♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dialektet e Shqipes

Shko poshtė

Dialektet e Shqipes Empty Dialektet e Shqipes

Mesazh nga Vizitor Wed Nov 26, 2008 4:42 pm

Mendoj se kjo teme mungon ose nuk po e gjeja une nese eksiston kund te behet fuzion.
Dy dialektet kryesore tė gjuhės shqipe janė Gegė nė veri dhe Toskė nė jug, tė ndara afėrsisht nga Lumi Shkumbin. Gegnishtja dhe Toskėrishtja janė degėzuar pėr sė paku njė mijėvjeēar, dhe format e tyre mė pak ekstreme janė ndėrsjalltazi tė kuptueshme. Gegnishtja ka nėn-variantet mė tė dallueshme, prerjet tė cilat janė lloje mė veriore dhe lindore, qė pėrfshinė ato tė qyteteve tė Shkodrės, rajonin e Ish Republikės Jugosllave tė Maqedonisė verilindore, Kosovėn (nė ish Jugosllavi), dhe fshatin e izoluar Arbanasi (jashtė Zarės) tė bregut tė Kroacisė, Dalmacisė. “Arbanasi” i themeluar nė fillimin e shekullin XVIII nga refugjatėt nga rajoni rreth qytetit bregdetar tė Malit tė Zi, Tivarit, ka rreth 2,000 folės tė gjuhės shqipe.Tė gjitha dialektet e folura shqipe nė enklavat italiane dhe greke janė variantet e toskėrishtes dhe duket se janė tė lidhura mė sė afėrmi me dialektin e Ēamėrisė nė jugun e largėt tė Shqipėrisė. Enklavat Italiane- rreth 50 fshatra tė shpėrndarė - me siguri janė gjetur nga emigrantėt nga sundimi i Turqisė nė Greqi. Disa dialekte tė largėta dhe tė izoluara tė origjinės jugore tė Toskėrishtes fliten nė Bulgari dhe Trakinė Turke por nuk kanė datė tė saktė. Gjuha ende pėrdoret nė Madritsa, Bulgari, nė kufirin afėr Edirnesė, dhe nė pėrfundim tė kėtij fshati qė po mbijeton nė Mandres, afėr Kilkis nė Greqi, qė daton nga Lufta Ballkanike. Njė enklavė Toskėrisht afėr Melitopolit nė Ukrainė shfaqet vendosja e fundme nga Bullgaria. Dialektet Shqiptare nga Istria, pėr tė cilin ekziston njė tekst, dhe nga Sreim, pėr tė cilin nuk ekziston asnjė tekst janė zhdukur.

PS/ Ju ftoj te shkruani ne origjinal ne dialektin dhe te folurit origjinal prej nga vini.


Edituar pėr herė tė fundit nga Nastradin Hoxha nė Wed Nov 26, 2008 4:56 pm, edituar 2 herė gjithsej

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Dialektet e Shqipes Empty Re: Dialektet e Shqipes

Mesazh nga Vizitor Wed Nov 26, 2008 4:50 pm

Κλα που θα γραφουμε! Θα καταλαβενου η αλλι ? :gezim:

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Dialektet e Shqipes Empty Re: Dialektet e Shqipes

Mesazh nga Vizitor Wed Nov 26, 2008 4:56 pm

Prej nga vi une :
LIPJANI VERSION:
Jom tu nejt te shpija e Razes edhe jom tu e pi ni cigare Marllboro te lehte se me ka bo nervoz njona.Je ka bohesh thu ti s'po t' ha per mu t'shkretin e une jom ka i fshi lot't me mongt e dukserices. Ti po m' doket ki dicka lidhje me dushmana. Une per qato e lash e pshurra nto qat forumin....
Po ni llafe po thojne Nastradini u plak. Ku jom plak bre kur ala as 50 vjet s'i kom bo. Kur t'vjen hana e mevludit i mushi 50. Kshtu ka thone edhe inxhja Mihane, ajo qe ka lind ne te njejten bollnic me nanen teme.
Ti njeri i kishe thone ne forum se Nastradini se ka as ni dit shkoll t'kryme. Oj katunare, une I kom kry dy vjet ne Xhevdet Dod bashke me Ferizin e Hajdarit!
Di me fol italisht perfekt! E kom msu kur erdhen me nejt kta t'KFOR-it n'shpi temen se ma zojshin kanihere Razen kur une s'isha n'shpi. Qi sem besoni, ngom qa po t'thom:
Per dashnin tone jom gati mu kap me cilindo klloshar.
Qikaq muj me t'thon oj Katunare. Ndaq me m'ngu ngom, mos daq ... shko bre n'lesh
Peace njeri, Nastradini i Lipjanit

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Dialektet e Shqipes Empty Re: Dialektet e Shqipes

Mesazh nga Vizitor Wed Nov 26, 2008 4:58 pm

hahahahahaahahahaahah te bej perkthimin une bre katunar hahahahahahahahah

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Dialektet e Shqipes Empty Re: Dialektet e Shqipes

Mesazh nga MONDI Wed Nov 26, 2008 6:45 pm

:mendoj: :mendoj: :mendoj: :frika:
spo mar vesh asgje as shqip dhe as greqisht
MONDI
MONDI
WebMaster
WebMaster

Gjinia Gjinia : Male
Ditelindja Ditelindja : 23/02/1985
Numri i postimeve Numri i postimeve : 32444
Vendndodhja Vendndodhja : Ne zemren e CLICHES
Hobi Hobi : Kamera & Fotografia
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 01/09/2008
Falenderimet Falenderimet : 84

http://www.shoqeriajone.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Dialektet e Shqipes Empty Re: Dialektet e Shqipes

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi