♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Poezi te ndryshme

+13
Ylli
TTida
Eri dr
Mona
dajti i modh
Hera
MONDI
Melaqja
capkenja
Maks
Barbi
Morena
bigbeng
17 posters

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Poezi te ndryshme

Mesazh nga bigbeng Mon Nov 23, 2009 9:20 am

.......Thirrje deshperuese.....

Ne qerthullin e jetes kam mbetur i mbyllur
i lodhur,i shtypur,i vrare i shtrydhur
perzjere e bere lemsh ne fijet e ashpra te jetes
ne kufirin e holle midis jete e vdekjes

ne rrethin e mbyllur tragjik te moskuptimit
ne dyzimin e brishte mes ikjes e deshperimit
ne endrren e madhe te filozofise jetike
ne dilemen e jetes shpirterore a po fizike

'Zoti'me therret fort ne rrugen e drejte
'Djalli' me drejton per ne rrugen e vet
e drejta mes te dyve qendron gur pengu
i lodhur,i tundosur pyes,-ku eshte rrengu?

perplasur,neperkembur,rrembyer,marrosur
ne medyshjen e fjaleve qe s'paskan te sosur
ngaterruar ne krizen e moralit e hicmoralit
ne vijndarjen e zeze mes Zotit e Djallit

Nje thirrje nga brenda,gervish shpirtin
nje pergjigje nga jashte tund gishtin
ne keto dyzime , morali qendron lart
ky medalion,qe djallin me vehte se mbart

22.11.2009


bigbeng
Anetar/e aktiv
Anetar/e aktiv

Gjinia Gjinia : Male
Ditelindja Ditelindja : 26/08/1974
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4842
Vendndodhja Vendndodhja : verdalle me sherbime
Hobi Hobi : E bukur eshte ajo qe me pelqen mua
Humor Humor : 6 dite buza gaz.......diten e 7 gruaja ma plas.ha ha ha
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 30/04/2009
Falenderimet Falenderimet : 128

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga Morena Mon Nov 23, 2009 1:02 pm

Poezi te ndryshme 231696 s'kam fjal
Morena
Morena
WebMaster
WebMaster

Gjinia Gjinia : Female
Ditelindja Ditelindja : 09/12/1911
Numri i postimeve Numri i postimeve : 30651
Vendndodhja Vendndodhja : Ne kolltukun e se tashmes, me shikim nga e ardhmja...
Hobi Hobi : Muzike,letersi.
Humor Humor : Shikoni dhe vlersoni...
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 05/11/2009
Falenderimet Falenderimet : 204

http://www.shoqeriajone.com/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga Barbi Wed Nov 25, 2009 1:55 pm

SHPĖRTHIMI IM

Qėnia ime, jo mė
- nė varkėn e vetmisė.
Ankthi im nė sytė e jetės -
i shtangur dhe i mashtruar nga
vėshtrimi dhe ngushėllimi i verbėr i
frikės poshtė kėmbėve tė mija. Atje
- ftohtėsirė…frikė…frikė shumė.
I ndjej si vijnė
lulet e pėrgjumura tė venitjes sė dėshirave.

Qėnia ime kėrkon njė strehė, ku
me gishtėrinjtė e butė, tė
zgjojė dremitjen e mbretėrisė; atje
ku nuk ka diell e hėnė por
vetėm lumturi.
Qėnia ime kėrkon t’u japė frymė,
aromės sė luleve tė casteve tė dashurisė,
pasi tė gjejė rrugen e kopėshtit tė tyre.

Shpėrthimi im dėshiron
tė vallėzojė, nė
blerimin e pyllit,
nė valėt e detit,
tė flasė me guackat,
tė flasė me tokėn,
tė pėrkulė kėrcellin e qiparisit,
pas frymėmarrjes sė tufės tė dafinave.

-.-
Qėnja ime dėshiron tė mėkatojė,
nėn dritėn e hėnės. Tė
mėkatojė duke bėrė dashuri me
lakuriqėsinė e dlirėsisė, mbuluar me
vellon e shiut tė lotėve.
Barbi
Barbi
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 11902
Vendndodhja Vendndodhja : Ne ferr
Hobi Hobi : Librat kohet e fundit
Humor Humor : o sa kom qesh
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 03/07/2009
Falenderimet Falenderimet : 121

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga Maks Wed Nov 25, 2009 2:09 pm

Poezi te ndryshme 231696

Maks
Anetare i/e Perjashtuar
Anetare i/e Perjashtuar

Gjinia Gjinia : Male
Numri i postimeve Numri i postimeve : 18309
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 23/03/2009
Falenderimet Falenderimet : 138

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga bigbeng Wed Nov 25, 2009 6:02 pm

O malet' e Shqiperise e ju o lisat' e gjate!
Fushat e gjera me lule, q'u kam nder ment dit' e nate!
Ju bregore bukuroshe e ju lumenjt' e kulluar!
cuka, kodra, brinja, gerxhe dhe pylle te gjelberuar!
Do te kendonj bagetine qe mbani ju e ushqeni,
O vendthit e bekuar, ju mendjen ma defreni.

Ti Shqiperi, me ep nder, me ep emrin shqiptar,
Zemren ti ma gatove plot me deshire dhe me zjarr.

Shqiperi, o mema ime, ndonese jam i merguar,
Dashurine tende kurre zemra s'e ka harruar.

Naim Frasheri

Me rastin e Festave kjo poezi te ngushellon e te qeteson me teper se cdo fjalim ''gjoja atdhetar'' ne gojen e piste te politikanve shqiptare

bigbeng
Anetar/e aktiv
Anetar/e aktiv

Gjinia Gjinia : Male
Ditelindja Ditelindja : 26/08/1974
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4842
Vendndodhja Vendndodhja : verdalle me sherbime
Hobi Hobi : E bukur eshte ajo qe me pelqen mua
Humor Humor : 6 dite buza gaz.......diten e 7 gruaja ma plas.ha ha ha
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 30/04/2009
Falenderimet Falenderimet : 128

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga Vizitor Tue Dec 08, 2009 6:04 pm

Gjethja!

E vetme po rri ne ket' nate
E vetme me dhimbjen time
Sodis pemen qe kam perballe
E vetme dhe ajo..pa gjrthe...

Si gjethe veten mendoj
Dikur plot jete ,jeshile,
tani e rene buze rruges
E hedhur,e shkelur,jetime.

Asnje me nuk me shikon.
Asnje me nuk me ve re .
Mua dikur gjethe e bukur
Sot e rene aty...perdhe.

Mendoj pemen e lulezuar
Me sytha te celur ngado
Kujtoj gjethen e rrezuar
Me pemen me ngjan domosdo.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga capkenja Mon Mar 22, 2010 9:06 pm

....Endrrat jane krahet e shpreses.........

Ēdo ditė fillo njė jetė tė re,edhe kur ajo qė ke ka ylberin
Ēdo ditė kėrko njė aventurė te re,edhe kur shpresa ska krahė
Ēdo ditė dashuro njerėzit,edhe kur ata urrejnė
Ēdo ditė pėrshėndet qiellin,edhe kur ai ka fshehur ēdo gjė
Ēdo ditė buzėqeshi jetės,edhe kur ajo tė ka ...kthyer... shpinėn
Ēdo ditė pėrqafo natyrėn,edhe kur ajo ka zbehur ngjyrat
Ēdo ditė kėndo melodinė e zemrės,edhe kur atė se dėgjon dot
Ēdo ditė vallėzo me ėngjėjt,edhe kur ata lotojnė
Ēdo ditė gėzohu me ditėn,edhe kur ajo ėshtė e trishtė
Ēdo ditė jeto jetėn,sepse njė ditė...nuk do tė ketė mė "ēdo ditė"!
capkenja
capkenja
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Female
Ditelindja Ditelindja : 14/06/1993
Numri i postimeve Numri i postimeve : 15046
Vendndodhja Vendndodhja : Ne boten e cudirave
Hobi Hobi : Studente...
Humor Humor : Sa per vete
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 07/12/2009
Falenderimet Falenderimet : 138

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga Vizitor Sun Apr 04, 2010 10:30 pm

TĖ JETOSH

Tė jetosh
prej dritės sate tė bėsh mėngjese
pėr qiejsh tė mbahesh, tė kapesh fort pas ėndrrės
krejt ē’ėshtė rreth teje tė bėsh tė jetė e jotja
si njė mendim i ri tė krekosesh krenar
tė vdesėsh pa vdekur asnjėherė
ta vrasėsh njeriun brenda teje
brenda teje ujkun ta sajosh
shembjen e qiejve qė s’janė qiej ta bėsh me njė fjalė
tė bėsh tė tė kapin sytė misterin qė ti do
tė bėsh tė jetė e gjallė pema qė s’ėshtė mė
ta flakėsh modestinė
tė sajosh prej engjėllit njė djall me brirė
si e flijuan jusufvoglin atėbotė
unin tėnd tė matur ta flijosh pa fjalėn e fundit nė gojė
mbi bark tė bukuruar gruaje
tė bėsh tė jeshė kokėr rėre e ftohtė
tė sajosh prej kėmbėve tua kapronj tė bardhė
dhe t’i zbresėsh tė pijnė jetė aty ku shpirtrat lahen
pėr epshin tėnd prej burri buzė prej ere tė sajosh
tė mund ta lash nė djersė ta hedhėsh pėrdhe hėnėn
tė jesh i ftohtė, i ftohtė, i ftohtė
trup prej drite tė mund tė sajosh pėr sytė e tu tė nesėrm
prej frymės sate tė bėsh verigė
i kapur pėr qiejsh tė jetosh
mes akujsh i ndezur

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga Maks Sun Apr 04, 2010 10:37 pm

Poezi te ndryshme 231696 Poezi te ndryshme 231696

Maks
Anetare i/e Perjashtuar
Anetare i/e Perjashtuar

Gjinia Gjinia : Male
Numri i postimeve Numri i postimeve : 18309
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 23/03/2009
Falenderimet Falenderimet : 138

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga Melaqja Tue Apr 06, 2010 7:11 pm

TE VDESESH DUKE JETUAR
E gjalle jam, mgjse po vdes,
per dashurine e tij,
qe pa dashur me vret
Dhe ashtu duke vdekur e dua ,
sepse kjo vdekje eshte jeta ime ,
dhe nuk ka rendesi plagosja
qe me denon me vdekje
jua them vertete,
Te vdesesh nga dashuria eshte te jetosh! ...
E TE JETOSH PA DASHURI NUK ESHTE JETE.
Melaqja
Melaqja
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1036
Vendndodhja Vendndodhja : N'Dashnii....
Hobi Hobi : My dream is to fly...
Humor Humor : Sa Per Vete...
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 01/04/2010
Falenderimet Falenderimet : 3

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga Melaqja Tue Apr 06, 2010 7:12 pm

PLAGET ME LOT

PER ty jetova nje jete te hershme
per ty po jetoj edhe sot
per ty syte e mi shumkane qare
per ty ne jete shum kam derdhur lot$$$$$$$$$$$$$$$$ $$$$$$$$$valle perse une ne jete jetova
valle perse me lote per ty qava
ku e ka fundin me thoni kjo bot
perse plaget e mia ende po i laj me lot


$$$$$$$$$$$$$$$$ $$$$$$$


do te digjem sikur qiriu do te tretem
ne kete bote asnje fije sdo mbetem
do te vdes me shprese dhe pikellim
qe se kuptove sa te deshti shpirti im
Melaqja
Melaqja
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1036
Vendndodhja Vendndodhja : N'Dashnii....
Hobi Hobi : My dream is to fly...
Humor Humor : Sa Per Vete...
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 01/04/2010
Falenderimet Falenderimet : 3

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga Vizitor Thu Apr 08, 2010 9:10 pm

Vdekja e gjalle

Mbi vdekjen e heshtur te jetes

doren vendosa ngadale

dhe perpelitjet e saj i pashe

si gjume i trembur permbi varr.


Oh,jeten per flokesh terhiqe

diku neper shkrepa,ne nje mal,

nuk e di pse vet vdekja

kishte me frike nga vdekja e gjalle....

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga Vizitor Thu Apr 08, 2010 9:12 pm

Sublime…
Me njėrėn dorė vizatojmė mėkate;
mbi petale lulesh tė shkelura,
nė dehjen e parė tė lulėzimit.
Mbi buzėqeshje fėmijėsh,
pėrhumbur stuhish,
dhe ne stuhi!
Mbi vibrime kėngėsh,
pa ėmbėlsi qiellore.
Mbi flokė tė zbardhur,
pėrtej kohės, dhe nė kohė.
Mbi trupa tė velur,
prej aritmisė ditore,
me/pa rrahje zemre!...

Tjetra, mėkatet pastron;
me pikė-loti kristalin,
puthur prej Universit,
universeve ngadhnjyese.
Me nuhatje bari tė sapombirė,
tė pashkelur nga koha,
dhe nė kohė…
Me shira aromėrozmarine,
qė i japin lules kohėn e lulėzimit,
pėrqark oborreve tė dashurisė.
Tė ėmblat puthje blerojnė,
mėngjeseve tė rizgjuara,
nga diejt mbi buzė!...

,,, Udhėton mėkati i pamėkatuar,
Me dashuri dhe pėr dashuri…
Nė petale tė sapoēelura, lagur prej vesės,
largesė mėkatesh.
Nė frymėmarrjen e lirė malesh stoike,
tė tokės sė ngrohtė me njė zė tė ngrohtė;
Nė kėngė dhe pėr kėngė,
tė njė shpirti paqėsisht tė dlirė,
i sublimuar,
me forcė njerėzore!!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga Vizitor Thu Apr 08, 2010 9:14 pm

Pergjerimi...


Pa shpres e pyeta gjate durimin

mbi shkembinjte e serte eca si e verber,

heshtja mu pergjigj me naivitetin e syve

mos vall njerin prej tyre kisha per zemer?


Era i tundi mimozat permbi supe

dhe aromen e tyre e perzieu me lote,

te teren me perpiu kjo ere cmendurie

shikoja pulebasdhat larg,ne horizont.

Nga lotet e henes fytyra me ish lagur,

pak buzeqeshje midis dallgeve e kerkova kot

kujtimi i Hirushes,tashme ishte plakur

kepusen s'e hodha se s'me gjenin dot...

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga MONDI Thu Apr 08, 2010 9:14 pm

Poezi te ndryshme 231696 Poezi te ndryshme 231696 Poezi te ndryshme 231696 Poezi te ndryshme 231696
MONDI
MONDI
WebMaster
WebMaster

Gjinia Gjinia : Male
Ditelindja Ditelindja : 23/02/1985
Numri i postimeve Numri i postimeve : 32444
Vendndodhja Vendndodhja : Ne zemren e CLICHES
Hobi Hobi : Kamera & Fotografia
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 01/09/2008
Falenderimet Falenderimet : 84

http://www.shoqeriajone.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga Vizitor Thu Apr 08, 2010 9:16 pm

Kaq shpejt i lexove re????

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga MONDI Thu Apr 08, 2010 9:17 pm

po ka 20 min qe keto po lexoja moj
MONDI
MONDI
WebMaster
WebMaster

Gjinia Gjinia : Male
Ditelindja Ditelindja : 23/02/1985
Numri i postimeve Numri i postimeve : 32444
Vendndodhja Vendndodhja : Ne zemren e CLICHES
Hobi Hobi : Kamera & Fotografia
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 01/09/2008
Falenderimet Falenderimet : 84

http://www.shoqeriajone.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga capkenja Thu Apr 08, 2010 9:21 pm

Dua shkruajti: Sublime…
Me njėrėn dorė vizatojmė mėkate;
mbi petale lulesh tė shkelura,
nė dehjen e parė tė lulėzimit.
Mbi buzėqeshje fėmijėsh,
pėrhumbur stuhish,
dhe ne stuhi!
Mbi vibrime kėngėsh,
pa ėmbėlsi qiellore.
Mbi flokė tė zbardhur,
pėrtej kohės, dhe nė kohė.
Mbi trupa tė velur,
prej aritmisė ditore,
me/pa rrahje zemre!...

Tjetra, mėkatet pastron;
me pikė-loti kristalin,
puthur prej Universit,
universeve ngadhnjyese.
Me nuhatje bari tė sapombirė,
tė pashkelur nga koha,
dhe nė kohė…
Me shira aromėrozmarine,
qė i japin lules kohėn e lulėzimit,
pėrqark oborreve tė dashurisė.
Tė ėmblat puthje blerojnė,
mėngjeseve tė rizgjuara,
nga diejt mbi buzė!...

,,, Udhėton mėkati i pamėkatuar,
Me dashuri dhe pėr dashuri…
Nė petale tė sapoēelura, lagur prej vesės,
largesė mėkatesh.
Nė frymėmarrjen e lirė malesh stoike,
tė tokės sė ngrohtė me njė zė tė ngrohtė;
Nė kėngė dhe pėr kėngė,
tė njė shpirti paqėsisht tė dlirė,
i sublimuar,
me forcė njerėzore!!

Kjo me pelqeu shum fare....
capkenja
capkenja
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Female
Ditelindja Ditelindja : 14/06/1993
Numri i postimeve Numri i postimeve : 15046
Vendndodhja Vendndodhja : Ne boten e cudirave
Hobi Hobi : Studente...
Humor Humor : Sa per vete
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 07/12/2009
Falenderimet Falenderimet : 138

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga Vizitor Tue Apr 13, 2010 5:49 pm

..me emrin "Pafund".....

Ne kete pritje,
furtunė drithėruese
qė mė shtyn drejtė makthit tė papar ,
mė lanė pėrjetėsisht.
Ngadhnjimtar i diteve te stuhishme
te tjetersuara ne muzg ,
lotuar per korrjet e pergjakura ,
grabitur prej bastardesh moluk.
Gladiator i arenės sė mbijetesės,
pas erės sė bukės qė rend.
Aviator kus humbur mjegullimash, kam mbetur.
Luan i savanave tė thara, qe vetem
ciklonin e oshetimes se vet degjon.
Alpinist i ngrire ne maja bardhesish
ndezur akujve flaken time te perditshme
ne emer te jetes dhe lirise .
Po ky popull kam mbetur,
i persekutuar , jete zymte ,
qe ditet e mia shty me mund.
Ditet e askujt, qe rendin drejt hiēit.
Ditet, qe vuajtjen pagezuan me emrin “Pafund

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga Vizitor Tue Apr 13, 2010 5:52 pm


Mbreteria e heshtjees..


Ti hesht gjithnje

kur te tjeret flasin

hesht i heshtur...

ne heshtje...


Ti hesht gjithnje

kur te tjeret heshtin

mediton i heshtur....

ne heshtje...

Ti bie ne mendime

mendimet heshtin

zhbiron i heshtur...

ne heshtje...

Dhe heshtja jote

kerkon te heshtesh

te vdesesh i heshtur..

ne heshtje


Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga Vizitor Thu May 13, 2010 10:14 pm

INTRIG

Dua te jem e lumtur,
por kam frike te qesh.
Dua te qaj,
por lotet me druhen.
Intrig!
Te eci apo te qendroj?
Pergjigje ,s'kerkoj
e di qe nuk e keni,
si une dhe ju veten genjeni.
Intrige sepse Zoti,
eshte i tille...

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga Vizitor Thu May 13, 2010 10:15 pm

SEMAFOR

...kryqezime veprimesh,
Ndeshemi cdo dite.
Jeshilja ndizet,
Vrapo rruga eshte e lire.
Ec drejt!Hapat nxito!
Jeten dhe kohen.
me cdo mjet sfido.
Koha eshte relik,
minutat,sekondat.
po si jetove te behen armik.
Udhekryq ne ndjenja.
Te urrej apo me mire te dashuroj...?
Cila nga keto do te me ndihmoje...?
Qe boten me mire une ta kuptoje.?
Thone qe dashuria.
eshte parajse...e urrejtja ferr.
Kush te paren gjene
lumturia behet det.
Kush te dyten gjene.
lumi e merr.
Po vall lumi a s'derdhet.
ne det ,e deti
Nga lumi as merr???

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga Vizitor Thu May 13, 2010 10:17 pm

LAMTUMIRE!!

Te doja edhe pse s' me doje!
Te respektova edhe pse s'me respektove!
Te ofrova dashurin dhe pse me ofrove vuajtjen...!
I doja ata syt e tu dhe pse ti nuk doje ti shije syt e mi...!


Te dhurova lumturin ti ma ktheve me dhembje...
Lotova per ty dhe pse ti nuk meritove....
Buzeqesha per ty dhe pse ti nuk pranoj!!
Te kesh afer nje engjull perseri...

Te dhash zemren por ti nuk e more...
Por e theve dhe e lendove...
Kerkoja nga ti vetem nje fjale?
Por ti s'mund ta thoje se e kuptove
se tash nje zemer e lendove...!


Nuk kerkova dhembje,as vuajtje,
Nuk kerkova mjerime ,as nga ti
te hapesh plag ne zemren time tani..!
Ti dhurova te gjitha te mirat...
Jo pse ti meritove ..
Por pse une dashurova
dhe tregova se s'jam si ti..!

Meso tani...
Lamtumir dashuri e pare..
Qe dikur per ty qaja pandal...
Tani po qesh pasi kuptova te verteten...
Se nuk te doja ty me shum se jeten...

Tani jam sheruar ...
Mirpo plagen qe ti
do te maresh do te percielle ter jeten..
Kete Meritove....~!!!!


Po mbes me nje shpres
se nje dite dhe ti te jesh
pjes e keyre dhembjeve...!!!
Pastaj do ta kuptosh dhe ti
q'eshte te vuash ne rini,
se eshte mjerimi qe ne lulesim
te nje trendafili te bie debor
dhe ta ngrije....


Po si nje trendafil ne dimer
u ndjeva ,me plot dhembje dhe vuajtje...
qe ti shkaktove ....Dhe shkatrove Lumturin time
ne lulzim te rinis...

Lamtumire Dashuri...Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga Vizitor Thu May 13, 2010 10:20 pm

Pas njė tradhėtie...

Kur nė sytė e tu tė ndritshėm, tundues, pikasa
atė qė ėshtė e pamundur tė fshihet,
ftohtėsirėn, kuptova se Unė,
lulėkuqja e egėr,
Isha zhveshur. Rrija heshtur, sic
rri Pafajsia .

-.-
Nuk i dėgjoja mė fjalėt e dashurisė,
Si njė kufomė qė
E kanė mashtruar me njė helm tė ėmbėl,
Para vrasjes,
e mashtruar me buzeqeshje
tunduese, tė shtira e dhelparake.

-.-
Mundohem tė mėsohem me vetminė time,
Mundohem t’u shmangem syve tė kaltėr,
Qė gjithmonė mė joshnin pėr mėkat,
I lutem zotit tė mė lerė, qė tė rrėfehem
pėr kurthet e zemrės,
pėr padurimin qė gjithmonė
si njė ketėr,
si njė skllave e pėrjetėshme e dashurisė,
mė thithte tė vrapoja,
tek ti.

-.-
Me trishtimin tim, me brishtėsinė time,
me vetminė time,
e ftohtė, kallkan si gurėt e rrugės,
nė njė stinė tė ftohtė, ecja pėrmes turmės,
pėr tu fshehur mes saj; T'ja falja asaj
tė kaluarėn.

-.-
Me sy po kėrkoj njė tjetėr shpresė,
Tė ndjej gishta tė mė krehin flokėt e mij,
Dhe dihatje tė ngrohta nėpėr mėrdhirjen time.

-.-
Tė mund tė ndizet edhe njėherė
Flaka nė kandilin e dashurisė,
Tė mbjell lulekuqet
nė gotėn e kristaltė,
Tė vallėzoj pėrmbi re,
nėn tinguj serenatash…

Pas reve tė shiut – rri fshehur qielli,
Pas mizoriės sė dimrit – nisin sėrish sythet,
Pas njė tradhėtie
Po prźt njė dashuri
E re.....!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga Vizitor Thu May 13, 2010 10:23 pmMesnata!!
Mesnata vjen por rruget si ze gjumi
dritaret mbeten hapur ..... qetesi
Me mijra enderra enden andej kendej
gjersa ka zemra ka dhe dashuri

Mesnata vjen dhe enderrat ven e vijne
dikush nuk ka frike..... ben dashuri
Dike e le guximi yjet ndrijne
dhe ajo kethehet prap ne shtepi

Mesnata vjen por enderrat mijra vijne
trokasin xhamat ska me qetesi
Dhe une nis te shkruaj per ty poezi
ne enderr me cfaqesh Ti .... perseri

Ne enderr eci me Ty gjithnje
te heshtur te qete ...prane e prane ecim
Oqeani i zemrave eshte hapur plotesisht
dhe si ndiente ai ca pika shiu

Nuk i ndjeva as une as Ti
se ne te dy te njejten dashuri kishim
Ishte dashuria ajo qe kurre nuk do na ndante
sikur me miliona pika shiu te binin.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi te ndryshme Empty Re: Poezi te ndryshme

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi