♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hazbiu: “Me 68 mijė spiunė ndiqnim 68 mijė tė dyshuar pėr tradhti”

Shko poshtė

Hazbiu: “Me 68 mijė spiunė ndiqnim 68 mijė tė dyshuar pėr tradhti” Empty Hazbiu: “Me 68 mijė spiunė ndiqnim 68 mijė tė dyshuar pėr tradhti”

Mesazh nga Tironcja_omel Mon Jul 25, 2011 7:20 pm

I akuzuar se ka sabotuar vijėn e partisė pėr parandalimin e veprimtarisė armiqėsore, Kadri Hazbiu shpjegon para hetuesve nė prill tė ‘83 se nė asnjė rast nuk i ka lejuar vetes tė kryejė veprime nė kundėrshtim me kėrkesat e detyrės.
Mė shumė se kaq, njeriu me njė karrierė tė suksesshme nė organet e shėrbimit tė fshehtė sjell kundėrargumentet e tij pėrball akuzave se ka shtrembėruar porositė e Enver Hoxhės lidhur me pėrmirėsimin e praktikave tė kontingjentėve tė Policisė Sekrete. “Nėse mė adresohet si pėrgjegjėsi,
shprehet Hazbiu, fakti i rritjes sė numrit tė kontingjentėve nga
17.767 qė ishin nė vitin 1973, nė 68.814 nė vitin 1975, kėtė e pranoj
si njė mangėsi qė ka tė bėjė me moskuptimin e drejt tė kritereve tė dhėna nga partia dhe udhėheqėsi”. Pėr ish-ministrin e kryqėzuar, reduktimi i ndjeshėm
i kontingjenteve me prirje armiqėsore nė vitin ‘73 ka ardhur si pasojė e shkurtimit tė punėtorėve operativė tė zonave, qė sipas tij ėshtė bėrė me orientim tė udhėheqjes politike. Ka qenė kjo ndėrhyrje, sqaron Hazbiu nė seancėn gjyqėsore, qė ka lėnė zbuluar njė numėr tė madh tė dyshuarish,
tė cilėt kanė vazhduar veprimtarinė e tyre armiqėsore, madje deri nė arratisje jashtė shtetit. Pesėfishimin e numrit tė kontingjentėve nė vitin ‘75, ku ēdo njėri prej tyre mbulohej nga njė bashkėpunėtor i fshehtė, ishministri
e demonstron si reflektim tė drejtpėrdrejtė tė vėrejtjeve tė udhėheqėsit pėr vendosjen e kontrollit tė rreptė ndaj elementit dyshues. Pjesa nė vijim qė “Panorama” boton sot nga libri i Kastriot Dervishit, “Kadri Hazbiu, krimet dhe vrasja e tij”, shpėrfaq pikėpamjet e ish-ministrit tė Brendshėm pėr frymėn e Kongresit tė 20-tė tė PK tė BS dhe pėrgjigjet e tij nė adresė tė
akuzave pėr interpretime tė gabuara tė disa prej ēėshtjeve tė shqyrtuara nga partia pas Konferencės famėkeqe tė Tiranės sė vitit ‘56….
23.4.1983
Pyetje: Na shpjego, i pandehur, cilat kanė qenė pikėpamjet qė ke pasur nė lidhje me materialet e Kongresit tė 20-tė tė Partisė Komuniste tė BS dhe a i ke biseduar tezat revizioniste tė kėtij kongresi me ndonjė person?
Pėrgjigje: Pikėpamjet e mija pėr Kongresin e 20-tė tė P.K tė BS kanė qenė qė nė fillim pikėpamje nė pėrputhje me vijėn e PPSH. Nė vijė partia jonė nuk ka ndryshuar sipas tezave tė Kongresit tė 20- tė, kurse qėndrime taktike ajo
ka mbajtur nė periudhėn deri nė Kongresin e 3-tė tė saj, nė kushtet e krijuara pas Kongresit tė 20-tė tė Partisė Komuniste tė BS. Qėndrimi im pėr problemet e Kongresit tė 20- tė ėshtė mbėshtetur nė vijėn e partisė, qė nuk ka ndryshuar
nė qėndrimet zyrtare qė ka mbajtur nė shtyp, nė orientimet, zbėrthimet dhe udhėzimet e K.Q tė Partisė, qė nė atė kohė ishin tė vazhdueshme pėr probleme tė ndryshme.
Pyetje: A je pajtuar me pikėpamjet e Kongresit tė 20- tė tė PK tė BS nė lidhje me problemin e qėndrimit ndaj Jugosllavisė, pėr qėndrimin ndaj imperializmit dhe pėr kultin e individit? A ke bėrė komente armiqėsore me ndonjė person pėr kėto probleme?
Pėrgjigje: Unė kam mbajtur qėndrimin qė ka mbajtur Partia pėr kėto probleme. Nė kėtė frymė kam biseduar dhe kam bėrė zbėrthime pėr kėto
ēėshtje. Unė kam biseduar me persona tė ndryshėm sipas udhėzimeve tė partisė. Nuk jam nė gjendje tė kujtoj nėse kam pasur paqartėsira nė
lidhje me problemet dhe tezat e Kongresit tė 20-tė. Udhėzimet e zbėrthimit, detyrat qė kam vėnė, puna qė kam bėrė, janė bėrė nėn kujdesin dhe kontrollin e partisė qė nga udhėheqja mė e lartė, K.Qr dhe komitetet e partisė nė rreth.
25.4.1983
Pyetje: Na shpjego i pandehur, si ėshtė vepruar pėr zbatimin e porosive tė partisė pas vitit 1974 dhe ē’ka dal nga kontrollet pėr problemin e kontingjentėve?
Pėrgjigje: Me sa mė kujtohet, duhet tė jenė marrė masa nė drejtim tė rishikimit tė udhėzimit “Mbi kontingjentėt”. Vėrejtjet e udhėheqėsit tė partisė pėr problemin e kontingjentėve unė ua kam bėrė tė njohura edhe vartėsve tė mi, si Feēor Shehu etj. Nuk mė kujtohet mirė nėse ėshtė pas relacionit qė i dėrguam udhėheqėsit tė partisė pėr kontingjentėt dhe vėrejtjeve qė bėri ai pėr kėtė problem. Kur kam shkuar nė njė rast nė Sarandė
kam gjetur njė kuptim tė ngushtė tė problemit tė kontingjentėve qė ishte rrjedhim i njė udhėzimi, zbėrthimi apo leksioni tė gabuar tė dhėnė nga
Feēor Shehu qė ishte drejtor i Drejtorisė sė Parė tė Sigurimit tė Shtetit. Kėtė shtrembėrim unė e kam bėrė problem dhe e kemi parė edhe nė rrethe tė
tjerė dhe u morrin masa pėr ta venė nė vend. Mė kujtohet se Feēor Shehun nė atė kohė e kam kritikuar pėr kėtė paqartėsi qė kishte lejuar dhe pėr mungesėn
e kontrollit tė unifikimit tė gjykimit mbi udhėzimin pėr kontingjentėt.
Pyetje: Na shpjego i pandehur, kush dhe nė ē’rrethana e ka dhėnė orientimin qė tė mbahen aq kontingjentė e pėrpunime sa mund tė mbahen nga punėtorėt operativė?
Pėrgjigje: Me sa mė kujtohet, kėtė ēėshtje e kam trajtuar unė pas vitit 1955 kur u bėnė shkurtime organike nė kuadrin e luftės kundėr burokratizmit.
Ideja se si e kam trajtuar unė kėtė ka qenė qė, nėse kushtet kur u zgjeruan zonat e punėtorėve operative, nuk i pėrmbaheshin lokaliteteve, lindte
problemi qė disa punėtorė operative ngarkoheshin tej ēdo mase me pėrpunime, kontingjente dhe agjenturė, kurse disa tė tjerė nuk kishin
ngarkesė tė plotė. Gjithnjė duke iu pėrmbajtur detyrės themelore qė organi duhet tė mbulojė me forcat e tij kontrollin mbi veprimtarinė armiqėsore,
kam vėnė detyrėn qė shefat e organeve duhet tė pėrdorin nė mėnyrė efektive tė gjithė forcėn e agjenturistėve, qė do tė thotė qė tė gjithė tė kenė
ngarkesė tė mbajtshme. Nė kėto rrethana u ėshtė lėnė e drejta qė tė manovrojnė ngarkesėn midis punėtorėve operativ tė zonave e midis tyre
dhe oficerėve tė drejtimit pėr tė siguruar njė ngarkesė normale tė tė gjithėve dhe nė rast se edhe duke e bėrė kėtė nuk mjaftonin forcat, atėherė duhet
tė kėrkonin shtesė organike. Unė di qė ky udhėzim ėshtė kuptuar drejt nė atė kohė dhe nuk di nėse ėshtė degjeneruar mė vonė nga Feēor Shehu ose
tė tjerė. Si rrjedhim i orientimit qė kam dhėnė unė, tė cilin e konsideroj tė drejtė, nė qoftė se nuk ka degjeneruar nga tė tjerėt, nuk ka pse tė kishte pasoja luhatje nė dinamikėn e pėrpunimeve tė kontingjentėve dhe tė agjenturės. Pėr kėtė duhet tė pėrgjigjen Feēor Shehu etj, qė i kanė dhėnė tjetėr kuptim kėtij
orientimi sė bashku me shtrembėrimet liberale nė tėrėsi, ky veprim
ēon nė dobėsimin e kontrollit mbi veprimtarinė armiqėsore.
5.5.1983
Pyetje: Na shpjego i pandehur, si i ke marrė parasysh vėrejtjet e bėra nga udhėheqėsi i partisė pėr problemin e kontingjentėve, kur numri i tyre njė vit pas relacionit qė keni bėrė, pėr tė cilin keni dhėnė shpjegime mė parė, ėshtė rritur nė raport me vitin e mėparshėm?
Pėrgjigje: Nga shifrat e statistikave pėr kontingjentėt e organeve tė Sigurimit tė Shtetit pėr vitet 1973-1980 qė m’u paraqitėn, nuk nxjerr dot konkluzione se nuk janė kuptuar e zbatuar drejt porositė dhe vėrejtjet e udhėheqėsit tė
partisė. Ai mund tė dalė nga analiza qė mund t’u bėhet kontingjentėve konkrete e ēdo punėtori operativ dhe nė ēdo organ, si dhe dinamikės qė
pėsojnė ato. Nga tė dhėnat statistikore unė nuk shikojė ndonjė anomali nė problemin e kontingjentėve. Tė meta e gjykime subjektive nė punėtorė
operativė ose organeve tė veēanta mund tė ketė. Pėr kėtė problem unė nuk shikoj qė tė ketė ndonjė shtrembėrim tė vijės sė partisė, por tė meta tė
zakonshme. Pėr sa i pėrket rritjes sė numrit tė kontingjentėve nga 17.767 qė ishin nė vitin 1973, nė 68.814 nė vitin 1975 ndiej pėrgjegjėsi pėr moskuptimin dhe moszbatimin drejt tė kritereve tė dhėna dhe pėr
liberalizimin e lejuar qė kanė sjellė kėto luhatje, siē e kam pranuar edhe nė proceset e mėparshme.

Burimi : Panorama.
Tironcja_omel
Tironcja_omel
Embelsira e Forumit
Embelsira e Forumit

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 9117
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 14/09/2010
Falenderimet Falenderimet : 66

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi