lexoja listėn e
ushqimeve, Nėna mė shikonte me njė buzėqeshje tė gjerė, me dy buzėt e
saja tė ēara, mė ndėrhyri, duke thėnė:
"Kur ishe i vogėl, unė isha ajo qė lexoja pėr ju".
“Ndėrsa tani ka ardhur koha tė ta kthej kėtė borxh dhe ja unė po lexoj sot pėr ty. Ēlodhu dhe pusho nėna ime” - i thashė.
Gjatė tėrė mbrėmjes biseduam dhe nuk kishte asgjė tė rėndomtė, me
pėrjashtim tė nostalgjive dhe pėrditshmėrisė sonė. Qėndruam aq shumė sa
qė koha ishte bėrė shumė vonė. Pasi qė u kthyem dhe arritėm te dera e
shtėpisė, Nėna m'u drejtua me kėto fjalė: “Kam dėshirė qė te dalim sė
bashku pėrsėri, mirėpo me kusht qė unė tė paguaj”?
Ia putha dorėn dhe i thashė lamtumirė. Pas disa ditėsh, me erdhi lajmi
se Nėna kishte ndėrruar jetė. Kishte vdekur nga nje atak ne zemėr.
E tėrė kjo ndodhi pėr njė kohė shumė te shkurtėr qė unė asgjė nuk munda
tė bej pėr te. Kaluan ca ditė dhe nga posta mė arriti njė letėr e
dėrguar nga restoranti, nė tė cilin kishim darkuar unė dhe Nėna ime. Nė tė kishin qenė disa fjali tė shkruara nga dora e Nėnės sime: "Kam paguar
faturėn para kohe, duke e ditur se nuk do tė kem rastin tė takohem me
ty pėrsėri. Me rėndėsi ėshtė se bėra pagesėn pėr dy persona, pėr ju dhe
gruan e juaj. Ju kurresesi nuk mund ta pėrshkruani vlerėn e asaj nate,
nė te cilėn darkuam sė bashku. Te dua shumė biri im". Nė kėtė moment,
arrita tė kuptoj domethėnien e fjalės "Dashuri" apo "Te Dua".

Asgjė nuk ka vlerė me shumė sesa
Prindėrit, e nė veēanti Nėna. Dhuroja kohėn te cilėn ata e meritojnė...
Shpresoj se porosia dhe mesazhi i kėsaj ngjarjeje do t'ju arrij edhe
atyre te cilėt ende i kanė prindėrit gjallė..!!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Vizitor Sun Dec 16, 2012 2:11 pm

Njė ditė njė djalosh i varfėr qė shiste gjėsende derė mė derė pėr tė
paguar shkollimin e tij, pa se nuk kishte tė holla e ishte shume i
uritur.

Vendosi qė tė kėrkonte diēka pėr tė ngrėne nė shtėpinė e radhės ku
trokiti pėr tė shitur diēka. Megjithatė ai humbi fuqinė dhe kur nė derė u
lajmėrua njė zonjė ai nė vend tė ushqimit kėrkoi njė gotė qumėsht. Asaj
ia mori mendja se ai mund tė jetė shumė i uritur dhe i solli njė gotė
tė madhe me qumėsht. Ai e piu ngadalė dhe e pyeti:
-" Sa ju kam borxh?"
-"Nuk mė ke borxh asgjė" ia ktheu ajo " nėna na ka mėsuar qė kur tė bėjmė mirė tė mos marrim asnjė para"
-Ai ia ktheu "Atėherė tė falėnderoj nga zemra".

Kur Howard Kelli (djaloshi i varfėr) u largua nga ajo shtėpi jo vetėm qė
u ndje mė i fuqishėm fizikisht por besimi i tij nė Zot dhe nė njeri
ishte edhe mė i fuqishėm. Deri nė atė moment ai qe nė gjendje tė hiqte
dorė nga gjithēka.


Disa vite mė vonė ajo grua u sėmur rėndė. Mjeket lokal nuk kishin
shpresė se ajo do tė shpėtonte, dhe mė nė fund e dėrguan nė qytetin e madh ku u mblodhėn shumė specialistė qė tė studiojnė sėmundjen e saj tė
rrallė. Pėr konsultime ishte thirrur Dr. Howard Kelly. Kur ai dėgjoi
emrin e qytetit se nga ishte ajo grua, njė shkėlqim i ēuditshėm shkėlqeu
sytė e tij. Pėrnjėherė u ngrit dhe duke vrapuar shkoi nė dhomėn e saj
ku ishte e shtrirė. I veshur me mantelin e tij tė bardhė hyri ta
vizitojė atė. E njohu sapo e pa. U kthye nė dhomėn e konsultimeve i
vendosur qė tė bėjė gjithēka qė ta shpėtojė jetėn e saj.

Qė nga ajo ditė u dha vetėm pas atij rasti.

Pas peripecive tė gjata, beteja u fitua. DR. Kelly kėrkoi nga zyra e
biznesit qė t'i dėrgojnė atij faturėn pėr aprovim. Ai e shikoi njėherė, e
pastaj shkroi diēka nė fund tė faturės dhe iu tha qe t'ia dėrgojnė nė
dhomėn e saj. Ajo kishte frikė ta hapte sepse e dinte se do t'i duhej qė
gjatė tėrė jetės sė saj tė paguante pėr atė faturė. Mė nė fund e hapi,
dhe diēka e tėrhoqi vėmendjen e saj, nė fund tė faturės ajo i lexoi:
"E paguar me njė gotė qumėsht"(E nėnshkruar)
Dr. Howard Kelly.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Vizitor Sun Dec 16, 2012 2:12 pm

Njė vajzė u martua me njė tregtar tė pasur. Ai posedonte njė punėtori tė
madhe nė tė cilėn shiste pėlhura dhe veshje. Njė ditė kishte blerė mish
pule dhe kėrkoi nga gruaja e tij qė ta pėrgatiste nė mėnyrė qė tė hanin
pėr darkė.
Kur filluan darkėn dikush iu trokiti nė derė. Burri e hapi derėn dhe e
shikoi njė varfanjak tė uritur i cili kėrkonte diē pėr tė ngrėnė.
Burri refuzoi t’i jepte diēka, ia ngriti zėrin dhe e largoi.
– ZOTI tė faltė, zotėri – i tha lypėsi – po tė mos kisha nevojė tė
madhe dhe tė mos mė mundonte uria e madhe nuk do tė trokitja nė derėn
tėnde!
Tregtari nuk priti qė ta pėrfundonte lypėsi, me forcė ia pėrplasi derėn dhe u kthye pranė tavolinės.
– Pse ia mbylle derėn ashtu atij tė varfėri? – e pyeti gruaja.
– Ēfarė duhej tė bėja? – i nervozuar ia ktheu burri.
– Ke mundur t’i japėsh njė pjesė mishi, qoftė edhe krahėt e pulės tė cilat sa do pak do t’ia zbutnin urinė!
– A t’ia jap komplet krahėt?! A je ēmendur?!
– Por, tė paktėn ke mundur tė sillesh mirė!
Pas njė kohe duke shkuar nė punėtori, tregtari e pa se e kishte kapluar
flaka dhe se ishte djegur gjithēka brenda. I mėrzitur u kthye nė shtėpi
dhe i tha gruas: – Flaka e ka shndėrruar nė hi punėtorinė time, kam
mbetur pa as gjė!!– Mos vuaj, burri im! Pajto me caktimin e ZOTIT ! Mos e humb shpresėn nga mėshira e Tij, e Ai do tė ta kompensojė.
– Dėgjomė grua, deri sa kjo nuk ndodh, shko te babit yt, sepse unė nuk mund tė pėrkujdesem pėr ty!
Atėherė, gruaja e braktisi atė, mirėpo ZOTI e shpėrbleu me martesė tė
re me njė burrė i cili ishte i zoti dhe ishte i mėshirshėm ndaj
mysafirėve. I ushqente tė uriturit dhe nuk i largonte tė varfrit dhe
lypėsit. Njė natė kur u ulėn pėr darkė dikush trokiti nė derė. Ajo u
ngrit tė shohė se kush ishte.
– Ėshtė njė lypės i cili ankohet se ėshtė i uritur dhe kėrkon diēka pėr tė ngrėnė – tha gruaja.
– Jepja njėrėn nga kėto dy pula. Neve na mjafton njėra. ZOTI do tė na e
kompensojė. Nuk do ta dėshpėrojmė atė qė na ka trokitur nė derė.
-Sa i sjellshėm qė je burri im!
Gruaja e mori pulėn dhe ia dha lypėsit. Por, u kthye me lot nė sy pėr
tė vazhduar darkėn. Kur (burri) e vėrejti kėtė gjė i tha asaj i habitur:
– Ē’tė bėri tė qashė moj gruaja ime e dashur?!
– Po qaj nga mėrzia e madhe!
Burri e pyeti pėr arsyen, ndėrsa ajo iu pėrgjigj: – Po qaj sepse lypėsi qė ishte nė derė, ishte ish-burri im!!!
Ajo ia tregoi tėrė atė qė kishte ngjarė me burrin e saj koprrac, i cili
i ofendonte lypėsit dhe i dėbonte ata duke mos iu dhuruar asgjė.
– Gruaja ime, nėse lypėsi qė kishte trokitur nė derėn tonė ishte burri
yt i parė, atėherė dije se unė jam lypėsi i parė! – i tha burri i saj
bujar

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Vizitor Sun Dec 16, 2012 2:13 pm

Rregullat e njė babai, pėr t’u ndjerė i plotėsuar pas vdekjes sė tij !


Njė histori sa e dhimbshme aq dhe e ēuditshme ka ndodhur nė Britaninė e
Madhe. Njė baba i pėrkushtuar,ne kohe te lire zbukuronte muret dhe
dritaret e viles se tij cdo dite,si shenje perkujdesje per familjen e
tij. Por Poli, njė mėsues i mire,vdiq nga kanceri nė moshėn 45 vjecare,
nė nėntor 2009,por plot pasion besonte tek fėmijėt e tij.


Thomas 5 vjec dhe Lucy – vetėm njė vit e gjysmė,nė atė kohė – duhet tė
kenė sa mė shumė fotografi e mesazhe nga babi,qe te mos ju”vyshkej”
kujtimi pėr tė.

Pol qė nga momenti qė mėsoi sėmundjen e tij filloi tė mendonte pėr
mėnyrat e ndryshme me tė cilat do tė mund tė komunikonte me fėmijėt nė
kohėn qė nuk do tė ishte mė.

Njė nga gjetjet e tij ishte krijimi i njė biblioteka me tė gjitha librat mė tė mirė qė ai kishte lexuar, duke lėnė nė ēdo faqe tė parė tė
ēdo libri nga njė mesazh pėr fėmijėt e tij.

Por ndoshta dhurata mė e madhe e Pol per gruan dhe fėmijėt e tij ishte
njė dokument i titulluar “Pėr tė gjetur pėrmbushjen ‘, e cila,Mandi,e
zbuloi nė laptopin e tij, rastėsisht muajin e kaluar.

Mandi thote…
“Lista e 28 udhėzimeve pėr tė jetuar njė jetė tė mirė,nuk pėrmbante
udhezime bosh; secili pasqyronte plotėsisht mėnyrėn se si Poli ka jetuar
jetėn e tij.”

“Ai ishte i menēur dhe i guximshėm, por unė kurrė nuk mund tė gjej
fjalė pėr tė pėrmbledhur atė,qe nė mėnyrė tė pėrkryer,ai i kish
detajuar.

“Unė nuk mund t’ju them se ēfarė ėshtė njė ngushėllim, por femijet tane
do duhet te dine tė rriten me njė kuptim tė vėrtetė tė asaj qė e bėri
Polin, Pol.”Ja se cfare mesazhi ju kish len ai femijve,per te mos e ndjere mungesen e tij

Rregullat e njė babai, pėr t’u ndjerė i plotėsuar:

1- Bėhuni tė sjellshėm dhe korrektė. Zbatoni rregullat e tavolinės.
Shumė njerėz mund t’ju etiketojnė vetėm nga mėnyra se si mbani pirunin
dhe thikėn.

2- Ndihmoni tė tjerėt edhe pse mund tė keni problemet tuaja. Kjo gjė do
tė vlerėsohet nga njerėzit dhe do t’ju gjenden afėr kur tė keni nevojė.

3- Tregohuni kurajozė. Ėshtė e rėndėsishme tė shikoni veten nė pasqyrė dhe mos t’ju vrasė ndėrgjegjja.

4- Jini tė thjeshtė. Mos mendoni kurrė se mund tė turpėroheni.

5- Mėsoni nga gabimet tuaja. Ju siguroj qė do tė bėni shumė, por tė paktėn pėrdorini nė tė mirėn tuaj.

6- Mos flisni kurrė pas krahėve tė dikujt. Do tė dukeni shumė keq nė sytė e tė tjerėve.7- Ruani qetėsinė. Nėse dikush ju mėrzit, mos reagoni menjėherė.

8- Kėnaquni. Nėse kjo do tė thotė qė duhet tė rrezikoni ndonjė gjė, ashtu qoftė.

9- Bėni bamirėsi nėse mundeni, ėshtė shumė e lehtė dhe shpėrblyese.

10- Pėr ju gota duhet tė jetė gjithnjė gjysmė plot, asnjėherė e kundėrta.

11- Fjalėn “Po” bėjeni instinktin tuaj. Kėrkoni arsye pėr tė bėrė diēka dhe jo njė arsye pėr tė thėnė “Jo”.

12- Jini dorėlėshuar. Mund tė merrni gjithnjė mė shumė nėse u jepni tė tjerėve mė shumė nga sa meritojnė.

13- Pranoni gjithnjė njė ftesė pėr festa.

14- Kurrė, nė asnjė rast, mos e braktisni njė shok nė nevojė. Do tė
fshihja dhe njė tė vdekur pėr shokėt e mi, nėse ma kėrkojnė. Kjo ėshtė
dhe arsyeja pėrse i kam zgjedhur me shumė kujdes.15- Gjithnjė kėrkoni njė shėrbim shumė tė mirė dhe asnjėherė mos lavdėroni shėrbimin e keq tė dikujt.

16- Trajtojini tė gjithė si tė barabartė, edhe nėse i pėrkasin njė shtrese tjetėr sociale.

17- Respektoni gjithnjė moshėn, sepse mosha tregon drejtėsi.

18- Jini gjithnjė gati tė vini nė plan tė parė interesat e tė afėrmve tuaj.

19- Jini krenarė pėr veten dhe pėr familjen nga vini.

20- Bėhuni ambiciozė, por jo lakmitar. Gjithēka duhet ta arrini me shumė punė.

21- Jetojeni ditėn, bėni gjithnjė diēka qė ju bėn pėr tė qeshur.

22- Jepni mė tė mirėn nė shkollė.

23- Gjithnjė paguani aq sa mund tė pėrballoni.

24- Kurrė mos u dorėzoni. Jini tė fortė, me zemėr tė madhe dhe trima. Keni mbėshtetjen e familjes dhe miqve.25- Tė qash nuk rregullon asgjė. Kurrė tė mos ju vijė keq pėr veten, tė paktėn jo pėr njė kohė tė gjatė.

26- Kujdesuni pėr trupin tuaj dhe ai do tė kujdeset pėr ju.

27- Mėsoni njė gjuhė tė huaj, ose tė paktėn tentoni.

28- E fundit: Bėni tė lumtur nėnėn tuaj dhe kujdesuni shumė pėr tė.

Ju dua shumė tė dyve.
Me gjithė zemėr
Babi.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perla forumore! Empty Re: Perla forumore!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi