♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pika qe su bie se nga grate rrojne- Familjet shqiptare ne Greqi

2 posters

Shko poshtė

Pika qe su bie se nga grate rrojne- Familjet shqiptare ne Greqi Empty Pika qe su bie se nga grate rrojne- Familjet shqiptare ne Greqi

Mesazh nga Eri dr Wed Mar 09, 2011 10:27 am

Pika qe su bie se nga grate rrojne- Familjet shqiptare ne Greqi 0,,4808106_1,00

Ngurron te prezantohet me emrin e saj te plote por jo edhe te flase per peripecine e perditshme te punes se saj si ndihmese shtepiake ketu e 15 vjet ne Greqi. Tek e fundit anonime mbetet pjesa derrmuese e grave te imigracionit qe pa siguracion punojne si ndihmese neper shtepite e vendasve pa u perfshire qofte edhe ne nje statistike te sakte te kontributit te tyre. Per punen time te perditshme marr dy autobusa qe te arrij ne Qifisia. Atje punoj si ndihmese ne nje shtepi si shtepiake domethene thote Eva dhe menjehere sqaron indirekt pse nuk thote dhe mbiemrin e saj. Kam qene arsimtare ne Shqiperi. Por tashme e kam harruar cdo te thote te jesh arsimtare njeri me shkolle. Se puna ime e perditshme eshte mes detergjenteve. Por cte bej. Im shoq nuk punon. Ndertimi ne Greqi nuk ka me pune. Kam 3 femije. Djali i madh ka mbaruar shkollen e larte por eshte pa pune.
Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Dhurata Jasimi ben dy pune
I njejti rrefim dhe i njejti pezmatim brenda tij nga shume gra te imigracionit qe punojne neper shtepira si pastruese kujdestare te moshuarish por edhe baby siter. Ne Shqiperi kam qene llogaritare por ketu punoj si baby siter thote Eva Bodinaku qe duket se eshte familjarizuar me fatin e saj. Kriza nderkohe me mbijetesen ne plan te pare e ben cdo nostalgji per profesionin e humbur qe te duket si komoditet. Puna e gruas shtepiake pune e ndershme tek e fundit po behet pa e tepruar i vetmi burim i vyer te ardhurash per familjet e imigracionit kur kriza i mban burrat larg kantiereve te ndertimit.
Veme punojme qe ne mengjes neve grate per burrat eshte akoma me keq se ka rene puna. Punojme te mbajme familjen femijet sa te mundemi thote Fatbardha Gjicali shqetesimi i se ciles per renien edhe te punes se saj duket se i thekson dhe me teper shenjat e moshes se thyer ne fytyren e saj. Ka rene puna edhe te ne tani nga nje here ne jave qe na merrnin tani na marrin nje here ne dy jave nje here ne muaj s ka para ka rene puna. Pune qe pritet te reduktohet dhe me teper pas menyres se re te pageses nga 1 marsi me pulle 50-eurosh te blere nga pronari qe punonjesi do ta perdore ne vazhdim per te terhequr parate nga makineri te posacme neper supermarkete banka dhe institucione pasi te hiqet automatikisht 10 per siguracion social.
Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Elvira Drace ndihmon ne shtepira
Me femije dhe te shoqin pa pune eshte edhe Elvira Drace qe ka 12 vjet ne Greqi me pune neper taverna si pjatalarese dhe tani neper shpira sikurse thote. Natyre optimiste qe e ben te mos mbaj te qeshuren dhe kur flet ne mikrofon i sheh nderkohe me te veshtira vitet qe vijne. Kemi blere shtepine tone. Shyqyr qe kemi tjegull mbi koke ne keto momente. Se kriza ste le rehat as ne shtepine me qira kur vetem per muajin shkurt 4.000 pronare kane bere padi per nxjerrje te qiramarresve qe nuk paguajne qirane.
Njera prej tyre mund te ishte edhe Dhurata Jasimi plot jete sic tregon fytyra e saj kur pyetet sa e ka prekur kriza familjen e saj. Jashtezakonisht se burrin e kam pa pune paguaj qirane femijen ne shkolle te gjitha. Nje jete nderkohe te mbushur me pune. Punoj dy pune. Njera ne supermarket si shitese dhe tjetra ne qiliqio ne bar sic themi shprehet Dhurata qe ka njembedhjete vjet e gjysem ne Greqi ku per hir te shkolles dhe te ardhmes se djalit sic thote do te mbetet pavaresisht veshtiresive te krizes.
Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Xhevdet Galo pa puneBildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Atmir Ago Athine
Me instiktin e mbijeteses ndoshta me te forte dhe se burrat grate e imigracionit po kthehen ne shtylla te familjes shqiptare qe kriza me paralizen e ndertimit ia la burrat pa pune. Gruaja eshte shtylla e shtepise. Ne qofte se nuk do te punonte gruaja do te ishim te detyruar te ktheheshim ne Shqiperi thote Fatmir Toska qe ka 14 muaj pa pune pasi humbi punen ne ndertim dhe hyri ne asistence per 6 muaj.
Gruaja eshte kuzhinjere. Gjashte ditet e javes punon si kuzhinjere.Nga kjo ia kam dale mbane se me tri femije ne qofte se gruaja do te punonte me hope dhe 30 euro ne dite nuk ia dilnim mbane... thote Fatmiri dhe shton Nuk kemi shpresa fare per pune. Ne asistence sociale eshte edhe Xhevdet Galo nga Bozhigradi i Devollit te Korces qe mbahet edhe ai sikurse thote bashke me dy djemte e tij nga puna e se shoqes per te cilen kujton me humor edhe vargjet e ajupit. Shyqyr qe na punon gruaja. shte ajo qe ka thene dikur ajupi. Burrat rine e kuvendojne/pika qe su bie se nga grate rojne. Gruaja pra shtylle e shtepise Asgje e keqe kriza i ka keto thote Atmir Ago nga Berati me gruan ne pune edhe ai por ne Shqiperi ne nje firme italiane. Njohje dhe mirenjohje pra eshte ajo cka u mbetet burrave per kete kontribut te vyer te bashkeshorteve te tyre.
Eri dr
Eri dr
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Male
Ditelindja Ditelindja : 04/04/1988
Numri i postimeve Numri i postimeve : 3671
Vendndodhja Vendndodhja : Ne ishullin e te dashuruareve!!!
Hobi Hobi : Arti
Humor Humor : i mjaftueshem
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 13/11/2010
Falenderimet Falenderimet : 28

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pika qe su bie se nga grate rrojne- Familjet shqiptare ne Greqi Empty Re: Pika qe su bie se nga grate rrojne- Familjet shqiptare ne Greqi

Mesazh nga taku Wed Mar 09, 2011 12:41 pm

e vertet kjo qe ke shkrujt eri,sa vin edhe me keq po behet edhe ketej nga neve (o)
taku
taku
Administrator
Administrator

Gjinia Gjinia : Male
Numri i postimeve Numri i postimeve : 10995
Vendndodhja Vendndodhja : babiloni
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 09/02/2010
Falenderimet Falenderimet : 134

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi