♥♥♥♥♥.ShoqeriaJone.♥♥♥♥♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

3 posters

Shko poshtė

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Mesazh nga Princo Sun May 12, 2013 7:00 pm

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. 922915_162280323939788_2080379152_n
"Nė atė vit qė ne fituam pavarsinė (1912) janė vrarė 55.000 ushtar turk, pėr tė mbrojtur Shqipėrinė nga serbėt dhe grekėt."

"Deri nė vitin 1962 Hasan Prishtina ėshtė konsideruar armik dhe tradhėtar i kombit shqiptar, pėrse kėtė fakt e fsheh historia ?!!"

"Kryengritja shqiptare nė Kosovė dėshtoj, pėr shkak tė pėrqarjes dhe konfliktit mes Hasan Prishtinės dhe Isa Boletinit, sepse Hasan Prishtina kėrkonte qė nė muajin gusht tė ngritej flamuri nė Shkup, ndėrsa Isa Boletini nuk pranoi, dhe tha se "Ne jemi dalur pėr ta ēliruar Sulltan Abdulhamitin II qė ėshtė nė burg."

"Akti i shpalljes sė pavarsisė ka qenė akt ceremonial, qeveria ishte formale, dhe kėtė e thotė vet Ismail Qemaili nė tetor 1913 kur ka mbajt fjalimi nė Vlorė; "Ne kėtu nė Shqipėri kemi qenė tė izoluar, se mirnim vesh se ē`bėhej nė pjesėn tjetėr tė Shqipėrisė". Faktori ndėrkombėtar nuk e njohu qeverin e Ismail Qemailit si qeveri tė Shqipėrisė, dhe kėshtu kuptojmė qė s'ka pas qeveri tė vėrtetė, qeveri reale, gjithėqka ka qenė akt simbolik, formal.Akademik Abdi Baleta
Princo
Princo
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Male
Numri i postimeve Numri i postimeve : 648
Vendndodhja Vendndodhja : Mbi Token e Zotit.
Hobi Hobi : Leximin
Humor Humor : ekam merak...
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 13/09/2009
Falenderimet Falenderimet : 120

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Mesazh nga Princo Sun May 12, 2013 7:00 pm

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. 65675_162276803940140_1927581520_n
"Nė kohėn kur shqiptarėt ishin pa shtet, pa kishat e tyre, pa traditė kulturore, pa shkolla, tė rrethuar nga Bizanti nė njė anė, nga shteti Serb nė anėn tjetėr, nga Venediku nė anėn bregdetare, me kėto rrethana nuk ka pasur fare gjasa tė ekzistonte si komb, me depėrtimin osman ne Ballkan, me shkatrrimin e Bizantit, shtetit Serb si dhe dezorientimin e kishave tė tyre, pengohet asimilimi i shqiptarėve nga elementet e lartė pėrmendura."

Dr. Hasan Kaleshi
Princo
Princo
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Male
Numri i postimeve Numri i postimeve : 648
Vendndodhja Vendndodhja : Mbi Token e Zotit.
Hobi Hobi : Leximin
Humor Humor : ekam merak...
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 13/09/2009
Falenderimet Falenderimet : 120

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Mesazh nga Princo Sun May 12, 2013 7:01 pm

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. 11816_162276287273525_1778814830_n

Volter (historian, shkrimtar dhe filozof) e pėrshkruan kėshtu fitoren e myslimanėve nė kostandonopojė :
“ Osmanėt nuk u sollėn keq me tė krishterėt ashtu si pretendojmė ne. Ajo qė duhet theksuar ėshtė se asnjė popull i krishterė nuk i lejon myslimanėt qė tė ndėrtojnė xhami nė vendet e tyre. Mirėpo ata bėjnė tė kundėrtėn. Osmanėt lejuan grekėt qė tė ngrinin patriarkanėn e tyre.
Sulltan Muhammed Fatihu, i lejoi ortodoksėt qė ta zgjidhnin patriarkun e tyre me anė tė votės. Pasi u zgjodh patriarku, sulltan Fatihu i dorėzoi shkopin e patriarkatės, i veshi atij mantelin dhe i vendosi unazėn patriarkut dhe shpalli legjitimitetin e tij. Gjė qė e bėri patriarkun ortodoks tė thotė: ''Ndihem i turpėruar nga ky nderim qė mė bėhet. Kėtė vepėr se kanė bėrė perandorėt tanė me ata qė ishin pėrpara meje''
Princo
Princo
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Male
Numri i postimeve Numri i postimeve : 648
Vendndodhja Vendndodhja : Mbi Token e Zotit.
Hobi Hobi : Leximin
Humor Humor : ekam merak...
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 13/09/2009
Falenderimet Falenderimet : 120

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Mesazh nga Princo Sun May 12, 2013 7:01 pm

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. 931309_162247517276402_2035072357_n
ISA BOLETINI MANIFESTONTE BESIMIN, TRIMĖRINĖ DHE BESNIKĖRINĖ E SHQIPTARIT MUSLIMAN !

Nė vitin 1902, Sulltan Abdul Hamiti II e kishte emėruar Isėn komandant tė gardės sė tij personale, e cila ishte njėsia mė speciale qė kishte Perandoria. Natyrisht, sipas traditės, gardistėt gjithmonė ishin shqiptarė tė zgjedhur me kujdes. Isa Boletini i kaloi katėr vjetė nė kėtė detyrė pėr tė cilėn gjė Sulltani ia dha titullin "Bej"
Princo
Princo
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Male
Numri i postimeve Numri i postimeve : 648
Vendndodhja Vendndodhja : Mbi Token e Zotit.
Hobi Hobi : Leximin
Humor Humor : ekam merak...
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 13/09/2009
Falenderimet Falenderimet : 120

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Mesazh nga Princo Sun May 12, 2013 7:02 pm

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. 396816_160189014148919_1039420257_n

Skėnderbeu mund tė interpretohet si udhėheqėsi shqiptar qė pėruroi fillimin e luftėrave fetare ndėrmjet shqiptarėve. Kėshtu mund tė interpretohet sjellja e tij ndaj besimeve tė tjera fetare nė Shqipėri pas kthimit nė Krujė, kur kėrkoi nga kolonistėt dhe tė konvertuarit nė myslimanė tė zgjedhin ndėrmjet kristianizmit e vdekjes dhe tė gjithė ata qė nuk pranuan tė braktisin islamin i masakroi.

Masakra masive si kėto nuk janė kryer gjatė gjithė periudhės sė sundimit osman dhe pėrgjithėsisht kjo sjellje e Skėnderbeut nuk u pasua nga udhėheqės tė tjerė
(ndoshta me pėrjashtim tė Pjetėr Bogdanit dhe ndonjė rasti tjetėr tė rrallė) e nuk u shndėrrua nė traditė tek shqiptarėt. Pėrkundrazi, traditė u bė toleranca fetare qė ėshtė njė pėrvojė dhe karakteristikė tipike shqiptare.


Prof.dr. Hysamedin Feraj
Princo
Princo
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Male
Numri i postimeve Numri i postimeve : 648
Vendndodhja Vendndodhja : Mbi Token e Zotit.
Hobi Hobi : Leximin
Humor Humor : ekam merak...
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 13/09/2009
Falenderimet Falenderimet : 120

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Mesazh nga Princo Sun May 12, 2013 7:03 pm

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. 644624_159371360897351_726768274_n
Princo
Princo
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Male
Numri i postimeve Numri i postimeve : 648
Vendndodhja Vendndodhja : Mbi Token e Zotit.
Hobi Hobi : Leximin
Humor Humor : ekam merak...
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 13/09/2009
Falenderimet Falenderimet : 120

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Mesazh nga Princo Sun May 12, 2013 7:04 pm

"Vezirėt, pashallarėt dhe kryeministrat me origjinė shqiptare zėnė njė vend tė vecantė nė perandorinė osmane. Jo vetem si numėr, por edhe si cilėsi. Ata kanė ndikuar mė shumė nga tė gjithė, nė fatin e kėsaj perandorie. Janė gjithsej 34 kryeministra shqiptarė qė kanė udhėhequr perandorinė. Si vit shėrbimi janė 100 vjet. Domethėnė njė herė nė 6 vjet, qeverinė e Perandorisė Osmane e kanė udhėhequr kryeministrat me origjinė shqiptare"

Prof. Dr. Abdulkadir Ozcan
DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. 931306_159311327570021_682936823_n
Princo
Princo
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia : Male
Numri i postimeve Numri i postimeve : 648
Vendndodhja Vendndodhja : Mbi Token e Zotit.
Hobi Hobi : Leximin
Humor Humor : ekam merak...
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 13/09/2009
Falenderimet Falenderimet : 120

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Mesazh nga Ospite Sun May 12, 2013 9:22 pm

Princo shkruajti:DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. 644624_159371360897351_726768274_nshifesh sa shqiptar je ti ku pretendon me te ndihmu nej popull ce te ka vu kamen 100 vjet...shifet sa shqiptar je ti...ma shum se shqiptar je turk...

Ospite
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Mesazh nga NothingElseMatters Sun May 12, 2013 9:36 pm

Aaaa te lumte dora Shkodra! Ke thene tamam ate qe duhet... :)
Te jap doren je njesh!

NothingElseMatters
Super-Anetare
Super-Anetare

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2546
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 03/04/2013
Falenderimet Falenderimet : 3

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Mesazh nga Ospite Sun May 12, 2013 9:39 pm

doren edhe nje perqafim ahhahahahahahh

Ospite
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Mesazh nga CLICHE' Mon May 13, 2013 1:18 am

SHKODRA-CHANNEL shkruajti:
Princo shkruajti:DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. 644624_159371360897351_726768274_nshifesh sa shqiptar je ti ku pretendon me te ndihmu nej popull ce te ka vu kamen 100 vjet...shifet sa shqiptar je ti...ma shum se shqiptar je turk...
Jo se kam nanji kundershtim me ket ca ke than, pak a shume jam dakort dhe une , por thjesht per kuriozitet, ti ku e ke ndertu ekzistencen tande, ku je tu kontribu; edhe ti je ne nje vend qe na ka luftu e majt nen regjim me shekuj apo e kam gabim?/ ???
CLICHE'
CLICHE'
WebMaster
WebMaster

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 10152
Vendndodhja Vendndodhja : Nen lekuren e MONDIT!!
Hobi Hobi : CSI
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit : 14/08/2012
Falenderimet Falenderimet : 38

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi