♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cili ėshtė misteri i numrave

Shko poshtė

Cili ėshtė misteri i numrave Empty Cili ėshtė misteri i numrave

Mesazh nga JK Wed Sep 03, 2014 6:00 pm

Cili ėshtė misteri i numrave Nnn
Besohet se numri si shifėr, nuk shpreh vetėm sasinė, por ajo nė vete pėrmban edhe porosinė e forcave mistike, andaj, ēdo numėr, pėrveē se ka cilėsi tė ndryshme, ka edhe frekuenca tė caktuara rrezatuese energjetike.
Kinezėt, si dhe popujt tjerė tė lashtė, nė filozofinė e tyre tradicionale, konsideronin se vetėm pėrmes kuptimit tė numrave dhe tė kombinimeve nė mes tyre, mund tė vėrehet realiteti i pėrsosur hyjnor nė Univers.


Popujt e ndryshėm tė lashtė gjithnjė kanė besuar se fjalėt kanė fuqi tė madhe tė ndikimit tek tė tjerėt, por, njė ndikim edhe mė tė madh se fjalėt, ata ia vishnin numrave dhe fuqisė magjike tė tyre Andaj, si njė traditė e pėrcaktuar, assesi nuk preferohej qė tė tjerėve t’ju tregohet numri i saktė i anėtarėve tė familjes, vitet e moshės, sa dele kanė, si dhe shėnime tjera qė shprehen me shifra numerike, duke ju frikuar fuqisė tė paparashikueshme tė veprimit tė tyre nė fatet njerėzore.

Ata ēdo numėr e kanė konsideruar se ėshtė nė lėvizje e sipėr, me tentim tė avancoj kah numri mė i madh, andaj, jo rastėsisht, numrave tė ndryshėm ju visheshin karakteristikat nė formė tė virtyteve njerėzore.Disa popuj besonin se gjithė numrat e parė “tek” (1,3,5,7,9,11,13…) janė numra tė pa fat, e nga ta, dallon veēanėrisht numri 13, i cili ėshtė numri i JUDėS, e qė njihet si tradhtar i Jezusit.
Numrat tek, gjithnjė janė konsideruar si numra mashkullorė, sepse janė tė pandashėm, ndėrsa numrat ēift kishin atributin e femėrores, sepse janė numra tė pjesėtueshėm.

Romakėt e vjetėr aq ju janė larguar numrave ēift, sa qė edhe muajt nė kalendarin e tyre ikishin 29, ose 31 ditė.

MISTIKA E NUMRAVE

Numri njė (1): konsiderohet si fillimi dhe sipas religjioneve monoteiste, se njė ėshtė vetėm zoti;

Numri dy (2): ėshtė numri i tė kundėrtave, nė mes krijuesit dhe tė krijuarit, dritės me natės, materies dhe shpirtit, anės femėrore dhe asaj mashkullore etj.;

Numri tre (3): konsiderohet si njė numėr i plotė dhe simbolizon pėrsosshmėrinė; Numri KATėR (4): merret si numėr i fuqishėm, sepe ėshtė treguesi i katėr anėve tė botės;

Numri PESĖ (5): shpreh tėrėsinė si njėsim tė pėrsosur. “Vula e Solomonit” kishte si simbol yllin me pesė cepa. Po ashtu, pesa konsiderohet si numėr i fortė, e qė ka fuqi mbrojtėse nga ndikimet negative tė magjisė sė zezė dhe rrymimeve tjera tė dėmshme;
Numri gjashtė (6): llogaritet si numėr mistik, sepse nė shkrimet e shenjta, me tė tregohen gjashtė ditėt e krijimit tė botės. Ky numėr, njėkohėsisht, plotpjesėtohet me numrin ēift – 2 dhe me numrin tek – 3;
Numri shtatė (7): nė Univers funksionojnė shtatė sfera kozmike qė nė veprat religjioze emėrtohet si “shtatė qiej”. Pastaj, kemi shtatė ditė tė javės;

Po ashtu, ky numėr ka domethėnien e tėrėsisė kompakte hapėsinore-kohore. Derivati e saj i pėrgjigjet shumėzimit tė paskajshėm tė faljes 7 X 70;

Numri tetė (8): konsiderohet si numėr i shenjtė, sepse shpreh njėrėn ndėr bashkėsitė mė tė fuqishme hyjnore egjiptiane. Kjo bashkėsi ka qenė e formuar nga 4 zona meshkuj dhe zota femra;

Numri nėntė (9): tek shumė besėtytni tė popujve tė lashtė, numri nėntė ėshtė konsideruar me nivelin e numrit tė pėrsosur 3. Nė thelb, nėnta plotpjesėtohet me treshin;

Numri dhjetė (10): formon shumėn e numrave tė parė rendor 1+2+3+4. Kuptimi figurativ i kėtij numri, nė vete pėrbėnė tė gjitha atributet okulte tė numrave qė e formojnė shumėn e tij;

Numri njėmbėdhjetė (11): ėshtė numri i radhės qė vjen pas dhjetės. Ka domethėnie tė teprimit, joharmonisė dhe gabimit. Nėse dikush ėndėrron kėtė numėr, thuhet se do ta gjej fatkeqėsia ose vdekja;
Numri dymbėdhjetė (12): nė Kabala konsiderohet si numėr i shenjtė hebrenj, sepse pėrputhet me numrin qė tregon 12 fiset izraelite. Konsiderohet si rezultat i pėrfituar pas shumėzimit tė treshes (3) hyjnore dhe katėrshja (4) tokėsore;

Numri trembėdhjetė (13): ėshtė numri i cili gjatė darkės sė fundit ėshtė pėrmendur nga Jezusi nė kontestin negativ. Qė nga kohėt mė tė lashta dhe nga ana e shumė popujve tė ndryshėm, ėshtė konsideruar si numėr qė sjell fatkeqėsi;

Numri Katėrmbėdhjetė (14): ėshtė numėr qė ndėrlidhet me fazat e cikleve tė hėnės, dhe ka tė bėj me ditėn e katėrmbėdhjetė kur hėna na shfaqet si e plotė;

Numri Pesėmbėdhjetė (15): tek kabalistėt (urtėsi e fsheftė hebreje), konsiderohet si shuma e shprehur numerike e dy germave tė shenjta: J dhe H, tė cilat, sė bashku, formojnė njėrin prej emrave tė madhėrishėm tė Zotit;

Numri Gjashtėmbėdhjetė (16): Pitagorianėt kėtė numėr e kanė konsideruar si tejet tė pėrsosur, sepse pėrfitohet duke shumėzuar 4×4;
Numri Shtatėmbėdhjetė (17): tek romakėt e vjetėr numri 17 (XVII – shkruar me numra romak), ėshtė konsideruar si anagram qė jep kuptimin “Viksi” (VIXI), qė nė gjuhėn latinishte ka domethėnien: “kam jetuar”, ose mė konkretisht, “jam i vdekur”, prandaj, romakėt gjithnjė i kanė ikur kėtij numri, duke e konsideruar atė numėr tė pafat, qė sjell kob, fatkeqėsi dhe vdekje;

Numri nėntėmbėdhjetė (19): ėshtė numri i shenjtė nė tė cilin mbėshetet Kur’ani i madhėrishėm;

Numri njėzet e njė (21): ėshtė rezultati i arritur numerik pas shumėzimit 3×7: pėrsosmėri “par exellence”. Shpreh urtėsinė hyjnore;

Numri njėzet e dy (22): ėshtė shuma e 2×11=22. Alfabeti hebrenj ka 22 germa, ndėrsa libri “Dhiata e vjetėr”, po ashtu, ka 22 kapituj;

Numri njėzet e tetė (28): ėshtė numėr mistik qė mbėshtetet nė 28 ditė tė muajit, gjegjėsisht, pėrfitohet duke shumėzuar 7×4 (shtatė ditė, herė katėr javė):

Numri tridhjetė (30): po ashtu, konsiderohet si numėr i mallkuar, sepse me 30 monedha tė argjendit, si shpėrblim, Juda kishte pranuar ta tradhtoj Jezusin;
Numri tridhjetė e tre (33): edhe ky numėr llogaritet si mistik, sepse Jezusi ka qeni i gozhduar nė kryq kur i kishte 33 vjet, ndėrsa Aleksandri i Madh (Leka i Madh), po ashtu, ka vdekur nė moshėn 33 vjeēare;

Numri pesėdhjetė (50): nė afatin prej 50 ditėsh, sa ishte nė malin Sinaj, Ligjet e shenjta nga Zoti, u janė pėrcjellė Mojsiut;

Numri pesėdhjetė e pesė (55): gjegjėsisht si 5×11, paraqitet si numėr magjik nė magjistarin e lashtė indian.

Numri nėntėdhjetė e nėntė (99): ėshtė numri i 99 emrave qė pėrmenden nė Kur’an. Po ashtu, tek numėratorėt (tespit) vargu i madh pėrmban 99 kokrra, e qė, e njėjta formohet nga triada 3×33 kokrra.

Numri gjashtėqind e gjashtėdhjetė e gjashtė (666): nė Apokalips ėshtė numri i SATANėS (shejtanit, djallit, iblisit) ose numri i mallkuar i Antikrishtit.
Kur jemi tek domethėnia mistike e numrave, Kabalistėt (mėsuesit e mėsimit tė lashtė dhe tė fshehtė hebrenj), ju kanė sugjeruar besimtarėve tė vet, gjatė kėtyre datave tė muajit, t’mos ndėrmarrin asnjė veprim tė rėndėsishėm: 2,5,11,13,15,18,30. Ndėrsa, si data mė tė preferueshme gjatė muajit, ku mund tė jenė tė suksesshėm nė tė gjitha punėt dhe veprimet, ata i kanė konsideruar ditėt: 1,3,7,9,10,12,16,17,19,20,21,22,23,27.
JK
JK
Mik i Forumit
Mik i Forumit

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2126
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 08/07/2013
Falenderimet Falenderimet : 11

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi