♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

+3
capkenja
dj diamant
dajti i modh
7 posters

Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga Vizitor Thu Apr 23, 2009 7:11 pm

Te gjith kemi degjuar dhe i dime arritjet e shkences dhe mjekesise ne vitet e fundit..Klonimin e njeriut disa e kane quajtur si arritjen me te madhe te shkences mjekesore....ndersa disa te tjere jane totalisht kundra kesaj si praktik....disa jane akuzuar sikur duan te luajne rolin e Zotit....

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?
Pse duhet te praktikohet..?
Postoni mendimet tuaja..

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Re: Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga dajti i modh Thu Apr 23, 2009 7:26 pm

CA ME I KLONU O ENGJELLO ;
E DI TI SE CFARE MUND TE BOHET ME PRODHU NJEREZ ,SI ME PRODHU MAKINA ..
DO BOHEJ NJE LOMSH SE DIKUSH DO PRODHOTE VETEM USHTRI PA MBARIM LOL.
DHE HAJDE TI GJEJE FUNIN PASTAJ...
TANI PO APLIKOJNE ME MARTU DY BURRA ME DY GRA.GAY ..; DHE MENDOJ QE E BOJNE VETEM QE MOS ME U SHTU FORT NJEREZIT LOL.SE SI PREU FORT KUSH PER TE DREJTAT E NJERIUT gezuar lol!
dajti i modh
dajti i modh
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Male
Ditelindja Ditelindja : 01/07/1977
Numri i postimeve Numri i postimeve : 19595
Vendndodhja Vendndodhja : tiron new jork tiron
Hobi Hobi : qyfyre dhe gallate sa ta shtyjme edhe kete nate
Humor Humor : te shtyjme edhe keto 100 vjet qe na kan ngel
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 08/04/2009
Falenderimet Falenderimet : 142

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Re: Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga Vizitor Thu Apr 23, 2009 7:44 pm

Bravo Engjelli , kjo eshte nje teme shume intriguese.
Se di se ku lexova per nje grua ne Amerik ,se pas ngordhjes se qenit te saj eklonopisi sepse e donte shume,se mbaj mend sa miljona dha per kete gje, njerzit sjan mire nuk din cfare duan,pse kur ka shume te varfer ajo nuk i dha ato qe harxhovi per ta ??? Thon se kjo gje do ndimohj mjekesin....Une nuk mendoj se vihet ne dyshim vdekja,edhe sikur jeta e njeriut te zgjatet me shume.Nuk kane thene me kot: "Cdo gje qe dikur merr fund eshte e shkurter".
A na duhet klonimi?
Nuk e di!Cili eshte perfitimi dhe demi qe ai sjell me vete?Perfitimi qe shpallet haptazi eshte nevoja e njerezve per transplatime organesh.Ka fantazira filmash qe frytet e klonimit i perfytyrojne si monstra te pergatitura vetem per luftra.
Po demi?Ka te drejte njeriu te krijoje jeten?A e krijon dot?Delja Dolli qe u krijua nga nje qelize e nje deleje 5-6 vjet me te madhe,edhe pse ishte 4 vjet tregonte ne te gjitha parametrat e moshes 10-vjecare,pra te moshes te se "emes".Do ishte e drejte kjo per nje krijese,e cila qe bebe do te ishte shume me e vjeter?Pastaj edhe nese njerezit sot kane shume nevoje per organe transplatimi,eshte e moralshme qe te klonosh duke i dhene races njerezore atributin e nje oficine per pjese nderrimi?A nuk eshte fraza e pare e cdo kushtetute te botes: "Dinjiteti i cdo njeriu eshte i paprekshem!".Atehere si mund te ndahen qeniet njerezore ne rangje?Ku eshte dinjiteti?Nga ana tjeter eshte shume i larte probabiliteti qe kjo krijese te dale me defekte.Kush paska te drejte te eksperimentoje me njeriun?
Une nuk i di te gjitha arsyet perse sherben klonimi.Ndoshta ka dhe te tjera,me te rendesishme.Por nuk me mbushet mendja qe ka arsye aq te forte sa per te permbysur te gjithe rendin njerezor.
Ne fund te fundit njeriu vetem me forcat e tij nuk mund te behet i pavdekshem.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Re: Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga Vizitor Thu Apr 23, 2009 7:49 pm

Njoftimi i njė sekti kanadez kohėt e fundit se kishte krijuar klonin e parė njerėzor, u pasua nga njė debat i gjerė etik. Disa thonin se prodhimi i kopieve identike gjenetikisht tė njeriut ėshtė njėsoj si tė luash rolin e Zotit. Tė tjerėt pėrgjigjeshin se klonimi, i cili ndeshet nė binjakėt e lindur natyrshėm, do tė ishte njė zgjidhje e vlefshme pėr ēiftet qė nuk bėjnė fėmijė. Por, ēfarė ėshtė klonimi gjenetik, ēfarė ofron ai dhe cilat janė kufizimet e tij. Megjithėse ende nuk ėshtė gjetur pėrgjigja e dilemės pėr tė klonuar ose jo qenie njerėzore, mėnyra shkencore e klonimit ėshtė e qartė, thotė Jan Witkovski, biokimist nė njė laborator nė Long Island: “Klonimi ėshtė teknikisht njė proces relativisht i qartė, i pėrbėrė nga dy komponente: sė pari ėshtė personi qė klonohet, tė cilit i merret material gjenetik. Pėr kėtė mjafton tė merren disa qeliza tė cilat pėrmbajnė gjithė informacionin e nevojshėm gjenetik. Komponenti tjetėr ėshtė njė qelizė riprodhuese, pra veza. Vezės sė njė gruaje i hiqet materiali gjenetik dhe zėvendėsohet me materialin e marrė nga personi qė do tė klonohet. Pasi qeliza ndahet dhe krijon 4-5 qeliza tė tjera, e vendos atė nė mitrėn e njė gruaje ku fillon zhvillimin normal,” thotė biokimisti Witkowski.

Por Jan Witkovski thekson se, megjithėse individėt e klonuar mund tė jenė gjenetikisht tė njejtė me personin nga u mor materiali gjenetik, ata mund tė jenė krejt tė ndryshėm nga pikėpamja psikologjike dhe nga sjellja. Ky fenomen shihet aktualisht edhe tek binjakėt identikė, megjithėse ata kanė tė njėjtėn ADN. “Edhe binjakėt identikė mund tė ndryshojnė nga njėri-tjetri. Vetė procesi i rritjes mund t’i ndryshojė binjakėt. Nėse i ndan dy binjakė identikė qė nė lindje dhe njėri prej tyre rritet nė njė familje ku ka ushqim tė bollshėm, pėrkujdesje, higjenė dhe kujdes shėndetsor, ai mund tė ketė tipare fizike tė ndryshme nga binjaku tjetėr tė cilit mund t’i kenė munguar shumė gjėra,” thotė zoti Witkovski.

Pėrveē kėtyre dallimeve, mund tė ketė edhe tė tjera jo aq tė dukshme ndėrmjet binjakėve identikė dhe individėve tė klonuar, tė cilat ende nuk dallohen nga shkenca. Debbie dhe Lisa Ganz janė binjake identike dhe bashkė-themeluese tė Twinsworld - pikė-com njė organizatė pėr tė ndihmuar binjakėt. “Klonimi nuk ėshtė i natyrshėm, kurse binjakėt identikė janė. Ne nuk jemi thjeshtė kopie tė njėra-tjetrės fizikisht, por edhe nga ana emocionale dhe psikologjike. Ne jemi rritur nė tė njėjtin mjedis nė tė njėjtėn periudhė kohore dhe nėn tė njėjtat ndikime. Vėllai apo motra binjake ėshtė njė mik i ngushtė zemre. Njohim shumė binjakė qė s’janė martuar kurrė, janė 80 vjeē dhe ende jetojnė bashkė. Ata e pohojnė se kishin dėshirė tė martoheshin, por e ndjenin se nuk do ta kishin kurrė tė mundur tė gjenin njė marrėdhėnie tė ngjashme me atė qė kanė krijuar me binjakun,” thotė Debbie Ganz.

Motrat Ganz kanė njė moto pėr binjakėt, qė mund tė pėrdoret nė njė farė mėnyre edhe pėr klonėt. Ata thonė “shumė njerėz kanė aftėsinė tė lėnė njė pėrshtypje tė parė vetėm njė herė nė jetė, kurse ne mund ta bėjmė njė gjė tė tillė dy herė!”

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Re: Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga Vizitor Thu Apr 23, 2009 7:51 pm

Klonimi i njeriut nuk do tė thotė krijim i ri :

Tė mendosh dhe tė thuash se klonimi i njeriut ėshtė njė krijim i ri ėshtė njė gabim fatal. Krijimi i takon vetėm Allahut tė Lartėsuar, Allahu thotė nė Kur’an: “Allahu ėshtė Krijuesi i ēdo sendi dhe Ai ėshtė Mbikqyrės ndaj ēdo gjėje.” (Ez-Zumer, 62), ose “I pastėr nga tė metat ėshtė Ai qė krijoi tė gjitha llojet (ēiftet) nga ēka mban toka, nga vetė ata dhe nga atė qė nuk e dinė.” (El- Jasin, 36). Klonimi nuk ėshtė gjė tjetėr vetėm se njė kopjim i origjinalit, tamam si ai dokumenti qė duam ta fotokopjomė tek makina e fotokopjes. (Sikur tė supozohet se klonimi do tė realizohet 100%). Ndėrsa Allahu i Lartėsuar i ka krijuar njerėzit nga mosekzistenca, i Lartėsuari thotė: “Unė tė krijova ty mė parė, kur ti nuk ekzistoje.” (El-Merjem, 9). Klonimi i njeriut nuk do tė thotė krijim i qėnies njerėzore, ndėrmjet klonimit dhe krijimit ka njė ndryshim mjaft tė madh, sepse krijimi i njeriut ka filluar nga dheu, Allahu thotė nė Kur’an: “O ju njerėz nėse dyshoni pėr ringjalljen, atėherė Ne ju krijuam nga dheu e pastaj prej njė pike uji, pastaj prej njė gjaku tė ngjizur, pastaj prej njė kafshate mishi qė ėshtė formuar dhe e paformuar nė mėnyrė qė t’ju sqarojmė. Ndėrsa atė qė e dėshirojmė Ne e pėrqendrojmė nė mitėr deri nė njė afat tė caktuar, e pastaj u nxjerrim foshnje dhe ashtu tė arrini pjekurinė tuaj.” (El Haxh, 5). Nė shumė ajete Kur’anore lexojmė se krijimi ėshtė ēėshtje qė i takon Allahut dhe askujt tjetėr pėrveē Tij. Jo vetėm kaq, por nė disa ajete tė tjera Allahu i Lartėsuar ka sfiduar ēdokėnd nė madhėshtinė e krijimit tė Tij, Nė Kur’an lexojmė: “Ky ėshtė krijimi i Allahut. Mė trego ēfarė kanė krijuar tė tjerėt pėrveē Tij, por idhujtarėt janė nė humbje tė qartė.” (Llukman, 11), dhe nė njė ajet tjetėr lexojmė: “Vėrtet ata tė cilėt ju i adhuroni pėrveē Allahut, ata nuk mund tė krijojnė asnjė mizė e nė qoftė se mblidhen tė gjithė sė bashku, e nė qoftė se miza ju merr ndonjė diēka, s’mund ta kthejnė atė, sa tė dobėt janė lutėsi dhe i luturi.” (El-Haxh, 73)

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Re: Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga Vizitor Thu Apr 23, 2009 7:57 pm

Une per vete ja kundra klonimit, nuk do doja kurre te krijoheshe dikush qe te isht komplet si une, nga qelliza e pare tek e fundit. njeriu eshte nje qenje unike qe nuk mund te perseritet prap njelloj sic eshte. Keto klonime behen per te zgjatur jeten e njeriut, por ama mos ekzagjerojme, te krijosh klon dmth ti japesh jetedikujt tjeter dhe tja heqesh nqs origjinali ka nevoj per ndonje organ per te mbijtuar....

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Re: Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga Vizitor Thu Apr 23, 2009 8:27 pm

barbi shkruajti:Une per vete ja kundra klonimit, nuk do doja kurre te krijoheshe dikush qe te isht komplet si une, nga qelliza e pare tek e fundit. njeriu eshte nje qenje unike qe nuk mund te perseritet prap njelloj sic eshte. Keto klonime behen per te zgjatur jeten e njeriut, por ama mos ekzagjerojme, te krijosh klon dmth ti japesh jetedikujt tjeter dhe tja heqesh nqs origjinali ka nevoj per ndonje organ per te mbijtuar....
Bravo voglushe shume mendim i pjekur! :kiss:

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Re: Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga Vizitor Thu Apr 23, 2009 8:36 pm

Disi jam skeptik lidhur me gjenetiken e kesaj ceshtje
une nuk besoj ne klonim si specifik e vecant e qe ne medium ky proces mbeshtjellet me reproduktimin e spermes se hedhur ne 1 "seri".
Une kam lexuar ca edhe per delmen e "klonuar" apo qoft ajo e nxjerr ne drit si binake e te ashtuquajtur gjenetik baz.

Dua te them se testet e njepasnjeshme kan mundesuar qe algjenetiket te fitojn nje gjalles te ngjashme me tjetren gje qe ne e shohim me bineqt identik qoft ke njerezit ashtu edhe ke kafshet.
Thjesht nuk ka argumente te pastra qe eshte duke u ber klonim por reproduktim sperme.
Ne anen tjeter nese klonim eshte ky atehere kjo eshte nje luft e njeriut me veten e tij.Jam kunder nese ekziston por ja qe nuk besoj se mund te e bejn kete.Mendimi im!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Re: Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga Vizitor Thu Apr 23, 2009 8:39 pm

barbi shkruajti:Une per vete ja kundra klonimit, nuk do doja kurre te krijoheshe dikush qe te isht komplet si une, nga qelliza e pare tek e fundit. njeriu eshte nje qenje unike qe nuk mund te perseritet prap njelloj sic eshte. Keto klonime behen per te zgjatur jeten e njeriut, por ama mos ekzagjerojme, te krijosh klon dmth ti japesh jetedikujt tjeter dhe tja heqesh nqs origjinali ka nevoj per ndonje organ per te mbijtuar....
:bravo: :bravo:

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Re: Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga Vizitor Fri Apr 24, 2009 10:57 am

Klonimi i njeriut, perseri deshton!
Per fat te mire ose te keq ( merreni sipas ndjeshmerise), perseri deshton Panayoitis Zavos, njeriu qe klonoi embrionin e pare.
Pas klonimit te disa embrioneve njerezore me qeliza te dermes, dr. Zavos i futi shumicen e tyre ne mitren e disa vullnetareve.
Ajo qe doli, ishte nje deshtim sepse asnje nga embrionet nuk dha shtatezani.
Nje gje nuk harron te na thote dr. Zavos pas eksperimenteve te tij te fshehta dhe ilegale: Prisni dhe ca vite qe te kemi nje njeri te klonuar....???
Mos harroni se me pare jane perpjekur nje grup shkencetaresh aziatike te kryenin klonim njerezor dhe per te mos thene deshtuam u justifikuan me faktin qe ky klonim do te ngjallte polemika dhe kinse e nderprene. Kuptohet jane te zakonshme pretextet qe kinse na ndalon feja etc. Jo, feja nuk ndalon njeri. Feja pergjithsisht mbeshtet shkencen.
Pra keto jane justifikime te rreme te deshtimeve! Te vjen keq kur shikon turma njerezish jo vetem ne Shqiperi por ne te gjithe shtetet e botes , qe besojne keto brockulla.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Re: Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga dj diamant Fri Apr 24, 2009 1:23 pm

A me ka klonu njeri mu se ju thyva ne mes 
dj diamant
dj diamant
Perparues
Perparues

Numri i postimeve Numri i postimeve : 204
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 11/03/2009
Falenderimet Falenderimet : 0

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Re: Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga capkenja Mon Feb 15, 2010 5:27 pm

Ska sens te krijosh nje jete te re e cila sdo gjej paqe mbi toke,sepse ne dime te paragjykojme,te lendojme dhe te izolojme njerezit qe sjan si ne.E vetmja arsyje qe do pranoja klonimin do ishte per transplant organesh,pra vetem organet te klonohen e jo njeriu i teri.
capkenja
capkenja
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Female
Ditelindja Ditelindja : 14/06/1993
Numri i postimeve Numri i postimeve : 15046
Vendndodhja Vendndodhja : Ne boten e cudirave
Hobi Hobi : Studente...
Humor Humor : Sa per vete
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 07/12/2009
Falenderimet Falenderimet : 138

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Re: Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga Tironcja_omel Fri Jan 21, 2011 10:13 pm

Une jam dhe pro dhe kunder.Pra e pavendosur por mendoj se shume mire mund te sheroj semundjet por ama eshte njesoj si te ndertosh nje robot qe do te prodhoj pjese kembimi per trupin tend.....
Tironcja_omel
Tironcja_omel
Embelsira e Forumit
Embelsira e Forumit

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 9117
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 14/09/2010
Falenderimet Falenderimet : 66

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Re: Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga Goc Tirone Fri Jan 21, 2011 10:30 pm

kunder , klonimi duhet vetem po te kesh ndonje semnudje te pa sherushme
Goc Tirone
Goc Tirone
Super- Administrator

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 8596
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 31/10/2010
Falenderimet Falenderimet : 28

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Re: Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga Gjumashja Sat Jan 22, 2011 11:10 am

Per cfare duhet klonimi i njeriut kur zoti ka krijuar dy qenie te mrekullueshme produktive per te shtuar pasardhesit tone?Nuk eshte e drejte qe te behen klonime sepse shkenca flet me mendje jo me shpirt.Si do te ndjehet ai qe eshte i klonuar kur te dala para te gjitheve?Se une jam vetem nje cope mishi me dy sy por qe nuk jam vetvetja?
Gjumashja
Gjumashja
Super-Moderator
Super-Moderator

Numri i postimeve Numri i postimeve : 9358
Vendndodhja Vendndodhja : Mbi torte.
Hobi Hobi : Qeflie
Humor Humor :
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 24/10/2010
Falenderimet Falenderimet : 69

http://www.shoqeriajone.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Re: Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga Morena Sun Jan 23, 2011 6:51 pm

gjumashja shkruajti:Per cfare duhet klonimi i njeriut kur zoti ka krijuar dy qenie te mrekullueshme produktive per te shtuar pasardhesit tone?Nuk eshte e drejte qe te behen klonime sepse shkenca flet me mendje jo me shpirt.Si do te ndjehet ai qe eshte i klonuar kur te dala para te gjitheve?Se une jam vetem nje cope mishi me dy sy por qe nuk jam vetvetja?
Ashtu tu befsha ajo na duhet te kemi dy si ty do na cosh tek 17 Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? 568162 Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? 568162
Morena
Morena
WebMaster
WebMaster

Gjinia Gjinia : Female
Ditelindja Ditelindja : 09/12/1911
Numri i postimeve Numri i postimeve : 30651
Vendndodhja Vendndodhja : Ne kolltukun e se tashmes, me shikim nga e ardhmja...
Hobi Hobi : Muzike,letersi.
Humor Humor : Shikoni dhe vlersoni...
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 05/11/2009
Falenderimet Falenderimet : 204

http://www.shoqeriajone.com/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Re: Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga Tironcja_omel Sun Jan 23, 2011 8:58 pm

Morena shkruajti:
gjumashja shkruajti:Per cfare duhet klonimi i njeriut kur zoti ka krijuar dy qenie te mrekullueshme produktive per te shtuar pasardhesit tone?Nuk eshte e drejte qe te behen klonime sepse shkenca flet me mendje jo me shpirt.Si do te ndjehet ai qe eshte i klonuar kur te dala para te gjitheve?Se une jam vetem nje cope mishi me dy sy por qe nuk jam vetvetja?
Ashtu tu befsha ajo na duhet te kemi dy si ty do na cosh tek 17 Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? 568162 Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? 568162

(oo) (oo) (oo)
Tironcja_omel
Tironcja_omel
Embelsira e Forumit
Embelsira e Forumit

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 9117
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 14/09/2010
Falenderimet Falenderimet : 66

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Re: Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga Gjumashja Mon Jan 24, 2011 12:37 pm

Morena shkruajti:
gjumashja shkruajti:Per cfare duhet klonimi i njeriut kur zoti ka krijuar dy qenie te mrekullueshme produktive per te shtuar pasardhesit tone?Nuk eshte e drejte qe te behen klonime sepse shkenca flet me mendje jo me shpirt.Si do te ndjehet ai qe eshte i klonuar kur te dala para te gjitheve?Se une jam vetem nje cope mishi me dy sy por qe nuk jam vetvetja?
Ashtu tu befsha ajo na duhet te kemi dy si ty do na cosh tek 17 Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? 568162 Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? 568162
gaga gaga gaga Moj ti,une lum nena qe me ka kjo me thote te coj tek 17 ne elbasan. gaga
Gjumashja
Gjumashja
Super-Moderator
Super-Moderator

Numri i postimeve Numri i postimeve : 9358
Vendndodhja Vendndodhja : Mbi torte.
Hobi Hobi : Qeflie
Humor Humor :
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 24/10/2010
Falenderimet Falenderimet : 69

http://www.shoqeriajone.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Re: Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga Morena Thu Jan 27, 2011 11:47 am

gjumashja shkruajti:
Morena shkruajti:
gjumashja shkruajti:Per cfare duhet klonimi i njeriut kur zoti ka krijuar dy qenie te mrekullueshme produktive per te shtuar pasardhesit tone?Nuk eshte e drejte qe te behen klonime sepse shkenca flet me mendje jo me shpirt.Si do te ndjehet ai qe eshte i klonuar kur te dala para te gjitheve?Se une jam vetem nje cope mishi me dy sy por qe nuk jam vetvetja?
Ashtu tu befsha ajo na duhet te kemi dy si ty do na cosh tek 17 Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? 568162 Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? 568162
Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? 568162 Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? 568162 Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? 568162 Moj ti,une lum nena qe me ka kjo me thote te coj tek 17 ne elbasan. Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? 568162
Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? 568162 Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? 568162 ti qofsh me jete te gjate por nuk duam dy jo na mjafto dhe tepron ti Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? 568162
Morena
Morena
WebMaster
WebMaster

Gjinia Gjinia : Female
Ditelindja Ditelindja : 09/12/1911
Numri i postimeve Numri i postimeve : 30651
Vendndodhja Vendndodhja : Ne kolltukun e se tashmes, me shikim nga e ardhmja...
Hobi Hobi : Muzike,letersi.
Humor Humor : Shikoni dhe vlersoni...
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 05/11/2009
Falenderimet Falenderimet : 204

http://www.shoqeriajone.com/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Re: Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga Vizitor Tue Dec 25, 2012 2:13 pm

Thjesht eshte e ndaluar nga Zoti me nje fjal eshte MEKAT.Pse te klonojm nje njeri kur eshte Zoti ai qe krijon qenien njerzore dhe qdo gje tjeter ne tok andaj do Zoti edhe asnje njeri nuk provon te bej nje gje kaq te shemtuar dhe kaq joligjore vertet do ishte diqka jo e moralshme nga ana njeriut

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..? Empty Re: Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi