♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sėmundjet tė cilat mund t’i mjekoni me ushqime

Shko poshtė

Sėmundjet tė cilat mund t’i mjekoni me ushqime Empty Sėmundjet tė cilat mund t’i mjekoni me ushqime

Mesazh nga Ylli Tue Feb 18, 2014 7:57 am

Publikuar: 21:10 / 9.02.2014

Sėmundjet tė cilat mund t’i mjekoni me ushqime S-euml-mundjet-t-euml-cilat-mund-t-rsquo-i-mjekoni-me-ushqime_hd

Nėse ju dhemb barku, vuani nga pagjumėsia ose keni infeksione nga kėrpudhat, ėshtė mirė tė hani ndonjė ushqim para se tė filloni me barnat, pasi qė disa pėrbėrės tė ushqimit tė zakonshėm janė po aq efikase sa edhe barnat.

Sėmundja: Ftohja
Mjekimi: Supa
Supa vėrtet i largon simptomat e ftohjes. Deri sa e pini supėn e nxehtė thitheni avullin e saj qė t’i pastroni rrugėt e frymėmarrjes. Shkencėtarėt i kanė detyruar personat me ftohje qė supėn ta pinė me kashtė dhe kanė ardhur nė pėrfundim se nuk ka ardhur deri te tharja e hundės nė kėtė rast. Prandaj preferohet qė supa tė pihet me lugė apo me gotė mė tė hapur.

Sėmundja: Kapsllėku
Mjekimi: Fara e lirit
Edhe pse nuk ėshtė fshehtėsi se ushqimi i pasur me karbohidrate dhe lėngje pengon paraqitjen e kapsllėkut, shumė pak dihet se veprim shumė mė tė shpejtė ka fara e lirit. Merrni njė apo dy lugė fara me shumė lėng, ose pėrzini disa lugė me fara tė bluara nė njė gotė me jogurt.

Sėmundja: Pagjumėsia
Mjekimi: Sandviē me mish bibe
Ushqimi i pasur me triptofane, siē ėshtė mishi i bibės, shkakton gjumėsi. Ky aminoacid i cili nxit prodhimin e serotoninės, ėshtė i pranishėm edhe nė produktet qumėshtore, sojė, lajthi dhe kikirikė. Qė tė ketė efekt triptofani duhet qė ta merrni sė bashku me karbohidrate, sepse ato e bartin deri nė tru ku prodhohet serotonina. Pėr kėtė arsye, sandviēi me mish bibe ka shumė efekt, sepse i pėrmban tė dyja sė bashku.

Sėmundja: Shpim nė gojė
Mjekimi: Qumėshti
Herėn tjetėr kur tė jeni djegė nga ushqimi, pini njė gotė qumėsht tė ftohtė nė vend tė ujit. Kazeina, proteinė e pranishme nė qumėsht, vepron mbi kapsaicinėn e cila e bėn ushqimin djegės.

Sėmundja: Ndezja e veshit
Mjekimi: Hudhra
Hudhra ėshtė njė antibiotik natyror, qė pėrmban alicin, bashkėdyzim i cili i shkatėrron bakteret. Ky ėshtė njė lajm shumė i mirė, sidomos tani kur bakteret kanė krijuar rezistencė ndaj shumė antibiotikėve tė cilėt vazhdimisht pėrshkruhen. Ėshtė mė sė mirė qė tė pėrdoret e papėrpunuar, pasi qė temperatura e lartė e dėmton veprimin e saj. Ėshtė pak e palakmueshme e aroma e saj, meqenėse pėr tė arritur efektin e saj duhet qė tė hahet shumė hudhėr.

Sėmundjet tė cilat mund t’i mjekoni me ushqime Woman-eating-garlic

Sėmundja: Mundimi
Mjekimi: Xhenxhefil
Nėse keni mundim nė bark, pini ēaj nga xhenxhefili. Studimet kanė treguar se xhenxhefili nė forma tė ndryshme (i freskėt, i thatė apo pluhur), e largon mundimin e krijuar nga shtatzėnia, vozitja ose hemoterapia.

Sėmundja: PMS (sindroma premenstruale)
Mjekimi: Djathi
Studimet kanė treguar se femrat tė cilat hanė ushqim tė pasur me kalcium kanė mė pak simptoma tė lidhura me PMS, transmeton Telegrafi. Hani katėr porcione me produkte tė qumėshtit gjatė atyre ditėve. Nėse jeni tė ndjeshėm ndaj produkteve tė qumėshtit, provoni me preparate tė kalciumit nė formė tė tabletave.

Sėmundja: Infeksioni i fshikėzės sė urinės
Mjekimi: Lėng nga thana
Njė gotė e gjysmė me lėng thane do ta pengojė shumimin e E.coli, bakteri mė i shpeshtė i cili shkakton infeksione tė rrugėve urinare.

Sėmundja: Infeksion me kėrpudha
Mjekimi: Jogurti
Jogurti pėrmban bakterin e shėndetshėm, lactobacillus acidophilus, i cili i lufton mikroorganizmat e dėmshėm dhe kėshtu e mban nėn kontroll infeksionin. Sipas njė studimi femrat tė cilat kishin pirė pėr ēdo ditė nga njė gotė jogurt e kanė zvogėluar infeksionin me kėrpudha pėr 75%.

Sėmundja: Temperatura e lartė
Mjekimi: Jogurt pemėsh
Organizmi juaj ka nevojė pėr energji shtesė nė momentet kur duhet ta luftojė infeksionin. Kur ju rritet temperatura, metabolizmi rritet pėr 7%. Hani ushqim tė pazier mirė i cili jep energji, siē ėshtė jogurti dhe lėngjet e pemėve dhe supa. /Telegrafi/
Ylli
Ylli
Administrator
Administrator

Gjinia Gjinia : Male
Ditelindja Ditelindja : 06/03/1980
Numri i postimeve Numri i postimeve : 33025
Vendndodhja Vendndodhja : Republika e Kosovės
Hobi Hobi : Inxhinier Mekanik / Ekonomist
Humor Humor : Kisha dikur...por
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 12/11/2008
Falenderimet Falenderimet : 91

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi